BASF wdraża w życie projekt „chem-cyklingu”
1 Jan 1970 11:22

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern BASF uruchamia pionierski projekt o nazwie ChemCycling (chemiczny recykling). To innowacyjna metoda ponownego wykorzystania odpadów z tworzyw sztucznych, które obecnie nie są uważane za materiał nadający się do odzysku, takich jak przemieszane lub nieoczyszczone plastiki. W zależności od regionu takie resztki albo trafiają na wysypiska śmieci, albo są poddawane procesom spalania w celu odzysku części energii. Ale recykling chemiczny zapewnia alternatywę dla tego typu działań; dzięki wykorzystaniu procesów termochemicznych takie tworzywa można użyć do produkcji gazu syntezowego (syngazu) lub płynnego oleju, te zaś mogą zastąpić – choćby częściowo – surowce kopalne wykorzystywane w procesach produkcyjnych BASF.

BASF pochwalił się właśnie pierwszymi produktami stworzonymi w oparciu o przetworzone chemicznie odpady tworzywowe, i tym samym stał się jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. „Odpowiedzialne wykorzystanie plastików ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania globalnego problemu odpadów. Dotyczy to zarówno firm, jak i instytucji oraz konsumentów. Dzięki zastosowaniu recyklingu chemicznego chcemy przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych” - powiedział dr Martin Brudermüller, prezes zarządu i główny dyrektor ds. technologii w BASF. „Projekt ChemCycling pozwala nam zamienić odpady plastikowe w surowiec. W ten sposób zapewniamy korzyści środowisku, społeczeństwom i gospodarce. Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy ściśle nad stworzeniem działającego modelu cyrkularnego łańcucha wartości”. Wspomniani partnerzy to klienci firmy BASF oraz firmy zajmujące się gospodarką odpadami, wdrażaniem nowych technologii i produkcją opakowań.

Od odpadów do opakowań na ser i części do lodówek

Firma BASF, wspólnie z 10 klientami z różnych sektorów przemysłu, zajmuje się obecnie produkcją pilotażową w ramach projektu ChemCycling, wytwarzając m.in. opakowania na ser mozzarella, części do lodówek oraz panele izolacyjne. Praktyka pokazuje, że otrzymane w ten sposób surowce spełniają wysokie wymogi jakości i standardy higieny – oczekiwane m.in. przez producentów opakowań – i mają dokładnie takie same własności, jak te wykonane z zasobów kopalnych. Stefan Gräter, szef projektu ChemCycling w BASF, dostrzega jego ogromny potencjał: „Ta nowa metoda recyklingu zapewnia możliwości rozwoju innowacyjnych modeli biznesu nam i naszym klientom, którzy już teraz przykładają ogromną wagę do produktów i opakowań wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, ale nie mogą lub nie chcą iść na kompromisy, gdy chodzi o jakość”. Kolejnym krokiem firmy BASF ma być wprowadzenie produktów otrzymanych w procesach recyklingu chemicznego na rynek.

BASF Verbund zapewnia doskonałe warunki dla ChemCycling

W pierwszym etapie łańcucha produkcji BASF wykorzystuje olej otrzymany z plastikowych odpadów w procesie przetwórczym realizowanym w ramach autorskiej koncepcji Verbund. Firma otrzymuje plastikowy wsad od swego partnera, firmy Recenso z Niemiec. Jako alternatywę można w tym celu wykorzystać syngas, również pozyskiwany z odpadów. Pierwsza partia oleju trafiła do instalacji krakingu parowego w fabryce BASF w Ludwigshafen w październiku br. Kraking parowy to pierwszy etap produkcji; w jego trakcie następuje rozbicie struktury chemicznej surowca w temperaturach ok. 850 stopni Celsjusza; w ten sposób pozyskuje się przede wszystkim etylen i propylen, podstawowe polimery wykorzystywane przez BASF do produkcji różnych produktów chemicznych. Klienci mogą sami określić, jaki procent uzyskanych w procesie chemicznego recyklingu ma wchodzić w skład końcowego produktu.

Wyzwania technologiczne i prawne

Rynki i społeczeństwa oczekują od przemysłu konstruktywnych rozwiązań problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Chemiczny recykling to innowacyjne uzupełnienie innych procesów recyklingu i zarządzania odpadami. „Potrzebujemy szerokiej gamy metod odzysku odpadów plastikowych, jako że nie każda z nich jest odpowiednia lub możliwa do zastosowania dla konkretnego produktu. Pierwszym wyborem powinno być zawsze takie rozwiązanie, które najlepiej radzi sobie w Ocenie cyklu życia (LCA)” - wyjaśnia Andreas Kicherer, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w BASF.

Ale trzeba pamiętać, że zanim projekt będzie nadawał się do rynkowego debiutu, musi spełnić wcześniej spełnienie określone wymogi technologiczne i prawne. Dlatego istniejące obecnie technologie służące do przetwarzania odpadów plastikowych w surowce z odzysku, takie jak olej popirolityczny lub syngaz, muszą być nadal rozwijane dla zagwarantowania ich najwyższej jakości. Co więcej na skalę ich zastosowania w praktyce będą miały wpływ typowe dla każdego regionu wymogi prawne.

Na podstawie informacji BASF opracował TK