Etykiety samoprzylepne utrudniają recykling
1 Jan 1970 12:15

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Ingede ostrzega przed szkodliwym wpływem samoprzylepnych etykiet wysyłkowych na proces recyklingu papieru; odpowiedzialność za to mogą ponosić drukarnie.

Zakupy online i sprzedaż wysyłkowa mogą powodować problemy z recyklingiem papieru, twierdzi Ingede, Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Odbarwiania Makulatury. Dzieje się tak dlatego, że klej używany do mocowania etykiet zwrotnych może być trudny do usunięcia w procesie recyklingu i powodować powstawanie lepkich plam na uzyskanym w ten sposób papierze.

Ingede poinformowało, że jedna z papierni została niedawno skonfrontowana z poważną skargą związaną z uszkodzeniami spowodowanymi przez pozostałości kleju, które nie zostały wykryte podczas kontroli jakości gotowego substratu. Było to prawdopodobnie efektem wyrzucenia dużej ilości wstępnie zadrukowanych etykiet do pojemników na odpady przeznaczone do recyklingu, które zanieczyściły włókna. W większości przypadków niepożądany klej jest wykrywany, zanim włókno dotrze do kotłów recyklingowych. Oprócz ryzyka pogorszenia jakości produktu końcowego taki klej może gromadzić się na raklach i wałkach, co skutkuje przestojami koniecznymi dla usunięcia niepożądanych cząstek.

Szacuje się, że zakłady recyklingu inwestują 3 miliony euro rocznie w filtry i inne środki mające na celu wyeliminowanie problemu.

Etykiety zwrotne dla sprzedaży wysyłkowej nie są, zdaniem Ingede, jedynym źródłem problemu, stowarzyszenie wskazuje bowiem na miliony ulotek sprzedażowych, które w ogromnych ilościach są co tydzień produkowane dla supermarketów z całej Europy. Wiele z nich zawiera naklejki rabatowe, które konsumenci mogą wykorzystać w sklepie. Nie one są przyczyną problemu, a jest nim raczej fakt, że podczas procesu drukowania powstają duże ilości odpadów lub że dystrybutorzy wrzucają wiele niewykorzystanych ulotek do strumienia odpadów.

Krytyka dotyka również sprzedawców detalicznych za używanie paragonów drukowanych termicznie. Papier dotyka termicznej głowicy drukującej, która aktywuje w nim czarną warstwę w celu uzyskania czytelnego obrazu. Jednak warstwa czarnego materiału może wpływać na poziom jasności recyklatu, gdy jednorazowo odzyskowi poddawane są duże ilości papierów termicznych. Jak podkreśla Ingede, papiernie działające w ramach stowarzyszenia oczekują dodatkowo, że sprzedawcy w przyszłości będą powstrzymywać się od od etykietowania produktów hasłami wprowadzającymi w błąd, takimi jak: „wyrzucać do strumienia odpadów papierowych przeznaczonych do recyklingu”.

Opracowano na podstawie informacji stowarzyszenia Ingede