Bobst żegna Stary Rok i kreśli plany na nowy
1 Jan 1970 09:56

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rok 2020 zapamiętamy jako nieoczekiwany i przełomowy. W miarę zbliżania się ku jego końcowi firma Bobst wspomina swoje najważniejsze tegoroczne osiągnięcia oraz kluczowe decyzje. Prezentuje też oczekiwania i przeczucia dotyczące nadchodzących 12 miesięcy.

Głównymi priorytetami w czasie pandemii była dbałość o naszych pracowników, zagwarantowanie ciągłości działania z myślą o klientach oraz zwiększenie tempa zmian dla ich korzyści. Dostosowując się do okoliczności wdrożyliśmy demonstracje na żywo nadawane z naszych Centrów Kompetencyjnych i zapewniliśmy klientom możliwość odkrywania najnowszych technologii druku i przetwórstwa. Zorganizowaliśmy również kilka webinariów, aby na bieżąco informować klientów o nowych rozwiązaniach i dzielić się z nimi branżowymi doświadczeniami.

Właściciele marek stają w obliczu rosnącej konkurencji oraz presji związanej ze skróceniem czasu dotarcia produktu na rynek, spadkiem nakładów, podnoszeniem poziomu zabezpieczeń oraz wierności kolorystycznej. Te kwestie – oprócz rozkwitu mniejszych firm związanego z pojawieniem się nowych modeli biznesu, np. e-handlu i koniecznością realizacji zobowiązań środowiskowych - stoją w forpoczcie zmian zachodzących w sektorze opakowań.

Daje to okazję do podnoszenia poziomu elastyczności i zrównoważonego rozwoju. Wiosną 2020 r. firma Bobst ogłosiła nową wizję branży, która ma na celu połączenie wszystkich zainteresowanych stron nowym łańcuchem wartości dla uzyskania jakości, wydajności, kontroli, zrównoważenia i bliskości.

Ta wizja, która ma ukształtować przyszłość świata opakowań, opiera się na czterech filarach: Łączności, Cyfryzacji, Automatyzacji oraz Zrównoważonego Rozwoju. W jej ramach ogłosiliśmy BOBST Connect, naszą opartą na oprogramowaniu ofertę cyfryzacji i połączenia wszystkich produktów.

Ta wizja staje się właśnie nową rzeczywistością dzięki nowym produktom i rozwiązaniom oraz dzięki nowej strukturze, jeszcze bardziej skoncentrowanej na klientach, mniej skomplikowanej i sprawniejszej, która zapewni jeszcze więcej innowacji. Nowa struktura firmy opiera się również na trzech przebudowanych fabrykach: we włoskim San Giorgio (opakowania giętkie), francuskim Lyonie (tektura falista) oraz brazylijskim Itatiba (lokalna produkcja pudełek składanych).

Pudełka składane i tektura falista

W 2020 r. branże pudełek składanych oraz opakowań z tektury falistej doświadczyły gwałtownego rozwoju e-handlu z uwagi na globalny rozwój sprzedaży sieciowej, dla której jakość, zmniejszenie ilości odpadów oraz ochrona produktu mają kluczowe znaczenie.

Dla sektora pudełek składanych Bobst przygotował dwa powiązane produkty: wycinarkę MASTERCUT 106 PER oraz ToolLink łączący oprzyrządowanie i maszyny. Wspólnie oba rozwiązania umożliwiają znaczące ograniczenie czasu narządu oraz kosztów, a także zwiększenie zyskowności przy zapewnianiu niezrównanej wydajności. Pojawił się również nowy ACCUCHECK, rozwiązanie w linii wyszukujące pudełka z defektami. Mówiąc krótko urealniliśmy obietnice opakowań bez błędów („zero fault”). Wypuściliśmy również na rynek najnowszą edycję wielkoformatowej wycinarki płaskiej VISIONCUT 145 PER, która okazała się wielkim sukcesem sprzedażowym.

Wśród innych rozwiązań, którymi może pochwalić się firma Bobst, są również MASTERSTAR, najszybszy, najbardziej wszechstronny i ergonomiczny laminator „sheet-to-sheet”, odpowiedni do pracy z tekturą litą i falistą. Firma świętowała również 20. rocznicę pojawienia się POWER REGISTRA, bezkontaktowego systemu podawania arkuszy.

W przypadku tektury falistej Bobst sprzedał 300. wycinarkę płaską VISIONCUT 1.6. Firma nie zaprzestała też inwestycji w swoje portfolio rozwiązań oraz kolejne unowocześnienia w swoich maszynach, m.in. w składarko-sklejarce EXPERTFOLD 145-165, której narząd skrócono o 20%, zwiększono wszechstronność i dokładność przy produkcji opakowań z tektury falistej, a także w FFG 924 NT RS, którą uzupełniono o podwójny slotter do produkcji dwóch pudełek w jednym przebiegu, dzięki czemu udało się zwiększyć wydajność produkcji do 40 tys. pudełek/godz.

