Firma Esko partycypowała w warsztatach flekso dla wybitnych studentów
1 Jan 1970 11:56

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Esko z dumą poinformowała o uczestnictwie – w roli gospodarza – w szkoleniach odbywających się pod nazwą Flexible Packaging Honours Class i organizowanych z inicjatywy katedry Mediów Graficznych i Cyfrowych szkoły wyższej Artvelde University College z belgijskiego Ghent. Dwutygodniowy program naukowy, skierowany do ambitnych i utalentowanych studentów mogących pochwalić się najlepszymi wynikami w nauce, koncentrował się na tematyce produkcji opakowań giętkich z uwzględnieniem wzornictwa, prepressu, obsługi plików oraz przygotowania płyt drukowych. 3. edycja kursu odbyła się w dniach 19-30 czerwca w głównej siedzibie Esko w Ghent.

Jan De Roeck, dyrektor ds. rozwiązań zarządczych w Esko, wyjaśnia: „Rynek opakowań giętkich to rozwojowy segment w przemyśle graphic arts. Mamy honor wspierać instytuty naukowe, pomagając przy tworzeniu wszechstronnych programów treningowych w zakresie prepressu oraz produkcji płyt fleksograficznych. Jako liderzy w sektorze opakowaniowym, naszymi inwestycjami w edukację chcemy pomagać w promowaniu przyszłości opakowań giętkich, rozbudzać entuzjazm i pasję dla tego przemysłu, a dodatkowo zapewniać młodym absolwentom szansę na znalezienie pracy na początku swojej zawodowej kariery.”

Honours Class (co można tłumaczyć jako zajęcia dla wyróżnionych) wzbogacają standardową edukację uniwersytecką o umiejętności i wiedzę związane z prepressem opakowań giętkich. Wykorzystując zintegrowane oprogramowanie firmy pod nazwą Esko Software Platform, studenci zapoznają się szczegółowo ze wszystkimi elementami workflow, uwzględniając:

- wzornictwo i tworzenie artworków;

- wirtualne prototypowanie 3D;

- automatyzację workflow w prepressie, zarządzanie kolorem i proofing;

- współpracę w łańcuchach dostaw, przeglądy i zatwierdzanie;

- produkcję płyt fleksograficznych;

- wycinanie cyfrowe i tworzenie mock-up'ów.

Program treningowy dopełniają odwiedziny – pomyślane jako szansa na zapoznanie się z praktyką produkcyjną - w trzech zakładach wykorzystujących rozwiązania Esko. Uczestnicy tegorocznych warsztatów mieli możliwość zwiedzenia siedziby producenta etykiet, etykiet kurczliwych oraz małoformatowych opakowań giętkich (firmy etykietowo-opakowaniowej St-Luc z Nazareth), producenta szerokoformatowych opakowań giętkich (Segers & Balcean z Liedekerke) oraz dostawcy usług/sprzedawcy w zakresie opakowań giętkich (Athena Graphics z Roeselare).

Na zakończenie kursu studenci otrzymali świadectwo uczestnictwa, stanowiące wartościowy atut przy staraniu się o pracę w tym sektorze produkcji. W niektórych krajach uczestnictwo w Honours Class jest traktowane jako równoznaczne z odbyciem praktycznego treningu zawodowego.

W kursach Artvelde University College mogą uczestniczyć studenci spoza Holandii, rozszerzając ofertę warsztatów o wymianę najlepszych praktyk na poziomie międzynarodowym. Kurs z 2017 r. miał przyjemność przyjąć studentów z Uniwersytetu w Lublanie (Słowenia), Linköping (Szwecja) oraz Seneca College i Ryerson University w kanadyjskim Toronto.

Studenci w roku akademickim poprzedzającym ukończenie nauki mogą składać wnioski o przyjęcie na jedno z 20 miejsc w Honours Class. Warunkiem ubiegania się o miejsce jest biegła znajomość pakietu oprogramowania Adobe Creative Suite oraz ogólne zrozumienie etapów prepressu, procesów i funkcji. Studenci przyjęci do programu muszą przejść kurs przygotowawczy, by w pełni skorzystać z zalet warsztatów.

Luc Berth, wykładowca uniwersytetu Artvelde i opiekun Honours Class, podsumowuje: „Honours Class 2017 nie pozostawiła nic do życzenia: studenci pogłębili swoje kompetencje zwiększające ich szanse na karierę w przemyśle opakowaniowym. Nauczyli się kooperacji w międzynarodowym otoczeniu oraz wymienili się wiedzą i poznali najlepsze praktyki w otwartej i przyjaznej atmosferze. Te warsztaty to doskonała platforma do pozyskania zarówno technicznego, jak również kulturalno-społecznego doświadczenia dla młodych i ambitnych studentów.”

Na podstawie informacji Esko opracował TK