Dow skomercjalizuje przełomową technologię recyklingu
1 Jan 1970 11:35

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy Dow oraz Mura Technology ogłosiły nawiązanie partnerstwa, które doprowadzi do komercjalizacji najnowszych zaawansowanych rozwiązań w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych.

W ramach współpracy obaj partnerzy – korzystając z potencjału materiałoznawczego, globalnego zasięgu i zasobów finansowych Dow oraz technologii dostarczonej przez Mura – chcą wytwarzać surowce pozyskiwane z pochodzących z recyklingu tworzyw i produkować z nich nowe artykuły krążące w obiegu zamkniętym, coraz częściej poszukiwane przez konsumentów i światowe marki.

HydroPRS, rozwiązanie opatentowane przez firmę Mura, jest zaawansowanym procesem recyklingu, który wykorzystuje parę wodną w stanie nadkrytycznym do przekształcania tworzyw sztucznych z powrotem w związki chemiczne i oleje, z których zostały wytworzone, w celu wykorzystania ich w nowych plastikowych produktach.

Według firmy Mura HydroPRS pozwala na recykling wszystkich form tworzyw sztucznych - w tym wielowarstwowych, giętkich plastików stosowanych w opakowaniach, które obecnie są trudniejsze w odzysku i często poddawane procesom spalania lub gromadzone na wysypiskach.

Co ważne, firma twierdzi również, że w przeciwieństwie do większości konwencjonalnych procesów recyklingu tworzywa sztuczne produkowane ze wspomnianych produktów z odzysku powinny nadawać się do stosowania w opakowaniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Mura przekonuje również, że dzięki jej procesowi w praktyce nie istnieje limit recyklingu tego samego materiału – a to oznacza potencjalną możliwość ograniczenia ilości wykorzystywanego plastiku pochodzącego ze źródeł pierwotnych.

Pierwszy na świecie zakład wykorzystujący HydroPRS jest budowany w Teesside w Wielkiej Brytanii, a pierwsza linia o wydajności 20 tys. ton rocznie ma być uruchomiona w 2022 roku. Po ukończeniu wszystkich czterech linii Mura ma być w stanie poddać recyklingowi do 80 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie, a pozyskane w ten sposób materiały będą przekazywane firmie Dow.

Ta ostatnia planuje wykorzystać je do wytwarzania nowych tworzyw sztucznych o własnościach porównywalnych z pierwotnym plastikiem. Chce je zużyć do produkcji opakowań żywności i innych produktów opakowaniowych, które będą ponownie wprowadzane do globalnego łańcucha dostaw, tworząc, według słów firmy, „prawdziwą gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych”.

Carsten Larsen, dyrektor handlowy ds. obiegu tworzyw sztucznych EMEA & APAC w Dow Packaging and Specialty Plastics, powiedział: Cieszymy się z okazji do zaoferowania naszych środków i wiedzy przy wsparciu rozwoju tego prawdziwie przełomowego procesu recyklingu.

Zależy nam na wprowadzeniu rzeczywistych zmian, które powstrzymają marnotrawstwo tworzyw sztucznych i przyspieszą działania ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Wiemy, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało zaawansowanych innowacji i inwestycji, a nie możemy tego zrobić sami. Właśnie dlatego nasze partnerstwo z firmą Mura jest tak ekscytujące i wierzymy, że będzie stanowić kluczowy filar naszej strategii recyklingu w przyszłości.

Opracowano na podstawie informacji firmy Dow