DS Smith na fali wznoszącej
1 Jan 1970 09:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W aktualizacji wyników finansowych tuż przed zamknięciem roku obrotowego (kończącego się 30 kwietnia 2022 r.) londyński gigant opakowaniowy poinformował, że w drugim półroczu 2021 r. utrzymywała się dobra koniunktura, a także nastąpił znaczny postęp w zakresie rentowności i generowania przepływów pieniężnych. Firma wspomniała również o wzroście wolumenu produkcji pudeł z tektury falistej według danych rok do roku o co najmniej 5%.

W opinii DS Smith wzrost wolumenu i ciągły wzrost cen opakowań „z nawiązką zrekompensowały” stały wzrost kosztów produkcji. Oczekuje też, że skorygowany zysk operacyjny za rok obrotowy 2012 wyniesie od 605 do 615 mln funtów.

Firma poinformowała, że jedyną obecną formą jej zaangażowania na Ukrainie i w Rosji jest mniejszościowa inwestycja w ukraiński biznes, który obsługuje klientów głównie na Ukrainie, a sprzedaż w Rosji jest ograniczona. Firma nie prowadzi działalności ani nie zatrudnia pracowników w Rosji.

Dyrektor generalny grupy Miles Roberts powiedział: Jestem zadowolony z dalszej dynamiki i wyników firmy w kolejnym roku zakłóconym przez Covid-19 i niepewność makroekonomiczną spotęgowaną inwazją Rosji na Ukrainę. Odnotowaliśmy dalszą dobrą dynamikę w całej bazie naszych klientów, przy czym szczególnie szybko rosły wolumeny od naszych klientów z sektora FMCG, co wynikało z niezmiennie wysokiego poziomu obsługi i jakości produktów.
W Europie wyniki lepsze od średniej dla całej grupy osiągnęły regiony Wschodni i Południowy, natomiast w Stanach Zjednoczonych obserwujemy korzyści wynikające z otwarcia zakładu w Indianie, który przyczynia się do dalszego, bardzo silnego wzrostu wolumenu w tym regionie.
Jak podkreślił Miles Roberts, oczekiwany znaczny wzrost zysków grupy udało się uzyskać dzięki właściwemu zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz bazą kosztową, jak również wzrostowi wolumenu produkcji oraz podwyżkom cen opakowań wynikającym z coraz wyższych kosztów wytwarzania.

Szczególnie cieszą wyniki w obszarach, w które silnie zainwestowaliśmy w ostatnim czasie, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Południowej, od których oczekujemy osiągnięcia najwyższych marż w grupie, oraz przy silnym wkładzie operacyjnym i finansowym Europac.

Robert dodał również: W dalszym ciągu czynimy znaczne postępy w realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a w styczniu 2022 r. zobowiązaliśmy się do dostosowania naszej globalnej działalności do wiodącego w branży scenariusza 1,5°C, określonego w paryskim porozumieniu klimatycznym i zgodnego z inicjatywą Science Based Targets, a także do zerowej emisji CO2 netto do 2050 r..
Podtrzymaliśmy inwestycje w naszą działalność wykorzystując skalę swej działalności, bliskie relacje z klientami i innowacyjne, zrównoważone rozwiązania wiodące ku bardziej cyrkularnej gospodarce i zapewniające trwałą platformę do dalszego rozwoju. Zdajemy sobie sprawę ze zmiennego otoczenia makroekonomicznego, ale jak dotychczas nie dostrzegliśmy żadnych oznak zmian w zachowaniu klientów i z ufnością wchodzimy w kolejny rok finansowy.

Rankiem 28 kwietnia br., tuż po opublikowaniu aktualizacji danych finansowych, kurs akcji DS Smith wzrósł o 0,74% (do 239,11 pensów), by następnie ustalić się na poziomie 328,3 p.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Week

error: Kopiowanie zabronione!