CCL Label uruchomi system odzysku etykiet
1 Jan 1970 09:22

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma CCL Label, dostawca specjalistycznych rozwiązań dla branży etykiet i opakowań, planuje zaoferować działającą w systemie obiegu zamkniętego usługę recyklingu etykiet elastycznych i termokurczliwych. Recyklingiem będzie zajmował się zakład CCL Label w austriackim Voelkermart, gdzie mieści się centrum produkcji takich etykiet, przeznaczonych przede wszystkim dla przemysłu mleczarskiego, napojów oraz środków czystości.

Pionierska technologia CLL Label ma umożliwić odfarbianie zadrukowanych etykiet pokonsumenckich. Etykiety będą usuwane z butelek z PET po ich zwrocie do rozlewni, a następnie przewożone do zakładu w Voelkermarkt. Tam – po odfarbieniu i wymyciu – zostaną stopione i uformowane w granulat, który trafi z powrotem do procesu produkcyjnego i zostanie wykorzystany do stworzenia nowych etykiet rękawowych.

Reinhard Streit, wiceprezes i dyrektor zarządzający w CCCL Food & Beverage, wyjaśnia: Istnieje wiele możliwości, aby przemyśleć i przeprojektować sposób, w jaki wytwarzamy produkty. Ta nowa inwestycja jest częścią długoterminowego planu firmy CCL Label, który ma na celu wspieranie projektowania etykiet pod kątem recyklingu oraz przyczynienie się do rozwoju gospodarki o bardziej obiegowym charakterze.

Spodziewamy się, że w miarę coraz większego upowszechnienia systemów kaucyjnych wprowadzanych w celu zwiększenia poziomu recyklingu system butelek zwrotnych powinien się rozwinąć.

System recyklingu etykiet rękawowych w systemie zamkniętym nie jest jedynym działaniem CCL Label na rzecz środowiska. Firma chwali się, że produkcja etykiet generuje mniejszy ślad węglowy od konkurencyjnych rozwiązań. Dodatkowo cienka termokurczliwa folia jest nakładana na pojemniki bez użycia kleju i ciepła.

CCL Label twierdzi, że jej technologia pozwala na 50% oszczędność w porównaniu z innymi technikami. Etykiety rozciągliwe są wykorzystywane przeważnie przez producentów napojów i nabiału, jednak dostępne są również rozwiązania „szyte na miarę”, wykorzystywane do etykietowania większych pojemników takich jak kanistry.

W ubiegłym roku firma CCL Industries podpisała Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi opracowane przez Fundacje Ellen MacArthur. Tym samym zobowiązała się, że do 2025 r. wszyscy jej klienci będą mieli dostęp do produktów i rozwiązań etykietujących, które nie utrudniają recyklingu, ponownego wykorzystania lub kompostowania gotowego opakowania.

Opracowano na podstawie informacji firmy CCL Labels