Wielowątkowość istotą opakowalnictwa
1 Jan 1970 12:29
9 października br. w Poznaniu, drugiego dnia targów Taropak 2012 i w Dniu Opakowań odbył się I Kongres Przemysłu Opakowań, któremu towarzyszyło wydanie monografii pt. „Przemysł Opakowań w Polsce. Stan. Perspektywy. Oferta”. Organizatorem i realizatorem obu przedsięwzięć była Polska Izba Opakowań.
Trudno pisać o Kongresie w oderwaniu od trzeciej już, zwartej publikacji Polskiej Izby Opakowań na temat przemysłu opakowaniowego, jest ona bowiem pracą zbiorową, na którą składają się referaty przygotowane i w dużym skrócie wygłoszone przez prelegentów 9 października br. w Poznaniu. Wystąpienia ograniczone zostały do 15-20 minutowych prelekcji, których nieprzedłużania konsekwentnie pilnował prowadzący konferencję prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Korzeniowski. Nie mogło być więc mowy o wyczerpaniu tematów.
Bogaty program merytoryczny
Kongres składał się z sesji referatowej, plenarnej oraz wieczornej ceremonii, stanowiącej okazję do wręczenia dyplomów laureatom plebiscytu „Zasłużony dla Przemysłu Opakowań” oraz konkursu Pak Star 2012 i Student Pak Star 2012. Tytuł „Zasłużony dla Przemysłu Opakowań” otrzymał prof. nzw. dr inż. Bohdan Czerniawski, a firmą „Zasłużoną dla Przemysłu Opakowań” została Coffee Service, w imieniu której nagrodę odebrał Tadeusz Stępień.
Na sesję referatową złożyło się 6 bloków tematycznych: Przemysł i rynek opakowań dla żywności, leków i kosmetyków; Innowacje w opakowalnictwie. Nowe materiały. Wyzwania.; Opakowania a żywność; Poligrafia opakowaniowa; Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi; Zagadnienia ochrony własności intelektualnej w branży opakowaniowej. Certyfikacja opakowań. Streszczanie poszczególnych referatów wygłoszonych w ramach wyżej wymienionych bloków w niniejszym artykule mija się z celem; zdecydowanie lepiej sięgnąć po niemalże 400-stronicową monografię, którą PIO dystrybuuje nieodpłatnie. „Monografia „Przemysł opakowań w Polsce. Stan. Perspektywy. Oferta” stanowi bogate źródło informacji o wybranych problemach przemysłu i rynku opakowań – czytamy w recenzji prof. zw. dr. hab. inż. Andrzeja Korzeniowskiego. – Szczególnie cenne są fragmenty poświęcone opakowaniom dla przemysłów spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego. Opakowania te mają bowiem bezpośredni kontakt z żywnością, lekami oraz kosmetykami, muszą zatem spełniać szczególne wymagania. To grupa opakowań najbardziej innowacyjnych, wymagających udziału naukowców i praktyków. Stąd zagadnieniom innowacyjności tych opakowań słusznie poświecono tak wiele miejsca.
Wielką zaletą tej publikacji jest jej wielowątkowość przy zachowaniu zasady obowiązującej w monografiach, a mianowicie monotematyczności. Wielowątkowość odpowiada istocie opakowalnictwa, bowiem współczesne opakowanie jest rezultatem wielu dziedzin nauki, a gospodarka opakowaniami i wpływ opakowań na kształtowanie się metod wytwarzania różnych produktów czy systemów handlu powodują, iż staje się ono ważnym czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego. Z punktu widzenia pracownika nauki, trudno nie zauważyć śmiałej wizji opakowań przyszłości zarysowanej przez prof. Hieronima Kuberę. Poświęcenie dużego fragmentu monografii wykorzystaniu narzędzi
e-gospodarki w przemyśle opakowań stanowi ważne i potrzebne uzupełnienie zagadnienia gospodarki opakowaniami. Uważam, że jest to cenna publikacja, która zainteresuje studentów, pracowników nauki, a przede wszystki ludzi przemysłu opakowań.”
Transfer wiedzy
Pochwał nie szczędzi również w swojej recenzji prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk: „Fenomen tej publikacji polega na połączeniu w niej dwóch punktów widzenia na przemysł i rynek opakowań w Polsce. Spojrzeniu ludzi nauki towarzyszy stanowisko przedstawicieli przemysłu, ludzi praktyki. Autorzy prezentując wymagania, jakie spełniać powinny współczesne opakowania formułują jednocześnie zadania zarówno dla sfery nauki, jak i przemysłu opakowań. Od obu tych działów zależy postęp w polskim opakowalnictwie. W szczególności rozdział „Nauka dla przemysłu opakowań” stanowi swoistą ofertę uczelni i przemysłowych laboratoriów dla producentów opakowań. Zaś szeroko omówione negatywne konsekwencje wadliwych opakowań, wykonanych z materiałów nie spełniających obowiązujących norm i wymagań, zwracają uwagę producentom na potrzebę wcześniejszych badań. W tym kształcie monografia stanowi nie tylko kompendium wiedzy o opakowaniach i przemyśle opakowań, ale spełnia ważną rolę w procesie transferu wiedzy pomiędzy nauką a przemysłem. Na podkreślenie zasługuje uwzględnienie problematyki ochrony własności intelektualnej w branży opakowań. Bardzo rzadko w branżowej literaturze spotykamy opracowania na ten bardzo ważny temat.”
Kongres zgromadził przeszło 100 uczestników. Tym, którzy nie mogli wziąć w nim udziału, zdecydowanie polecamy opracowanie „Przemysł Opakowań w Polsce. Stan. Perspektywy. Oferta”. W miesięczniku Opakowanie będziemy sukcesywnie przybliżać wybrane zagadnienia zaprezentowane podczas I Kongresu Przemysłu Opakowań. Rozpoczynamy już w listopadowym wydaniu tematyką związaną z ekologią i gospodarką odpadami.
Anna Naruszko