Wymień walce na tuleje Ligum
1 Jan 1970 14:33
Karol Adamczuk
Firma LIGUM Pol z Głogowa, czyli polski oddział Grupy LIGUM, jest powszechnie znana na rynku jako producent i dostawca walców gumowych dla najróżniejszych gałęzi przemysłu. Zakłady produkcyjne grupy ulokowane są w Polsce, Czechach, Rosji, na Ukrainie i Słowacji.
Takie rozlokowanie sprzyja dywersyfikacji produkcji i wąskiej specjalizacji każdej z fabryk. Umożliwia jednocześnie wymianę doświadczeń i wiedzy pozwalającej na stworzenie produktu idealnie spełniającego potrzeby klientów. Transfer know-how, który możliwy jest wewnątrz Grupy powoduje, że każdy z oddziałów może zaproponować na swoim rynku tę samą, najwyższą jakość produktu i usługi, w której specjalizuje się siostrzany zakład „zza miedzy”.
Dlaczego SLEEVES zamiast tradycyjnego walca?
Można z powodzeniem stwierdzić, że jeśli chodzi o druk fleksograficzny, firma LIGUM jest jednym ze światowych liderów. Jest to głównie zasługą czeskiego oddziału, który od lat wiedzie prym w produkcji tulei fleksodrukowych, znanych także jako sleeves (ang. rękawy). W systemie tym wykorzystuje się cienkościenne rury z włókna szklanego, które następnie pokrywane są powłoką gumową. Technologia sleeves niesie ze sobą wzrost tempa drukowania, uproszczenie i ograniczenie kosztów wymiany form drukarskich oraz czasu właściwego drukowania. Tuleje laminatowe pokryte są warstwą elastomerową lub polimerową, na której wygrawerowany jest drukowany motyw. Gotowe tuleje nasadza się na cylindry powietrzne maszyny fleksograficznej.
Wykorzystując bogate doświadczenie we fleksografii, firma LIGUM proponuje klientom z innych branż wykonywanie elastomerowych tulei sleeves i możliwość konwersji klasycznych rdzeni metalowych na cylindry powietrzne przystosowane do montażu tulei. Technologia sleeves ma swoje zastosowanie w różnych aplikacjach. Jej użycie oferuje takie korzyści, jak:
n szybsza wymiana powierzchni gumowej;
n możliwość pracy na różnych raportach;
n łatwe eliminowanie problemu niszczenia powłoki gumowej z powodu zmiany formatu;
n mniejsza liczba cylindrów metalowych potrzebnych do obsługi maszyny;
n łatwość manipulowania wynikająca z mniejszej masy tulei sleeves;
n niższe koszty spedycji – transportowane są wyłącznie tuleje, nie zaś rdzenie metalowe;
n brak potrzeby składowania dużej liczby cylindrów metalowych.
Firma LIGUM uczestniczy w całym procesie adaptacji, od dostosowania obecnie używanych rdzeni i przerobienia ich na cylindry rozprężne, przez doradztwo i dobór odpowiedniego rozmiaru tulei, po dobranie elastomeru i wykonanie gumowania powierzchni tulei.
Możliwości zastosowania sleeves w procesie lakierowania i emaliowania w produkcji opakowań blaszanych
Coraz więcej firm z branży opakowań zaczyna stosować proponowane przez firmę LIGUM rozwiązanie. Jednymi z pierwszych, którym LIGUM zasugerował konwersję walców na tuleje sleeves była grupa zakładów SILGAN w Szprotawie i Tczewie. Dziś oba oddziały pracują na cylindrach i tulejach wykonanych przez LIGUM i jak twierdzą są bardzo zadowolone z zaproponowanego rozwiązania. Daje ono bowiem duży komfort szybkiej zmiany tulei przy zachowaniu wysokiej – takiej, jak w przypadku walców – produktywności.
Zalety zastosowania takich rozwiązań dla FOB:
n unifikacja wymiarów (możliwość wykorzystywania tych samych cylindrów do różnych nawleków, a więc różnych aplikacji)
n znaczne zmniejszenie ilości cylindrów (mniejsze powierzchnie składowania, nieporównywalnie łatwiejsze przemieszczanie i wymiana itp.)
n wydłużenie żywotności cylindrów (bez potrzeby ciągłego przemieszczania pomiędzy użytkownikiem a firmami zajmującymi się regumowaniem oraz potrzeby ciągłej regeneracji powierzchni cylindra)
n możliwość dużego przyśpieszenia odtwarzania powierzchni gumy u użytkownika (w momencie konieczności przeszlifowania można dużo wcześniej przygotować stanowisko do szlifowania z tzw. cylindrem „matką”, służącą jako baza bez blokowania cylindra roboczego, który w tym czasie może być wykorzystany do innej aplikacji);
n możliwość uzyskania większych zapasów części roboczych (samych ogumowanych sleeves) przy zaangażowaniu dużo mniejszych nakładów.
n mniejsze koszty logistyczne pomiędzy dostawcami, a użytkownikiem.
Wady
n koszt przygotowania stanowiska do manipulacji wymian nawleków (niezbędna instalacja sprężonego powietrza, odpowiedni rodzaj urządzeń mocujących)
n koszt adaptacji już użytkowanych cylindrów z klasycznych na powietrzne.
n większy koszt w wykonaniu pierwszych nawleków na bazie tulei sleeves (oprócz gumowania dodatkowo tuleja).
Są to jednak koszty na tzw. na wejściu w nową aplikację, które powinny się szybko zwrócić, a w dłuższym zakresie czasowym przenieść wymierne oszczędności.
Jak zamówić?
Usługę konwersji rdzeni metalowych na cylindry powietrzne, umożliwiające drukowanie za pomocą tulei sleeves można zamówić bezpośrednio w firmie LIGUM. Technicy LIGUM Roller Service zjawią się na miejscu, dokonają pomiaru i przygotują dokumentację techniczną. Tak pobrane dane posłużą do wykonania cylindra powietrznego, spełniającego nawet najsurowsze wymagania stawiane przez nowoczesny proces produkcji opakowań blaszanych. Warto również wspomnieć, iż oferowane przez firmę LIGUM tuleje dostępne są zarówno w wersji cylindrycznej, jak i stożkowej.
Artykuł sponsorowany