Zapakuj kurę w jej własne pióra
1 Jan 1970 13:04

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europejski projekt KARMA 2020, w którym uczestniczy Centrum Technologii Tworzyw Sztucznych AIMPLAS, ma doprowadzić do opracowania technologii wykorzystania odpadów z branży drobiarskiej w celu otrzymania nowych opakowań biodegradowalnych oraz udoskonalenia kompozytów, biokompo-zytów, nawozów i oddychających materiałów odpornych na ogień.

Co roku w Europie na wysypiska lub do spalarni śmieci trafia ponad 3 mln ton piór ptasich pochodzących z ubojni drobiu. Projekt KARMA 2020 ma doprowadzić do opracowania innowacyjnego procesu wyodrębniania z tego odpadu keratyny – wytrzymałego na czynniki fizyczne i chemiczne białka – i wykorzystania jej jako wartościowego dodatku w produkcji tworzyw sztucznych. W tym celu hiszpańskie centrum technologii CIDETEC wraz z 16 partnerami z 10 krajów rozpoczęło w maju bieżącego roku badania nad opracowaniem innowacyjnego procesu, który to umożliwi. 

Jego pierwszym etapem będzie odkażanie piór w celu wyeliminowania substancji patogennych, które mogą stanowić zagrożenie dla życia ludzi pracujących na różnych etapach procesu. Następnie pióra będą obrabiane w nano- i mikroskali w celu pozyskania keratyny. Możliwości jej wykorzystania nie brakuje. Białko keratynowe może być łączone z polimerami pozyskiwanymi ze źródeł odnawialnych w celu produkcji w pełni recyklowalnych i biodegradowalnych opakowań na produkty spożywcze, np. dostarczane przez przemysł drobiarski. Krótko mówiąc, ptaki mogłyby być pakowane w ich własne pióra. Biotworzywa z dodatkiem keratyny są bardziej trwałe i wytrzymałe na rozdarcie od większości biotworzyw produkowanych z roślin lub skrobi. 

Projekt KARMA 2020 jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu badań i innowacji Horizon 2020.

Na podstawie informacji AIMPLAS opracował TK