Z wielkimi oczekiwaniami zjechały w tym roku do Düsseldorfu firmy reprezentujące sektor producentów tworzyw sztucznych i gumy, by uczestniczyć w największych targach branżowych K 2013, odbywających się w dniach 16-23 października. Poprawa koniunktury odczuwana przez sektor w ostatnich miesiącach i szykowane przez dostawców nowości przeznaczone dla wszystkich ogniw łańcucha wartości dodanej dawały nadzieję na powodzenie wystawy oraz zawieranych na niej umów handlowych.
Zdaniem organizatorów w ciągu 8 dni targów te oczekiwania zostały spełnione z nawiązką. Wystawcy jednogłośnie potwierdzili dużą liczbę rozmów handlowych i intensywnych negocjacji z gośćmi targowymi z całego świata oraz imponującą liczbę podpisanych umów, wielu o wartości milionów euro.
Prezes komitetu doradczego wystawców Ulrich Reifen-häuser był szczególnie zadowolony z rezultatów: Nie spodziewaliśmy się aż tak dużej skłonności zwiedzających do inwestowania! Wiele innowacyjnych produktów i aplikacji, które miały swoją premierę w Düsseldorfie, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony gości. Nowości były nie tylko podziwiane – świadczy o tym duża liczba bardzo konkretnych negocjacji i podpisanych umów. Wielu klientów rozszerza swoje możliwości i inwestuje w nowe technologie, by wzmocnić konkurencyjność swego biznesu. Jesteśmy przekonani, że po targach dojdzie do podpisania wielu kontraktów oraz przewidujemy dalszy rozwój naszego sektora.
Ten pogląd, podzielany przez ponad 3200 wystawiających się w Düsseldorfie producentów surowców, materiałów i urządzeń, dało się słyszeć we wszystkich halach targowych. Wystawcy szczególnie silnie podkreślali jeszcze bardziej międzynarodowy charakter zwiedzających oraz ich wysoką wiedzę specjalistyczną, a także fakt, że na podróż do Düsseldorfu zdecydowała się wyjątkowo wysoka liczba decydentów z branży.
Targi K odwiedziło ok. 218 tys. gości z ponad 120 krajów. Werner Matthias Dornscheidt, prezes i dyrektor generalny Messe Düsseldorf, był szczególnie zadowolony z doskonałego odzewu zwiedzających: Jeszcze raz stało się jasne, że K jest i pozostaje najważniejszą imprezą w przemyśle tworzyw sztucznych i gumy! To miejsce, gdzie odbywają się premiery nowych technologii i gdzie składane są zamówienia na innowacje. Goście zagraniczni na K 2013 wykazali szczególnie wysoką chęć inwestycji i połowa z nich przyjechała do Düsseldorfu z jasno określonymi celami zakupowymi. Nawet jeśli liczebność delegacji z poszczególnych firm odrobinę spadła, to żadna z firm produkujących lub stosujących produkty z tworzyw nie ominęła szansy, by zasięgnąć informacji na temat obecnych i przyszłych innowacji na targach K 2013.
Rezultaty ankiety przeprowadzonej wśród zwiedzających potwierdzają pogląd wystawców, że udział międzynarodowych gości znowu wzrósł: 58%, czyli 126 tys. zwiedzających, przyjechało spoza terenu Niemiec. Nieco mniej niż połowa wszystkich obcokrajowców pochodziła z krajów zamorskich i przyjechała do Niemiec z tak odległych krajów jak: Angola, Burkina Faso, Falklandy, Jemen, Malawi, Nepal, Nowa Kaledonia, Oman, Peru oraz Turkmenistan. Tak jak przewidywano, największą grupę, ok. 30 tys., stanowili goście z Azji. Wzrosła również reprezentacja zwiedzających z Ameryki Północnej. Wśród zwiedzających z krajów sąsiadujących z Niemcami dominowała Holandia z 8 tys. gości, wyprzedzając Francję, Belgię, Wielką Brytanię i Włochy. Znacząco powiększyła się liczba odwiedzających stoiska gości z Polski, Czech oraz Węgier.
To, co szczególnie cieszy wystawców, to duża liczba osób decyzyjnych wśród zwiedzających: ok. 2/3 to reprezentanci kierownictwa wysokiego lub średniego szczebla. Znacznie ponad połowa odgrywa decydującą lub współdecydującą rolę w decyzjach inwestycyjnych swych firm.
Pokazy produktów zostały zdominowane przez prezentacje rozwiązań do oszczędzania zasobów i zwiększania wydajności energetycznej, bowiem sektor stawia obecnie na produkty przyjazne dla środowiska oraz oszczędne. Maszyny i wyposażenie fabryk, które miały największy udział w targach K 2013 (pokazało je ok. 1900 wystawców), cieszyły się również największym zainteresowaniem gości; nieco mniej niż 2/3 wszystkich przepytanych przyznało, że szczególnie zależało im na gromadzeniu informacji na temat innowacji w tym sektorze. Dla 42% gości kluczowe były prezentacje producentów surowców i środków pomocniczych, podczas gdy 22% kierowało swoją uwagę przede wszystkim na produkty częściowo obrobione oraz komponenty techniczne z gumy i tworzyw (w ankiecie można było zaznaczać kilka odpowiedzi). Goście pochodzili ze wszystkich kluczowych sektorów użytkowników – przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego, opakowaniowego, elektrycznego i medycznego, aż po rolnictwo.
96% pytanych przyznało, że w pełni osiągnęli cel swojej wizyty.
Dużym powodzeniem wśród gości z całego świata cieszył się specjalny pokaz zatytułowany „Kunststoff bewegt – Tworzywa poruszają świat”. Pokazywał on udział tworzyw w życiu codziennym i stanowił punkt odniesienia do dyskusji o przyszłości branży, obracającej się wokół kluczowych tematów w rodzaju wzrostu populacji, potrzeb energetycznych i zmian klimatycznych. Wśród jego uczestników znalazł się również były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer, który wziął udział w dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju.
Warto wspomnieć, że w trakcie targów odbyła się prezentacja raportu pt. „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce. Edycja 2013” wydanego przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga we współpracy z KPMG w ramach projektu „Partnerstwo dla Promocji Polskiej Poligrafii”.
Kolejne targi K Düsseldorf odbędą się w dniach 19-26 października 2016 roku.
Na podstawie informacji organizatora targów opracował TK