Unijne cele dotyczące ponownego wykorzystania opakowań transportowych mogą przynieść odwrotny skutek i spowodować wzrost zużycia tworzyw sztucznych o 12 milionów ton, ostrzega Konfederacja Przemysłu Papierniczego (CPI).
W unijnym rozporządzeniu w sprawie odpadów opakowaniowych (PPWR), przedłożonym w listopadzie 2022 r. i obecnie omawianym, zaproponowano poprawki, które usunęłyby wyłączenia kartonu z przepisów dotyczących ponownego użycia.
CPI ostrzega, że wymogi dotyczące opakowań wielokrotnego użytku zaszkodzą gospodarce obiegu zamkniętego tektury. Tektura falista jest używana do produkcji 75% towarów w całej Europie i cieszy się 82% wskaźnikiem recyklingu, a jej producenci prowadzą zaawansowane wysiłki na rzecz dekarbonizacji.
Według niezależnej analizy zleconej przez FEFCO, europejskie stowarzyszenie producentów opakowań z tektury falistej, reorientacja gospodarki transportowej na opakowania wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych zamiast tektury nadającej się do recyklingu wymagałaby wyprodukowania 8,1 miliarda plastikowych skrzynek - lub nawet 12 milionów ton pierwotnego plastiku - do 2040 roku.
CPI podkreśla, że popiera istniejące wyłączenia, które mają zastosowanie do tektury używanej na opakowania, i zachęca ustawodawców do regulowania różnorodnych materiałów opakowaniowych w sposób odpowiedni dla każdego z nich.
Andrew Large, dyrektor generalny organizacji, powiedział: Uniwersalne podejście do przepisów dotyczących opakowań grozi podważeniem dobrze funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym opakowań papierowych na rzecz eksplozji liczby plastikowych skrzynek opartych na surowcach ropopochodnych i niesprawdzonych systemów ponownego wykorzystania.
Zmiany w PPWR będą miały znaczący wpływ na konsumentów w całej Europie, a CPI wzywa UE do wspierania istniejących, dobrze znanych i dobrze wykorzystywanych systemów recyklingu, takich jak te dotyczące tektury.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Printweek