Globalny system regulujący zasady etykietowania produktów konsumenckich podlega stałym zmianom, a coraz więcej branż przyjmuje kody 2D w celu zwiększenia przejrzystości i identyfikowalności ich łańcuchów dostaw oraz zwalczania ryzyka podrabiania produktów. W tym kontekście firma Domino Printing Sciences (Domino) przygotowuje się do wspierania swoich globalnych klientów z sektora produkcji w poruszaniu się po regulacyjnych wymaganiach dotyczących kodów 2D w różnych branżach.
Jako światowy lider w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań do druku danych zmiennych Domino przoduje w globalnych zmianach regulacyjnych wymagających stosowania serializowanych kodów 2D,
m.in. w sektorach farmaceutycznym i tytoniowym – mówi James Cutforth, nowy dyrektor ds. globalnych sektorów podlegających regulacji w Domino. – Zdajemy sobie sprawę, że szybkość i niezawodność mają kluczowe znaczenie dla naszych klientów, dlatego przyjęcie kodów 2D może wydawać się poważnym wyzwaniem. W miarę zbliżania się GS1 Sunrise 2027 i bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących kodów 2D, angażujemy się we współpracę z naszymi globalnymi klientami z sektora wytwórczego, aby zrozumieć potencjalne blokady i opracować rozwiązania, które sprawdzą się w tych branżach.
Zaawansowane kody 2D z danymi zmiennymi, w tym kody Data Matrix i QR, oferują większą pojemność danych i dokładność w porównaniu z tradycyjnymi kodami kreskowymi 1D (liniowymi). W ostatnich kilku dekadach wzrosły wymagania prawne dotyczące kodów 2D w zakresie bezpieczeństwa konsumentów, identyfikowalności i przeciwdziałania fałszerstwom. Na całym świecie różnorodne branże przyjmują obecnie bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące kodów 2D; obecnie regulowane sektory obejmują:
– produkty farmaceutyczne: dyrektywa UE 2011/62 (FMD) dotycząca zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji; amerykańska ustawa o bezpieczeństwie łańcucha dostaw leków; indyjskie przepisy dotyczące leków (ósma poprawka) z 2022 r.;
– wyroby medyczne: rozporządzenie UE w sprawie wyrobów medycznych 2017/745;
– wyroby tytoniowe: dyrektywa UE w sprawie wyrobów tytoniowych 2014/40;
– produkty spożywcze: Korea Smart Food QR; US Food Safety Modernization Act 204 (zalecane);
– napoje alkoholowe: rozporządzenie UE 2021/2117 w sprawie wyrobów winiarskich;
– środki rolnicze, w tym nasiona i agrochemikalia: indyjskie przepisy dotyczące środków owadobójczych (druga poprawka) z 2023 roku.
Skala wykorzystania kodów 2D zwiększyła się zwłaszcza w branży farmaceutycznej – od czasu, gdy zostały one zapisane w przepisach takich jak unijna dyrektywa FMD w 2011 r. Pomimo braku konkretnych przepisów, które spowodowałyby te zmiany, w sektorze medycznym i opieki zdrowotnej kody 2D z danymi zmiennymi są powszechnie wykorzystywane w celu poprawy opieki zdrowotnej oraz doświadczeń pacjentów. Niedawno opublikowany raport wskazuje, że 60% świadczeniodawców opieki zdrowotnej w USA do 2023 r. zintegrowało kody QR ze zmiennymi danymi w swoich systemach zarządzania pacjentami.
Wspierając naszych globalnych klientów z branży farmaceutycznej w przygotowaniach do dyrektyw FMD UE, DSCSA USA i MDR UE, rozumiemy złożoność wiążącą się z wyposażaniem linii produkcyjnych, tak aby potrafiły obsługiwać szybki druk serializowanych kodów 2D – mówi Bart Vansteenkiste, Global Life Sciences Sector Manager w firmie Domino. – Rozumiemy również znaczenie wsparcia poprawy bezpieczeństwa pacjentów oraz zmniejszenia liczby błędów związanych z lekami, i jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przyszłość z bardziej rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi kodów 2D w tych branżach. Z tego powodu opracowaliśmy rozwiązanie K600G dla serializowanych kodów 2D z indywidualnymi danymi na temat dawkowania farmaceutyków, dzięki czemu możemy pomóc naszym klientom w zabezpieczeniu w przyszłości ich linii i wyprzedzeniu konkurencji.
Firma Domino, która od ponad 20 lat ściśle współpracuje z międzynarodową organizacją GS1 zajmującą się standardami kodów kreskowych, opracowała szeroką gamę globalnie zgodnych technologii druku zaprojektowanych do szybkiego drukowania serializowanych i zmiennych danych kodów 2D, w tym termiczne drukarki atramentowe serii Gx, drukarki termotransferowe serii Vx, monochromatyczne drukarki atramentowe wysokiej rozdzielczości serii K i laserowe drukarki kodów CO2 serii D. Domino angażuje się w pomoc markom i producentom w przygotowaniu się na przyszłe wymagania prawne dotyczące kodów 2D, w tym te odnoszące się do informacji na temat poszczególnych dawek i globalnego przejścia na kody 2D w punkcie sprzedaży. W centrum tego zaangażowania znajduje się wyznaczony przez Domino zespół sektorowy, który obejmuje globalnych ekspertów w dziedzinie żywności, napojów i nauk przyrodniczych. Zespół sektorowy Domino ściśle współpracuje z międzynarodowymi producentami, aby zrozumieć wymagania branży i klientów oraz opracować niezawodne, kompleksowe rozwiązania do druku i weryfikacji kodów 2D.
Najnowszym przykładem jest wprowadzenie na rynek zestawu stacji do drukowania zamknięć butelek Domino, obejmujących szybkie drukowanie w wysokiej rozdzielczości za pomocą drukarki Domino K300. Nowe rozwiązania, które drukują dane zmienne i kody 2D – w tym kody QR – na zakrętkach i zamknięciach butelek HDPE, zostały opracowane w ścisłej współpracy z wiodącymi koreańskimi producentami wody butelkowanej w ramach przygotowań do wprowadzenia nowych przepisów, które od stycznia 2026 roku zabronią stosowania zewnętrznych etykiet na wodzie w butelkach.
Jako globalny ekspert w dziedzinie zaawansowanego druku danych zmiennych Domino ściśle współpracuje z GS1 i innymi organizacjami branżowymi, aby wspierać i napędzać wdrażanie kodów 2D w różnych branżach – mówi Cutforth. – Przez lata globalne firmy ufały, że zapewnimy im niezbędną wiedzę sektorową i technologiczną, tak aby mogły przygotować się na zmiany regulacyjne. Dziś jesteśmy dumni z tego, że znajdujemy się w czołówce tych nowych zmian. Jesteśmy gotowi wspierać firmy i ułatwiać przejście od koncepcji do produkcji aplikacji kodów 2D.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Domino
Tłumaczenie: TK