BASF publikuje wyniki badań opakowań
1 Jan 1970 10:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma BASF opublikowała wyniki nowego badania LCA (ocena cyklu życia) dotyczącego oddziaływania środowiskowego opakowań sera mozzarella, wytwarzanych z różnych alternatywnych surowców i wykorzystywanych do produkcji tworzyw sztucznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Pochodzenie surowców jest przypisywane poszczególnym rodzajom tworzyw na podstawie certyfikowanego bilansu masy, a w badaniu porównywano giętkie wielowarstwowe opakowania z takimi samymi opakowaniami wytwarzanymi z surowców kopalnych. Badaniu poddano także sztywne opakowanie mozzarelli wytwarzane z surowców kopalnych. Recenzentami badania było trzech niezależnych ekspertów.

Flexible multi-layer packaging using sustainable feedstock with highest reduction in CO2 emissions

Dzięki przeprowadzonemu badaniu lepiej zrozumieliśmy oddziaływanie środowiskowe zarówno formatu opakowania, jak i źródła surowca w całym cyklu życiowym opakowania mozzarelli - powiedział dr Paul Neumann z działu New Business Development & Sustainability Polyamides Europe w BASF.

Parametry środowiskowe opakowania w dużej mierze zależą od jego formatu. Okazuje się, że opakowania złożone ze sztywnej tacki monopolipropylenowej i wieczka z wielowarstwowej folii mają największe potencjalne oddziaływanie środowiskowe niemal we wszystkich kategoriach w porównaniu z giętkim opakowaniem wielowarstwowym. Takie ustalenia wskazują na możliwe korzyści ze stosowania opakowań gietkich, do produkcji których zużywane jest znacznie mniej surowca, co przekłada się na mniej odpadów opakowaniowych.

Wraz z naszymi partnerami Südpack i Sphera zbadaliśmy również stosowanie różnych zrównoważonych surowców w giętkich wielowarstwowych opakowaniach do mozzarelli, w tym poliamidów Ultramid Ccycled BASF, wytwarzanych zrównoważonymi metodami z wykorzystaniem surowców pochodzących z chemicznego recyklingu, których zawartość jest ustalana według metody bilansu masy, oraz Ultramid BMBcert, czyli tworzywa wytwarzanego z surowców odnawialnych i łączonego z polietylenem — wyjaśnił Neumann. Wyniki badań wskazują na możliwość znacznego zmniejszenia oddziaływania na środowisko, w tym zwłaszcza poprzez ograniczenie emisji CO2, w przypadku stosowania giętkich wielowarstwowych opakowań z dużym udziałem surowców odnawialnych lub odzyskanych w drodze chemicznego recyklingu.

Przeanalizowano także efekty stosowania różnych rozwiązań technicznych i metod, takich jak korzystanie z „zielonej” energii elektrycznej oraz recykling chemiczny i mechaniczny na zakończenie cyklu życia produktu.

Więcej informacji na temat badania, które przeprowadzono z uwzględnieniem międzynarodowych norm dotyczących oceny cyklu życia (ISO 14040:2006 i 14044:2006) oraz śladu węglowego produktów (ISO 14067:2018), zamieszczono pod tym linkiem: Ocena cyklu życia (LCA) opakowań sera mozzarella.

Globalny przegląd badań LCA dotyczących recyklingu chemicznego (2003–2023) ze szczególnym uwzględnieniem śladu węglowego pirolizy jest dostępny tutaj: Ocena cyklu życia (LCA) w projekcie ChemCycling.

Opracowano na podstawie informacji firmy BASF