Hitem sprzedaży nie przestała być składarko-sklejarka FFG 8.20 EXPERTLINE, którą uzupełniono o funkcję płynnego złamywania dla podniesienia jakości złamu. W zakresie produkcji opakowań o najwyższym poziomie grafiki popularność wśród klientów zyskała technologia THQ FlexoCloud. Extended Color Gamut - rozwiązanie OneECG, które jest w stanie zreprodukować nawet 95% gamy kolorystycznej - pomaga przetwórcom w docieraniu z flekso na kolejne rynki.

Firma nie zaprzestała również swojej ekspansji w Chinach, o czym świadczy m.in. zamówienie jednej maszyny FFG 8.20 DISCOVERY oraz dwóch wycinarek e-LINE (opracowanych i zbudowanych we współpracy z firmą Eterna) przez Zhejiang Dashenggda, jednego z największych chińskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Bobst sprzedał również firmie Manor Packaging pierwszy model FFG 8.20 DISCOVERY w Wielkiej Brytanii.

W 2021 r. oczekujemy dalszego rozwoju produkcji niskonakładowej o wyższej wartości i opakowań premium, co przełoży się m.in. na większą potrzebę automatyzacji. Spodziewamy się również znaczącego wzrostu w Azji, zwłaszcza w Chinach, napędzanego przez rosnący poziom zarobków społeczeństwa oraz rozwój zarówno tradycyjnych, jak i internetowych sieci sprzedaży. Z perspektywy produktowej wierzymy, że SPEEDPACK, rewolucyjna, w pełni automatyczna maszyna do opakowań z tektury falistej stanie się nowym standardem w branży.

Etykiety i opakowania giętkie

W sektorze etykiet rok 2020 r. będzie zapamiętany jako początek nowego rozdziału. Bobst nie uczestniczył w pierwszym etapie cyfryzacji produkcji etykietowej, ale obecnie znajduje się w forpoczcie kolejnego etapu, łącząc najwyższą jakość, wydajność oraz niskie koszty TCO.

Mouvent LB701-UV oraz LB702-UV, dwie maszyny do druku etykiet wyposażone w sześć stacji farbowych oraz staję do nakładania białej apli, osiągające prędkości dochodzące do 100 metrów/minutę, wyznaczyły nowy standard. Pierwszą amerykańską firmą, która zakupiła urządzenie LB701-UV, jest Aptech Graphics.

BOBST MASTER DM5 także ustanawia nowy standard cyfryzacji sektora etykietowego. Nanoszenie podkładu, wydruk, uszlachetnianie, wycinanie – to wszystko wykonuje w linii jedno urządzenie z cyfrowym, zautomatyzowanym narządem non-stop prac w biegu, wyjątkowo długim czasem działania oraz najwyższą powtarzalnością bez względu na umiejętności operatora. Maszyna została jak dotąd zainstalowana u czterech europejskich klientów, a ostatnio uhonorowana nagrodą European Digital Press Assoctiation (EDP), która co roku wybiera najlepsze rozwiązania techniczne.

Spoglądając w 2021 r. można spodziewać się, że cyfryzacja pozostanie głównym motorem napędowym branży etykiet, z przetwórcami poszukującymi kompletnych cyfrowych rozwiązań podnoszących wydajność ich prac. Wszystko, co nadaje się do digitalizacji, zostanie ucyfrowione, pozwalając przetwórcom szybciej dostarczać produkty lepszej jakości, przy ograniczeniu ilości powstających w trakcie odpadów.

W przypadku opakowań giętkich nowa maszyna flekso MASTER CI z centralnym cylindrem łączy zaawansowane technologie i inteligentne systemy, zapewniając najwyższą wydajność, stabilność procesów i elastyczność niezależną od poziomu wyszkolenia operatora. Ta maszyna jest kwintesencją czterech filarów Bobst.

Z myślą o doskonałości na wszystkich etapach produkcji opakowań giętkich pozostaliśmy liderami w zakresie metalizowania próżniowego opakowań barierowych/ekologicznych i osiągnęliśmy pozycję lidera na indyjskim rynku folii, gdy Sparsh Industries wykorzystała swój nowy metalizator próżniowy BOBST EXPERT K5 3300 mm z AluBond do wyjątkowo udanego wejścia na rynek Indii.

