Zrównoważona przyszłość w branży opakowań
1 Jan 1970 10:56

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przemysł opakowaniowy stanowi integralną część naszego codziennego życia, a jego globalna wartość przekracza 1 bln dolarów. Każdego dnia na całym świecie zużywane są miliardy opakowań. W miarę nasilania się obaw związanych ze zmianami klimatycznymi konsumenci zyskują coraz większą świadomość ekologiczną i wywierają rosnącą presję na firmy, aby przyjęły zrównoważone praktyki i zmniejszyły swój wpływ na środowisko. Równie ważne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa produktów, w czym opakowania odgrywają kluczową rolę, chroniąc je w całym łańcuchu dostaw, od wysyłki po magazynowanie. Tym bardziej pilna jest potrzeba stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska i rośnie znaczenie stosowania zrównoważonych opakowań.

Jedną z firm wyznaczających standardy w dziedzinie zrównoważonych opakowań jest ACTEGA, globalne przedsiębiorstwo z grupy chemicznej ALTANA, która oferuje szeroką gamę specjalistycznych chemikaliów i rozwiązań dla przemysłu opakowaniowego i poligraficznego, obejmujących wiele sektorów rynku, w tym opakowania giętkie i etykiety, pudełka składane lub opakowania metalowe.

Przechodzenie na zrównoważone opakowania

W nieustannie zmieniającym się świecie opakowań zrównoważony rozwój przestał być wyborem, a stał się obowiązkiem w całym łańcuchu wartości, napędzanym przez takie czynniki, jak świadomość ekologiczna, zgodność z przepisami i dążenie do minimalizacji odpadów opakowaniowych. Z punktu widzenia właścicieli marek, którzy dążą do utrzymania konkurencyjności w swoim sektorze, zrównoważony rozwój wyewoluował z luksusu w konieczność.

Liderzy branży zmagają się z wieloma krytycznymi czynnikami, które wpłyną na przyszłość opakowań, ale jeden czynnik wyróżnia się szczególnie: regulacje prawne.

Funkcjonowanie w ramach skomplikowanego otoczenia regulacyjnego wymusza na przemyśle opakowaniowym obowiązek spełniania niezliczonych wymagań dotyczących specyfikacji, możliwości recyklingu, zastosowań podstawowych, etykietowania, identyfikowalności, pozyskiwania surowców i utylizacji. Jednak gwałtowny wzrost poziomu zużycia opakowań, w połączeniu z niewystarczającymi wskaźnikami ponownego użycia i recyklingu, utrudnia postęp na drodze ku zrównoważonej, niskoemisyjnej gospodarce o obiegu zamkniętym. Zgodnie z nowym podejściem do produktów Europejski Zielony Ład zaproponował działania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych, zachęcanie do ponownego użycia i napełniania oraz zagwarantowanie, że do 2030 r. wszystkie opakowania będą nadawać się do recyklingu. Wprowadzony w 2022 r. unijny projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) wyznacza początek procesu legislacyjnego, którego kulminacją ma być ostateczna wersja opracowana nie później niż w 2024 r., a następnie wdrożona w 2025 r. To ambitne rozporządzenie może mieć głębokie konsekwencje dla różnych typów opakowań i powiązanych z nimi materiałów, co czyni je jednym z najbardziej liczących się przepisów w tej dziedzinie. Ponieważ PPWR odgrywa pierwszoplanową rolę w zmniejszeniu zanieczyszczeń opakowaniowych oraz promowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w branży opakowań, firmy muszą przemyśleć, jak dostosować się i wyewoluować tak, by sprostać zmieniającemu się krajobrazowi branży opakowaniowej.

Dennis Siepmann, szef ds. zrównoważonego rozwoju w firmie ACTEGA, komentuje: Wydaje się, że w przyszłości opakowania będą podlegały jeszcze ściślejszym regulacjom, zaś firmy chcące odnieść sukces będą musiały wyprzedzać konkurencję. Rosnąca liczba nakazów obowiązujących w naszej branży skraca drogę ku zrównoważonemu rozwojowi. W ACTEGA zgodność z przepisami jest tylko fundamentem; poświęcamy się napędzaniu ważnych zmian już dziś, jednocześnie wspierając zrównoważoną przyszłość w perspektywie długoterminowej.

Recykling w centrum uwagi

Przepisy w rodzaju PPWR mają bez wątpienia duży wpływ na projektowanie i skład opakowań. Kluczowe znaczenie dla branży opakowaniowej będzie miał recykling. W związku z tym najważniejszymi kwestiami będą takie czynniki, jak „możliwość separacji surowców”, identyfikacja szkodliwych substancji ograniczających szanse na ponowne użycie i recykling, a także dostęp do danych na temat możliwości recyklingu. Do 2030 r. elementy opakowań z tworzyw sztucznych muszą zawierać określone minimalne wartości procentowe materiałów pochodzących z recyklingu.

