DuPont świętuje 50 lat marki Cyrel
1 Jan 1970 09:26

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W 2024 roku przypada jubileusz 50-lecia kultowej marki DuPont Cyrel, która w 1974 roku wprowadziła swoją pierwszą płytę fotopolimerową do branży druku fleksograficznego. Od tego czasu Cyrel nadal proponuje nowe rozwiązania i wyznacza tempo innowacji w sektorze druku. To niezwykły moment dla firmy DuPont i całego zespołu Cyrel. W trakcie tej podróży wprowadziliśmy na rynek niezliczone innowacje i zawsze priorytetowo traktowaliśmy rozwój we współpracy z naszymi klientami - skomentował Tucker Norton, dyrektor ds. globalnej działalności w dziale DuPont Cyrel Flexographic Solutions.

Ostatnie 50 lat upłynęło pod znakiem bezprecedensowych osiągnięć. Na przykład w latach 90. firma DuPont przekształciła proces przygotowania do druku fleksograficznego za pomocą cyfrowej wywoływarki Cyrel (CDI). Wprowadzenie CDI zrewolucjonizowało branżę i umożliwiło zespołom prepress na całym świecie migrację z analogowego przepływu pracy do nowoczesnego, cyfrowego workflow „Computer to Plate”. Ten nowy cyfrowy przepływ pracy nie tylko wyeliminował potrzebę stosowania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, ale także – w wyniku pojawienia się innowacyjnego systemu ablacji laserowej (LAM) - umożliwił osiągnięcie istotnego postępu w jakości druku, powtarzalności i produktywności. Ten postęp pomógł przyspieszyć rozwój druku fleksograficznego, czyniąc go jedną z najbardziej preferowanych metod drukowania na opakowaniach.

W 2000 roku firma DuPont stała się pierwszym producentem płyt fleksograficznych, który wprowadził termiczny workflow - system Cyrel FAST – umożliwiający przetwarzanie płyt fleksograficznych bez użycia rozpuszczalników chemicznych. Ta innowacja skróciła czas obróbkipłyt i przyniosła znaczące korzyści dla środowiska, w tym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 53% oraz zmniejszenie zużycia energii nieodnawialnej o 63% (w porównaniu z technologią rozpuszczalnikową), potwierdzone przez ocenę cyklu życia (LCA). DuPont od dawna uważana jest za lidera w dziedzinie procesów obróbki termicznej i posiada globalną bazę instalacyjną urządzeń termicznych, dzięki czemu może zaoferować swój bardziej zrównoważony workflow możliwie największej liczbie drukarni i przetwórców.

Ostatnia dekada upłynęła pod znakiem licznych innowacji i kolejnych przełomowych rozwiązań technologicznych DuPont. Jako przykład można podać, wprowadzoną na rynek w 2015 roku, Cyrel EASY Plate, pierwszą płytę z płaskim punktem wbudowanym bezpośrednio w płycie, co uprościło proces przygotowania do druku i pozwoliło klientom osiągnąć większą produktywność i spójność.

Następnie firma DuPont wprowadziła oparte na platformie Cyrel EASY płyty Cyrel EASY-R o jeszcze wyższym poziomie technologicznego zaawansowania, które polepszyły zachowanie płyt na maszynie drukującej oraz sprawiły, że są one łatwiejsze w obsłudze w naświetlarni.

W poszukiwaniu rozwiązania poprawiającego transfer atramentu firma DuPont wprowadziła w 2018 roku sita Cyrel EASY Brite, pytając branżę: „Jak jasna jest Twoja biel?”. Sita te zostały zaprojektowane w celu optymalizacji nakładania atramentu w zastosowaniach wysokonakładowych, zwykle spotykanych podczas drukowania białego podkładu lub jednolitych obszarów z kolorami spotowymi. Sita pozwoliły ograniczyć zużycie farb na maszynie drukującej, przy jednoczesnym zapewnieniu jeszcze większego poziomu nieprzezroczystości.

W 2019 r. firma wdrożyła płyty Cyrel DLC przeznaczone do druku na tekturze falistej. Rozwiązanie, opracowane z myślą o do druku na tekturze z recyklingu o niskogramaturowej warstwie pokryciowej, zaspokoiła potrzebę uzyskania doskonałej jakości druku i mniejszego przegniecenia tektury.

Niedawno DuPont wprowadziła na rynek serię płyt Cyrel Lightning Plate do druku solwentowego i termicznego, zoptymalizowaną pod kątem naświetlania UV-LED. Technologia ta otrzymała prestiżową nagrodę 2022 Flexographic Technical Association Innovation Award i ponownie ustanowiła poprzeczkę dla doskonałości technicznej w branży.

To osiągnięcie tak komentuje Tucker Norton: Od ponad 50 lat nasz zespół pełnych pasji ekspertów w dziedzinie fleksografii niestrudzenie pracuje nad wprowadzaniem postępu technologicznego w branży opakowań i druku. Angażujemy się w ciągłe innowacje i z niecierpliwością czekamy, by wspólnie z naszymi partnerami i klientami dalej doskonalić fleksografię w nadchodzącej dekadzie.

Opracowano na podstawie informacji firmy DuPont