Xaar, czołowy dostawca przemysłowych technologii druku atramentowego, zwraca uwagę na niedawną publikację przełomowych badań dotyczących wykorzystania wodnych atramentów Nazdar o wysokiej lepkości w druku na tekturze falistej oraz na rolę, jaką odgrywa głowica drukująca Aquinox i technologia Ultra High Viscosity w tym procesie. Recenzowane badanie, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”, zostało przeprowadzone przez Walijskie Centrum Druku i Powlekania na Uniwersytecie Swansea. Dowodzi ono transformacyjnych korzyści płynących z zastosowania atramentów o wysokiej lepkości w druku, takich jak zwiększona gęstość kolorów i zmniejszone zużycie atramentu.
Niezależne badanie przeprowadzone przez dra Chrisa Phillipsa i prof. Davide Deganello oceniało wydajność wodnych atramentów o wysokiej lepkości produkowanych przez Nazdar – w porównaniu z konwencjonalnymi formułami atramentów – podczas druku głowicami Aquinox firmy Xaar. Kluczowe korzyści, jakie odkryto, to poprawa oddziaływania kolorów oraz lepsza wydajność i zmniejszenie energii suszenia przy druku na różnych rodzajach tektury falistej.
Gęstość kolorów wzrosła nawet o 13% na niepowlekanych i o 67% na powlekanych białych podłożach z tektury falistej, zapewniając bogatsze, bardziej żywe wydruki. Zastosowane płyny o wysokiej lepkości wymagały mniejszej ilości atramentu, aby uzyskać taką samą intensywność kolorów jak w przypadku atramentów konwencjonalnych, co przekłada się na niższe zużycie energii i krótszy czas schnięcia. Ponadto zwiększona lepkość płynów zminimalizowała absorpcję w podłożach, podnosząc efekt kolorystyczny bez zastosowania dodatkowego pigmentu lub energochłonnych procesów.
Badania wykazały również znaczące korzyści ze stosowania takiego rozwiązania w druku na niepowlekanych podłożach, przy wykorzystaniu technologii Xaar Ultra High Viscosity Technology, która umożliwia zwiększenie zawartości cząsteczek pigmentu dla osiągnięcia niezwykłych wyników drukowania nawet bez podkładów, upraszcza produkcję i zmniejsza wpływ na środowisko.
Wyniki badań zaprezentowano przedstawicielom branży w trakcie prelekcji dyrektora ds. badań i rozwoju grupy Xaar, Karla Forbesa, oraz kierownika ds. rozwoju biznesu w dziale atramentów, Neila Cooka, na listopadowej konferencji FuturePrint Tech. Ich prezentacja wyjaśniła, w jaki sposób technologia ultrawysokiej lepkości Xaar zmienia możliwości druku cyfrowego, przynosząc znaczące postępy w bardziej zrównoważonych zastosowaniach związanych z tekturą falistą, tekstyliami i zaawansowaną produkcją.
Przemawiając w trakcie wydarzenia, Karl Forbes powiedział: Publikacja tych badań potwierdza niesamowite możliwości, jakie atramenty o wysokiej lepkości oraz głowice drukujące i technologie Xaar wnoszą do druku przemysłowego. Dzięki lepszej jakości druku, zrównoważonemu rozwojowi i produktywności, ten przełom stanowi krok naprzód w sposobie, w jaki druk atramentowy może konkurować i wyróżniać się w różnorodnych zastosowaniach.
Pełne wyniki badań Uniwersytetu Swansea można pobrać TUTAJ, a od czasu przełomowych wyników tych prac Nazdar i Xaar dalej rozwijały koncepcję wysokiej lepkości w wielu zestawach dostępnych na rynku atramentów, odpowiednich dla sektorów takich jak druk na tekstyliach i tekturze falistej.
Opracowano na podstawie informacji firmy Xaar