ACTEGA priorytetowo traktuje cykl życia opakowania i jego recykling. Firma jest silnym orędownikiem modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym zidentyfikowano i wdrożono pięć kluczowych taktyk tworzenia udanej gospodarki cyrkularnej: recykling, redukcję, utylizację, wymianę i eliminację. Realizacja tych taktyk prowadzi do przekształcenia produkcji w system regeneracji i odzysku.

W ACTEGA położyliśmy duży nacisk na cykl życia opakowań i ich możliwości recyklingu, i czynimy to nieustannie. Zgodnie z naszym zobowiązaniem dokonaliśmy przyszłościowej inwestycji, nabywając nowy sprzęt testujący dla naszego zakładu w Cinnaminson (USA). Inicjatywa ta pozwala nam na skuteczną ocenę możliwości recyklingu opakowań papierowych i dostarczanie naszym klientom rzetelnych informacji – mówi Dennis Siepmann.

W swoim nowym ośrodku testowym ACTEGA ocenia takie czynniki, jak odzysk włókien i zanieczyszczenia na podstawie obecnych i przyszłych standardów prawnych. Jako członek sojuszu 4evergreen, firma uczestniczy w kształtowaniu wytycznych projektowych dotyczących recyklingu. Wysiłek ten przydaje się podczas pogłębiania wiedzy na temat potencjału recyklingu opakowań na bazie włókien, oferując cenne wskazówki zainteresowanym stronom działającym w całym łańcuchu wartości, w tym właścicielom marek.

Zrównoważony rozwój w świecie opakowań wykracza daleko poza recykling

Surowe przepisy nakazują stosowanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach, co dodatkowo zmniejsza ich wpływ na środowisko. Jednak zaangażowanie w zrównoważony rozwój wykracza daleko poza sam recykling. Sektor opakowań jest zachęcany do poszukiwania alternatywnych opcji, takich jak opakowania wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania, a tym samym oferowania konsumentom rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Innym ważnym czynnikiem napędzającym zrównoważony rozwój w branży opakowań jest prezentowanie jego korzyści zgodnie z rzeczywistymi danymi. Konsumenci coraz częściej oczekują przejrzystości i szukają informacji potwierdzających, że kupowane przez nich produkty są przyjazne dla środowiska. Dlatego przy wyborze opakowań kluczowe znaczenie dla właścicieli marek ma gromadzenie danych dotyczących śladu węglowego konkretnego produktu. Dzięki firmom takim jak ACTEGA producenci będą mogli oferować te dane właścicielom marek, upraszczając proces kompleksowego pomiaru ich śladu węglowego.

ACTEGA zdaje sobie sprawę, jak ważne dla jej klientów jest większe zrównoważenie na poziomie produktowym i jednoczesne ograniczanie śladu węglowego na poziomie operacyjnym. W ramach obecnie trwającego projektu badaniom poddaje się poziomy zanieczyszczeń generowanych przez ich produkty. Do tego niezbędna jest ścisła współpraca z dostawcami i partnerami w celu zagwarantowania dostępu do potrzebnych danych. ACTEGA już teraz obserwuje wzrost liczby zapytań klientów o dostęp do danych dotyczących zrównoważonego rozwoju ich firm, w tym informacji o poziomie emisji, programach środowiskowych i poziomie CO2.

Holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju

Nietrudno przewidzieć bardziej rygorystyczne wymagania nie tylko na poziomie produktu, lecz także w odniesieniu do emisji w zakładach produkcyjnych. Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) wymaga m.in. raportowania na temat aspektów zrównoważonego rozwoju działalności gospodarczej, w tym emisji związanych ze

zużyciem gazu i energii elektrycznej. Dzięki tym nowym wymogom, zebranym pod parasolem oceny podwójnej istotności, firmy powinny ocenić wpływ swojej działalności biznesowej na środowisko i społeczeństwo oraz to, w jaki sposób czynniki zrównoważonego rozwoju i zmiany społeczne wpływają na ich działalność zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym. W odpowiedzi na to ALTANA przeprowadziła kompleksową ocenę istotności. Jako część ALTANA Group, ACTEGA pozostaje w pełnej zgodzie z tematami istotności ALTANA.

Dennis Siepmann tak komentuje nową ocenę istotności ALTANA: ACTEGA od dawna angażuje się w zrównoważony rozwój. Zaszczepiliśmy go w naszych rozwiązaniach i praktykach biznesowych, wzmacniając normę kulturową w całej organizacji. Nasz nacisk na zrównoważony rozwój wynika ze zrozumienia czynników ekonomicznych, ekologicznych i społecznej odpowiedzialności biznesu, co znajduje odzwierciedlenie w misji ALTANA. Nowa ocena ALTANA dotycząca tematów istotności umożliwiła nam przegląd najważniejszych kwestii zrównoważonego rozwoju w naszej działalności biznesowej (…), w tym na zrównoważone produkty i innowacje, emisje generowane przez produkty oraz aspekty bezpieczeństwa.

