Po wygaśnięciu pandemii koronawirusa oczekuje się, że globalny PKB w roku 2021 wzrośnie o +5,1%. Ten wzrost napędza wysoki popyt na surowce w różnych gałęziach przemysłu. Tymczasem ich dostępność jest równie ograniczona, co w w szczytowym okresie pandemii.
W tych okolicznościach występuje niedobór surowców dla branży opakowaniowej, a także niektórych niezbędnych materiałów wymaganych do produkcji i konserwacji urządzeń, w tym standardowych części elektronicznych, elektrycznych, łożyska i materiałów eksploatacyjnych, co wydłuża czas realizacji zleceń oraz powoduje podwyżki cen. Ceny blach stalowych walcowanych na gorąco osiągnęły rekordowy poziom na wszystkich giełdach i przez ostatnie trzy kwartały wzrosły o ponad 120%.
Jak dotychczas firma BOBST była w stanie utrzymać swoje możliwości produkcyjne na maksymalnym poziomie w celu realizacji otrzymanych zamówień. Przedsiębiorstwo zarządzało dostępnymi zapasami części tak, by uniknąć niedoborów. Jednak w przewidywalnej przyszłości uzupełnianie zapasów będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów. Z myślą o utrzymaniu ciągłej działalności i przy uwzględnieniu nowych i nieoczekiwanych wahań na rynku BOBST zdecydował, że od 1 lipca 2021 r. we wszystkich krajach podniesie ceny maszyn i powiązanych z nimi urządzeń peryferyjnych o 2%. Części zamienne i usługi zostały wyłączone z tej podwyżki.
Biorąc pod uwagę obecne okoliczności oraz rynkową nieprzewidywalność, kiedy kryzys zmienia się w ożywienie, musimy lawirować między zarządzaniem z myślą o dniu dzisiejszym i o przyszłości. Planujemy długoterminowo za pomocą nowych metodologii prognozowania i planowania, ale jednocześnie musimy radzić sobie z obecnymi ograniczeniami na rynku globalnym - skomentował Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny BOBST Group.
O planowanych podwyżkach klienci firmy będą informowani indywidualnie przez działy sprzedaży firmy działające na rynkach lokalnych.
Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST