W obliczu zbliżającej się konferencji COP29 Michael Laurier, dyrektor generalny firmy Symphony Environmental, wzywa do innowacyjnego myślenia zamiast typowego zaklinania rzeczywistości.
Konferencja COP29 rozpocznie się 1 listopada w stolicy Azerbejdżanu Baku, a debaty zgromadzonych gości będą koncentrować się na kwestiach finansowania ochrony klimatu, rynkach CO2 oraz funduszach mających pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi.
Michael Laurier, dyrektor generalny Symphony Environmental, zastanawia się, dlaczego agenda konferencji nie uwzględnia w większym stopniu korzyści ze stosowania tworzyw sztucznych, takich jak ograniczenie stopnia emisji CO2 czy fakt, że tworzywa sztuczne mają najlepszą ocenę cyklu życia spośród wszystkich materiałów używanych do pakowania.
Kluczowym problemem związanym z plastikiem jest to, że - jeśli trafi do otwartego środowiska - może zalegać w glebie lub unosić się w wodzie przez dziesięciolecia; jednak zdaniem Lauriera istnieje już technologia, która radzi sobie z tym problemem. Rozwiązaniem jest d2w - przedmieszka stosowana w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, która eliminuje problem długoterminowych odpadów z plastiku oraz mikroplastików. Po prostu przekształca tworzywo sztuczne w materiały biodegradowalne bez jakiejkolwiek interwencji człowieka.
Plastik wykonany z d2w może być ponownie wykorzystany i poddany recyklingowi, ale ulegnie biodegradacji i całkowicie zniknie, jeśli nie zostanie zebrany, nie pozostawiając po sobie mikroplastiku i szkodliwych pozostałości. To nie jest „problematyczny” plastik - to jedyny sposób, aby zapobiec gromadzeniu się plastiku w środowisku przez dziesięciolecia – przekonuje Laurier. Powodem, dla którego nie jest szerzej stosowany, jest decyzja rządów (z wyjątkiem tych z Bliskiego Wschodu), które wolą skupiać się na recyklingu zebranego plastiku i nie robią nic poza narzekaniem na tworzywa, które wydostały się do otwartego środowiska, oraz zakazaniem kilku peryferyjnych produktów.
Jeśli poważnie myślimy o działaniach na rzecz klimatu, priorytetem musi być zajęcie się cyklem życia tworzyw sztucznych. Nie zajmując się bezpośrednio tym kryzysem, pozostawiamy ogromną lukę w naszej walce ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem, nawet jeśli inne tematy również wymagają rozwiązania - podsumował Laurier.
Opracowano na podstawie informacji firmy Symphony Environmental