W wywiadzie dla niemieckiego „Die Welt” nowy komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijus Sinkevicius odniósł się do kwestii ogólnego zakazu stosowania opakowań z tworzyw sztucznych na kontynencie europejskim. Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Opakowań z Tworzyw Sztucznych i Folii (IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen) uważa ten pomysł za szkodliwy i wzywa komisarza UE do podjęcia szerokich działań gwarantujących, że opakowania plastikowe w Europie nie będą trafiać na wysypiska śmieci, ale do zakładów recyklingu.
Po przegłosowanym w ubiegłym roku przez Unię Europejską zakazie stosowania artykułów jednorazowego użytku oraz opakowań wykonanych z plastiku nowy komisarz ds. środowiska UE Sinkevicius wyraził wolę wprowadzania kolejnych zakazów. W jego opinii ogólny ban na stosowanie opakowań z tworzyw sztucznych to ruch we właściwym kierunku. IK uważa tego typu stwierdzenia za niebezpieczne, ponieważ kwestionują one przyszłość opakowań plasti- kowych w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ). Komisarz powinien odpowiedzieć sam sobie na pytanie, jak jego wypowiedź zostanie przyjęta przez tych, którzy stoją w obliczu decyzji o inwestycji w opakowania nadające się do recyklingu lub w zakłady zajmujące się recyklingiem. Jeśli politycy wykluczą opakowania plastikowe z GOZ, wspomniane inwestycje, które są pilnie potrzebne, nie zostaną wdrożone – skomentował dyrektor zarządzający IK dr Martin Engelmann.
Choć od 2005 r. w Niemczech obowiązuje zakaz składowania nieprzetworzonych odpadów na składowiskach śmieci, odpady z gospodarstw domowych w krajach UE mogą trafiać na wysypiska do 2030 r. Naszym zdaniem doprowadzenie do możliwie najszybszego zamknięcia składowisk śmieci to ważne wsparcie dla gospodarki obiegowej – powiedział Engelmann.
IK krytykuje również efekty, jakie odczuliby konsumenci po wprowadzeniu zakazu forsowanego przez Sinkeviciusa. Niektórzy politycy przekonują dzisiaj konsumentów i wyborców, że powszechny zakaz może być remedium na wszelkie wyzwania związane z ochroną środowiska i klimatu. Niestety zapominają wspomnieć o tym, jak opakowania z tworzyw sztucznych przyczyniają się – dla przykładu – do ograniczenia emisji CO2 oraz ochrony żywności – narzeka Engelmann. I uważa, że zastąpienie plastiku w opakowaniach przez inne materiały prowadzi na ogół do zwiększenia zużycia energii oraz znacznie wyższych emisji dwutlenku węgla.
Dlatego, jak czytamy w komunikacie IK, władze stowarzyszenia wraz z firmami, które reprezentują, oczekują od Komisji UE podejmowania decyzji opartych na faktach, a nie na trendach i aktualnych modach.
Na podstawie informacji IK opracował TK