Ekologia bez kompromisów, czyli Green Layer firmy Schütz
22 Jan 2025 14:30

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zadaniem opakowań przemysłowych jest zapewnienie bezpiecznego i opłacalnego transportu towarów. Jednocześnie, wraz ze wzrostem wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju, przemysł opakowaniowy staje przed wyzwaniem tworzenia kreatywnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Firma Schütz – swoimi innowacjami tworzącymi program Green Lifecycle Management - udowadnia, że zrównoważony rozwój nie musi odbywać się kosztem jakości. Przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, ten ekspert w dziedzinie opakowań opracował gamę opakowań przemysłowych Green Layer, które zawierają większą ilość tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Przedsiębiorstwa przemysłowe stoją w dzisiejszych czasach przed licznymi wyzwaniami. Muszą nie tylko zmniejszyć swój ślad węglowy i uczynić łańcuchy dostaw bardziej zrównoważonymi, ale dodatkowo znaleźć sposób na radzenie sobie z rosnącym niedoborem zasobów. Ekologiczne opakowania przemysłowe, które sprzyjają recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu surowców, mogą w decydujący sposób przyczynić się do rozwiązania obu tych problemów. W firmie Schütz zasada ta znajduje szczególnie wyraźne odzwierciedlenie w opakowaniach Green Layer. Zbiorniki wewnętrzne w pojemnikach IBC, kanistry i plastikowe beczki z tej gamy produktów zawierają 30% wysokiej jakości materiałów pochodzących z recyklingu w naturalnym kolorze.

Wyjątkowość tego podejścia zasadza się na fakcie, że Schütz wykorzystuje recyklat wyłącznie do produkcji środkowej warstwy zbiorników wewnętrznych. Pierwotny HDPE jest używany do produkcji warstwy wewnętrznej i zewnętrznej, co oznacza, że zarówno transportowany produkt, jak również otoczenie, wchodzą w bezpośredni kontakt jedynie z materiałem pierwotnym. Pod względem jakości nie ma różnicy między opakowaniami Green Layer a innymi seriami opakowań. Jednak dzięki zastosowaniu recyklatu można zaoszczędzić nawet 6,8 kg CO2 na jeden pojemnik IBC i do 3,8 kg na beczkę. Jak przekonuje Schütz, produkty Green Layer idealnie nadają się jako ekologiczne rozwiązania do wielu zastosowań, w szczególności do transportu towarów niebezpiecznych.

Ponieważ firma stosuje holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju, granulat z recyklingu jest pozyskiwany z pustych opakowań zebranych w ramach globalnego programu zbiórki i przetwarzany we własnym centrum recyklingu. Tym samym sami klienci zwracają zużyte produkty do zamkniętego cyklu materiałowego z pomocą usługi Schütz Ticket Service. Schütz stworzył niezbędną infrastrukturę dla tego programu wiele lat temu i może zagwarantować transport o niskiej emisji CO2 dzięki niewielkim odległościom i optymalizacji tras wspieranej przez oprogramowanie. Dzięki Schütz Ticket Service firma pozwala klientom wnieść cenny wkład w ochronę środowiska przy minimalnym wysiłku. Jednocześnie  niezwykle istotne jest ich aktywne zaangażowanie: tylko w przypadku, gdy klienci zwrócą opróżnione opakowania do Schütz, dostępna będzie ilość surowca do odzysku tworzyw sztucznych wystarczająca, aby dostarczyć im ponownie nowe opakowania z recyklingu.

Dla zapewnienia zgodności opakowań z najwyższymi standardami technicznymi teraz i w przyszłości, Schütz stale inwestuje w najnowocześniejsze technologie produkcyjne, a także w badania i rozwój. Przykładowo w ostatnich latach firma udoskonaliła procesy recyklingu materiałów, dzięki czemu nawet te silnie zanieczyszczone mogą być regenerowane zgodnie z najsurowszymi normami ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Wszystkie te działania znacząco przyczyniają się i pomagają firmie Schütz osiągnąć podstawowy cel Green Lifecycle Management: zapewnienie jak najszerszej i najbardziej opłacalnej podaży ekologicznych opakowań.

Opracowano na podstawie informacji firmy Schütz