Praca nad zmniejszeniem śladu węglowego ma również kluczowe znaczenie dla ACTEGA. Podejmowanie ambitnych kroków w celu zmniejszenia emisji w zakresie 1 i 2 jest niezbędne do wykazania

zaangażowania w bardziej ekologiczną przyszłość. Kluczową rolę we wspomnianej redukcji emisji odgrywa wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby produkcji. System fotowoltaiczny w zakładzie w Bremie pokazuje, jak firmy mogą wziąć odpowiedzialność za środowisko. System o mocy 1000 kWp umieszczony na dachu budynku o powierzchni 7600 m2 w Bremie ma generować ponad

850 tys. kWh energii elektrycznej rocznie. System obejmuje cały dozwolony obszar nowego budynku ACTEGA, przyczyniając się do sukcesu firmowych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Oprócz instalacji systemu fotowoltaicznego w zakładzie w Bremie, ACTEGA przeszła na katalityczne oczyszczanie powietrza wylotowego w zakładzie w Grevenbroich. Ta strategiczna zmiana skutkuje roczną redukcją emisji gazów cieplarnianych o ok. 500 t ekwiwalentu CO2.

Dennis Siepmann: Nadając priorytet wysiłkom na rzecz zrównoważonego rozwoju nie tylko przyczyniamy się do ochrony planety, lecz także demonstrujemy nasze zaangażowanie w funkcjonowanie w roli odpowiedzialnego i myślącego o przyszłości biznesu. W ACTEGA konsekwentnie analizujemy nasze praktyki i wprowadzamy zmiany tam, gdzie jest to konieczne. To ciągłe zaangażowanie napędza nas do nieustannej oceny i optymalizacji naszego portfolio pod kątem większego zrównoważonego rozwoju.

Pionierska ocena i optymalizacja produktów na drodze do zrównoważonego rozwoju

Innowacyjność w fazie rozwoju produktów ma kluczowe znaczenie dla sektora opakowań, podobnie jak dla innych branż, szczególnie w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zmniejszania śladu węglowego. W dzisiejszym dynamicznym krajobrazie biznesowym uwzględnienie czynników ESG w strategicznym procesie decyzyjnym staje się niezbędne. Dla firm opakowaniowych ocena i optymalizacja produktów pod kątem ochrony środowiska ma coraz większe znaczenie, stanowiąc kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. Współpraca z firmami zajmującymi się rozwojem produktów z perspektywy środowiskowej umożliwia właścicielom marek dostosowanie ich opakowań do zmieniających się standardów ESG, zwiększając gotowość na wyzwania, jakie niesie ze sobą przyszłość.

ACTEGA przeprowadza systematyczne oceny zrównoważonego rozwoju w ramach procesu badawczo-rozwojowego, sprawdzając jego zalety i wyzwania z punktu widzenia portfela produktów oraz prac badawczych. Obejmuje to ocenę takich czynników, jak: unikanie niebezpiecznych chemikaliów, kryteria oznakowania ekologicznego i wymagania właściciela marki, a także aspekty zrównoważonego rozwoju, takie jak redukcja śladu węglowego produktu, zalety recyklingu i poprawa efektywności energetycznej. Łącząc poddawane kontroli oceny zrównoważonego rozwoju z rozwojem nowych produktów, ACTEGA identyfikuje możliwości poprawy na wczesnym etapie. Oprócz oceny zrównoważonego rozwoju w trakcie prac badawczo-rozwojowych, obecne portfolio produktów poddawane jest analizie przy użyciu podobnych kryteriów. Różne rodziny produktów i aplikacji są sprawdzane pod kątem ich wpływu na efektywność energetyczną, redukcję odpadów i emisję gazów cieplarnianych. Tym samym ostatecznym celem firmy ACTEGA jest stworzenie kompleksowego przeglądu koncentrującego się na tych obszarach, które wymagają poprawy w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak również tych, które wyróżniają się korzystnie pod tym względem w asortymencie produktów.

Naszą misją w ACTEGA jest dostarczanie wartości naszym klientom, pracownikom i całemu społeczeństwu. Naszym celem jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko poprawiają jakość produktów codziennego użytku, lecz także sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi i rozwojowi naszych klientów – dodaje Siepmann. – Jesteśmy dumni z przewodzenia ekscytującym innowacjom, które służą jako wzorce dla branży, przyczyniając się do bardziej ekologicznej przyszłości. ACTEGA nieustannie opracowuje rozwiązania i produkty ukierunkowane na zrównoważony rozwój w kolejnych etapach łańcucha wartości. (…) Wierzymy w siłę współpracy i nieustannie wspieramy właścicieli marek w osiąganiu ich ambitnych celów dzięki innowacjom i know-how, które prowadzą do zrównoważonej przyszłości.

Opracowano na podstawie materiałów firmy ACTEGA

Tłumaczenie: TK