BOBST potwierdził podwyżkę cen maszyn i części
6 Dec 2021 13:36

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wiele czynników, wśród nich podwyżka kosztów materiałów i transportu, zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz niedobór pracowników niekorzystnie wpływają na branżę opakowań i na firmy działające w jej ramach.

Firma BOBST poinformowała, że jej działy zaopatrzenia i łańcucha dostaw przeprowadziły szczegółową analizę obecnej sytuacji, aby zwiększyć dostępność swoich rozwiązań dla producentów na całym świecie. Wprawdzie spółka realizowała wcześniej wspólnie z dostawcami kwartalne, a nawet miesięczne przeglądy działalności, dodatkowe działania były konieczne w obliczu bardzo zmiennych i szybko rosnących cen surowców:

- Koszty surowców wykorzystywanych do produkcji ram maszyn i części wzrosły znacznie powyżej prognoz. Cena blachy stalowej walcowanej na gorąco osiągnęła rekordowe poziomy w lipcu 2021 r., a od stycznia 2020 r. wzrosła o 119%. Blacha stalowa walcowana na zimno zdrożała o 126%;
- Koszt kształtowników i belek nośnych wzrósł o 91%, stopów aluminium o 75%, a miedzi o 65%;
- Zużycie surowców do produkcji elementów mechanicznych (żywice LLDPE, nikiel, poliuretan itp.) wzrosło od września 2020 r. o ponad 40%, a materiały wykorzystywane do produkcji części zamiennych (pasy, łańcuchy, smary, łożyska itd.) wzrosły średnio o 9%;
- Od sierpnia 2020 r. wzrosły również ceny frachtu - morskiego o 216%, lotniczego o 200% i drogowego o 5%.
W oparciu o powyższe dane i z myślą o zagwarantowaniu dostępności produktów BOBST zdecydował o podwyżce cen maszyn i powiązanych urządzeń peryferyjnych maksymalnie o 5% oraz części zamiennych również średnio o 5%. Nowy cennik zacznie obowiązywać globalnie od 1 stycznia 2022 r.

Zgodnie z informacjami pochodzącymi z różnych źródeł oraz z analiz wynika, że w 2022 r. znaczące zakłócenia w produkcji będą nadal wpływać na ceny i logistykę – komentuje Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny BOBST Group. Choć to niefortunne dla branży, musimy wzmocnić nasz łańcuch dostaw oraz działy dostaw części i logistyki, co skutkuje wspomnianymi pragmatycznymi działaniami zmierzającymi do zagwarantowania dostępności zasobów.

Lokalne działy sprzedaży BOBST będą kontaktować się indywidualnie z klientami i informować o zmianach cen.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST