Wyniki niedawno opublikowanej analizy Packaging Matters firmy WestRock wskazują, że dla większości konsumentów kluczową cechą opakowań jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia oraz na wpływ czynników zewnętrznych. Opakowanie ma być przyjazne dla środowiska – to kolejny priorytet przebadanej grupy. Okazuje się, że opakowania z celulozy mogą spełnić oba te oczekiwania.
Wspieranie klientów w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i jednoczesne zaspokajanie ich oczekiwań na najwyższą wydajność to zadania wymagające ścisłej współpracy oraz innowacyjnych pomysłów, jednak dzięki połączonym wysiłkom jesteśmy w stanie łączyć ludzi i produkty w bardziej ekologiczny sposób – wyjaśnia Patrick Lindner, szef działu Opakowań Konsumenckich WestRock.
Dodaje, że jego firma stoi obecnie przed wyzwaniem upowszechnienia opakowań idealnie dopasowanych wymiarem do produktu (zgodnie z zasadą zero waste), produkowanych z odnawialnych surowców, nadających się do recyklingu i/lub kompostowania. W tym celu blisko współpracuje z klientami, kładąc szczególny nacisk na:
– Materiały odnawialne. Celuloza ze swej natury doskonale pasuje do koncepcji zrównoważonego rozwoju, ze względu na odnawialny charakter oraz łatwość recyklingu. Odpowiedzialne pozyskiwanie tego surowca stanowi klucz do odnawialności, dlatego współpracujemy blisko z właścicielami terenów leśnych i organizacjami certyfikującymi, takimi jak Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej (PEFC); w ten sposób możemy zagwarantować, że włókna pierwotne wykorzystywane w naszych produktach są pozyskiwane w odpowiedzialny sposób – mówi Patrick Lindner. Firma wykorzystuje w produkcji opakowań zarówno włókna pierwotne (nowe), jak i odzyskiwane w procesach recyklingu. Choć materiały pochodzące z odzysku są ważne dla zrównoważonego rozwoju, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że włókien papierniczych nie da się poddawać recyklingowi w nieskończoność – jeśli w procesie produkcyjnym nie zostaną uzupełnione o nowe włókna, stają się zbyt krótkie, by nadawać się do dalszego użytku. WestRock posiada centra recyklingowe, które kierują opakowania papierowe z powrotem do cyklu produkcyjnego i umożliwiają ich ponowne wykorzystanie.
– Promowanie zrównoważonych opakowań. Wspólnie z klientami WestRock dba o to, by jej opakowania miały zrównoważony charakter, zarówno dzięki recyklingowi i kompostowaniu, jak i ograniczaniu odpadów. Stale pracujemy nad tworzeniem rozwiązań z celulozy, które pomagają naszym klientom zrezygnować z tworzyw sztucznych w produkcji opakowań. Nasi naukowcy pracują nad nowymi metodami usprawniania recyklingu i kompostowalności tektury bez pogarszania jej wytrzymałości oraz jakości. Współpracujemy z naszymi klientami przy tworzeniu opakowań idealnie dopasowanych wymiarami do potrzeb produktu, poprawie wzornictwa oraz usprawnianiu parku maszynowego, by zwiększyć ogólną wydajność ich działań dzięki rozwiązaniom maszynowym na żądanie – dodaje Patrick Lindner.
(...) W WestRock wszyscy dążymy do uczynienia naszych opakowań tak wytrzymałymi i ekologicznymi, jak to tylko możliwe. (...) Wspólnie możemy wykorzystać naszą zbiorową wiedzę do rozwiązywania wyzwań stojących przed naszymi klientami oraz wspierania przejścia ku bardziej zrównoważonej i obiegowej gospodarce.
Na podstawie materiałów firmy WestRock opracował TK