Do wklęsłodruku wdrożyliśmy rewolucyjne rozwiązanie w zakresie zarządzania rozszerzonym gamutem barw (Extended Color Gamut) - oneECG - wprowadzając digitalizację i większy poziom zrównoważenia w rotograwiurze, a także umożliwiając realizację mniejszych nakładów.

Jeśli mowa o 2020, był on również rokiem premiery bezrozpuszczalnikowego laminatora NOVA SX 550; jedna z nich trafiła do firmy w Argentynie i została zainstalowana przy zdalnym wsparciu Bobst, potwierdzając prostotę transportu oraz instalacji zapewnianą przez wzornictwo typu „plug and play”.

W zakresie lakierowania firma, po wcześniejszej prezentacji wysokobarierowych rozwiązań, nadal pracowała nad swoimi projektami badawczo-rozwojowymi w zakresie powłok barierowych dla folii i papieru. Współpracowała również z właścicielami marek oraz dostawcami materiałów, testując i zatwierdzając nowe rozwiązania, co doprowadziło do sprzedaży nowej maszyny do nakładania powłok PVDC klientowi w USA.

Jeśli chodzi o przyszły rok, Bobst spodziewa się przyspieszenia tempa konwersji na ekologiczne rozwiązania, a tym samym zwiększenia skali inwestycji w wyposażenie do druku i lakierowania – zarówno próżniowego, jak i na mokro.

Usługi serwisowe

W 2020 roku globalne wsparcie musiało radzić sobie z restrykcjami i ograniczeniami w przemieszczaniu się między krajami, a zdalna obsługa serwisowa nigdy nie była ważniejsza. Dzięki Helpline Plus i usługom Premium BOBST był w stanie zapewnić klientom bardzo skuteczne wsparcie na odległość. W rzeczy samej nasz wynik NPS, który mierzy poziom satysfakcji klientów Bobst, rósł w 2020 r. mimo trudnych okoliczności.

Między kwietniem a wrześniem 2020 r liczba zdalnych sesji serwisowych wzrosła o 12%, a całkowita liczba poświęconych na nie godzin o 29% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. W efekcie po dziś dzień zrealizowano ponad 40 tys. godzin zdalnych połączeń serwisowych. Ten wzrost jest także skutkiem coraz większego doceniania przez klientów korzyści zapewnianych przez usługi zdalne, o czym świadczy 14% wzrost subskrypcji Helpline Plus oraz Premium. Helpline Plus AR – pierwsza w historii usługa zdalnego wsparcia dla branży opakowań, która wdrożyła zestaw słuchawkowy i okulary do rzeczywistości rozszerzonej (AR), była szczególnie przydatna dla wielu klientów, którzy wykorzystali zestaw do zdalnego treningu operatorów w trakcie restrykcji związanych z koronawirusem.

W 2020 r. Bobst zaprezentował oneINSPECTION, wszechstronną ofertę kontroli jakości dla wszystkich sektorów opakowalnictwa. To zintegrowany i stale rozwijany zestaw rozwiązań do kontroli jakości, który proaktywnie spełnia potrzeby właścicieli marek i przetwórców urzeczywistniając koncepcję „opakowania zero-fault” w produkcji etykiet, opakowań giętkich, pudełek składanych oraz tektury falistej.

W 2021 r. usługi serwisu zdalnego będą się nadal rozwijać. Rozwiązania do kontroli jakości również zyskają na znaczeniu jako najlepszy sposób na zmniejszanie ilości odpadów i reklamacji oraz podnoszenie zyskowności.

Podsumowanie

Rok 2020 był pełen niespodzianek, ale przyspieszył proces wdrażania trendów i uczynił niektóre decyzje bardziej uzasadnionymi. Potwierdził, że wizja branży, nad którą pracujemy, jest właściwa i na czasie. Łączność, Cyfryzacja, Automatyzacja i Zrównoważony Rozwój będą czterema filarami kształtującymi przyszłość opakowaniowego świata, a my chcemy zrealizować je dzięki znaczącym innowacjom. W 2020 r. świętowaliśmy naszą 130. rocznicę z trzema przebudowanymi zakładami, uruchomiliśmy też nową firmową strukturę, aby być bliżej klientów.

Rok 2021 nie będzie się z pewnością bardzo różnił od 2020. Musimy być odporni, ale jednocześnie koncentrować się na tym, co liczy się najbardziej – znaczących i trwałych innowacjach. Będziemy nadal dostarczać najlepsze maszyny i usługi, ale z większymi możliwościami i lepszym oprogramowaniem, które uczyni produkcję opakowań lepszą niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystkie nasze maszyny i nowe produkty, które nadejdą, będą odzwierciedlać to zobowiązanie. Możecie na nas liczyć.

Na podstawie informacji Bobst opracował TK