Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego (CEPI) zaprezentowała wstępne statystyki produkcji papieru i tektury za rok 2019. Przypomnijmy, że do CEPI należy obecnie 17 krajów Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Republika Czeska, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo) oraz Norwegia.
Produkcja papieru i tektury w krajach członkowskich CEPI spadła o 3,0% w 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Całkowita produkcja w ubiegłym roku osiągnęła poziom 89,5 mln ton, czyli po raz pierwszy od 2009 r. spadła poniżej 90 mln ton. W 2019 r. zostały uruchomione nowe moce produkcyjne i zmodernizowane już działające zakłady, jednak zamykanie przedsiębiorstw i niższe wskaźniki operacyjne spowodowały spadek produkcji papieru i tektury. Ta tendencja spadkowa była obser- wowana w wielu innych częściach świata. Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia, Korea i Kanada odnotowały spadki produkcji w przedziale od 2% do 4%, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do wzrostów notowanych przez gospodarki wschodzące: indyjską, indonezyjską, brazylijską oraz rosyjską. Skutkiem tego, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, światowa produkcja papieru i tektury spadła o około 2,0% w 2019 r.
Relatywnie stabilne papiery opakowaniowe, silne spadki w sektorze graficznym
W 2019 r. utrzymywała się strukturalna rozbieżność trendów produkcji w sektorach papierów graficznych i opakowaniowych. Całkowita produkcja papierów graficznych spadła o ponad 8%. Produkcja papierów drukowych i listowych spadła odpowiednio o 8,0% i 8,9%. Produkcja papierów drukowych i listowych – wykorzystywanych do produkcji czasopism i katalogów, mailingu bezpośredniego, folderów itp. – zmniejszyła się, choć w różnym stopniu w zależności od rodzaju produktu. Poziom produkcji drzewnych papierów powlekanych i niepowlekanych spadł odpowiednio o 9,7% i 10%. Gatunki niepowlekane bezdrzewne – papiery przebitkowe – odnotowały spadek o 4,1%.
Łącznie oznacza to spadek produkcji powlekanych i niepowlekanych papierów graficznych odpowiednio o 11,6% i 6,4%. Produkcja papierów bezdrzewnych zmniejszyła się o 8,1%, natomiast produkcja papierów drzewnych spadła o blisko 10%.
Szacuje się, że produkcja papierów opakowaniowych pozostała w 2019 r. na niezmienionym poziomie w porównaniu z 2018 r., pomimo utrzymującej się tendencji do obniżania gramatury i oszczędnego gospodarowania zasobami, a także obserwowanych zmian w druku opakowań. W grupie papierów do produkcji opakowań jedynie gatunki do produkcji pudełek – głównie z tektury falistej oraz transportowych – odnotowały wzrost na poziomie 1,4%. Produkcja tektury falistej i innych opakowań – takich jak opakowania na drobne towary czy okładki książek – spadła o 1,3%. Spadek o ok. 1,7% zanotowała produkcja papierów pakowych wykorzystywanych do produkcji toreb papierowych. Udział papierów opakowaniowych stanowił 54,1% (52,5% w 2018 r.) całkowitej produkcji papieru i tektury, przy czym asortyment papierów graficznych wyniósł 32,8% (34,9% w 2018 r.). Produkcja papierów używanych w gospodarstwach domowych oraz do celów higienicznych wzrosła o ok. 1,0% w stosunku do 2018 r. i stanowiła 8,5% całkowitej produkcji. Produkcja pozostałych asortymentów papieru i tektury – głównie o przeznaczeniu przemysłowym i specjalistycznym – spadła o 3,6%, z udziałem 4,6% w produkcji papieru i tektury ogółem.
1,9% spadek dostaw papieru i tektury z krajów CEPI
Na podstawie zbiorczych danych za pierwsze 9 miesięcy przewiduje się, że łączne dostawy papieru i tektury w 2019 r. z krajów należących do CEPI spadły o 1,9% w porównaniu z 2018 rokiem, przy czym wzrost eksportu częściowo skompensował spadek dostaw wewnętrznych. Na koniec września 2019 r. dostawy papierów i tektury zmniejszyły się o 8,8%, a dostawy opakowań wzrosły o 2,6%. Poziom eksportu wzrósł o 0,9% na koniec września 2019 r. i wykazywał tendencję wzrostową do krajów należących do CEPI (0,3%), afrykańskich (9,2%) i azjatyckich (2,5%). Spadki zanotowano w przypadku kontaktów handlowych z Ameryką Północną (7,9%) oraz Ameryką Łacińską (3,5%). Pozostałe kraje europejskie pozostają głównymi rynkami zbytu dla eksportu, odpowiadając za 36% całkowitego eksportu europejskiego; Azja odpowiada za 25%, Ameryka Północna za 12%, Ameryka Łacińska za 9%, a wszystkie pozostałe kraje za 18% eksportu.
Wstępne dane wskazują, że import papieru i tektury do obszaru CEPI zmniejszył się o około 3,9% w porównaniu z 2018 r., co wynika ze spadku wielkości importu z Ameryki Północnej (8,8%), a w szczególności z USA (12%). Import do regionu CEPI z innych państw europejskich i Chin wzrósł odpowiednio o 1,4% i 19%. Inne kraje europejskie odpowiadają za 46% całego importu europejskiego, Ameryka Północna za 29%, Azja za 15%, Ameryka Łacińska za 6%, a reszta świata za 4%.
4% spadek zużycia papieru i tektury
Z obserwacji najnowszych dostępnych danych wynika, że całkowite zużycie papieru i tektury w krajach CEPI spadło w 2019 r. o około 4% w porównaniu z 2018 r. Wpływ na to miały znaczne spowolnienie europejskiej gospodarki – z 2,2 % w 2018 r. do 1,5 % w 2019 r. – oraz mniej korzystna sytuacja ekonomiczna na świecie. Oczekuje się, że w 2020 r. PKB UE będzie rósł w stosunkowo porównywalnym tempie: 1,5%.
0,8% wzrost całkowitej produkcji masy celulozowej
Produkcja celulozy (całkowita + rynkowa) wzrosła o 0,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, przy całkowitej podaży wynoszącej około 38,6 mln ton. Produkcja masy włóknistej mechanicznej spadła o 4%, natomiast produkcja masy celulozowej wzrosła o 2,7% w stosunku do roku 2018. Produkcja masy celulozowej stanowi 74% całkowitej produkcji celulozy. Rynkowa produkcja celulozy wykazała silniejszy wzrost (6,1%), co było wynikiem ogromnych inwestycji w nowe moce produkcyjne.
0,4% spadek wykorzystania papieru makulaturowego
Wykorzystanie papieru makulaturowego przez firmy papiernicze z obszaru CEPI zmniejszyło się o około 0,4% w porównaniu z rokiem 2018, osiągając poziom 48,6 mln ton. 96% papieru europejskiego przeznaczonego do recyklingu jest zaspokajane lokalnie. Według wstępnych danych statystycznych eksport spadł o blisko 10%.
Na podstawie informacji CEPI opracował TK