Europejska branża papiernicza potrzebuje tańszej energii
19 Oct 2021 13:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Cepi, konfederacja zrzeszająca europejskie przedsiębiorstwa działające w branży papierniczej, podkreśliła, że docenia wysiłki Komisji Europejskiej zmierzające do rozwiązania problemu rekordowo wysokich cen energii na Starym Kontynencie. Dostęp do przystępnej cenowo i ekologicznej energii to warunek podstawowy, by europejskie firmy papiernicze były w stanie radzić sobie na globlanych rynkach.

Europejski przemysł celulozowo-papierniczy w pełni popiera cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku - wyjaśnił Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi. Nasz przemysł jest w stanie sprostać wyzwaniu klimatycznemu. Dostarczamy coraz szerszy zakres rozwiązań zaspokajających obecne i przyszłe potrzeby naszych klientów, innych gałęzi przemysłu oraz całego społeczeństwa. Nasze rozwiązania z obszaru odnawialnych i nadających się do recyklingu włókien drewnopochodnych pochodzą w głównej mierze z europejskich lasów zarządzanych w zrównoważony sposób i są poddawane recyklingowi w Europie. W oparciu o naszą pozycję światowego lidera w dziedzinie recyklingu zamierzamy jeszcze bardziej zwiększyć poziom odzysku, aby przyspieszyć rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

Cepi docenia wysiłki Komisji Europejskiej zmierzające do rozwiązania problemu rekordowo wysokich cen energii w Europie. W kontekście pakietu "Fit for 55" dostęp do przystępnej cenowo czystej energii jest warunkiem podstawowym dla konkurencyjnego w globalnej skali europejskiego przemysłu leśnego. Zachęcamy również państwa członkowskie do podjęcia szybkich działań w celu rozwiązania tej trudnej sytuacji w perspektywie krótkoterminowej.

Ringman dodał: Sektor celulozowy i papierniczy obawia się długotrwałych skutków aktualnie rosnących kosztów energii, towarów i transportu. Ułatwiając dostęp do przystępnej cenowo czystej energii i zachęcając do inwestycji, państwa członkowskie mogą zabezpieczyć konkurencyjność sektora leśnego, który tworzy bardzo potrzebne miejsca pracy i dobrobyt w Europie. Nasz sektor inwestuje w tempie około 5 mld euro rocznie, dostosowując poziom naszych zdolności produkcyjnych przy jednoczesnym zmniejszeniu naszego śladu węglowego. Ponadto nasz sektor ma silną pozycję na rynkach eksportowych, przy 23% wskaźniku eksportu produktów z papieru i tektury, co generuje istotne dochody dla gospodarki UE. Pozostając konkurencyjnym na globalnym rynku, nasz sektor może kontynuować dalsze inwestycje w efektywność energetyczną i rozwiązania z zakresu energii odnawialnej.

Jak podsumowuje: Jeden cykl inwestycyjny dzieli nas od osiągnięcia celów na rok 2050, a potencjalnie grozi nam utrata już dokonanych lub planowanych inwestycji w transformację przemysłową. Europejscy decydenci polityczni muszą niezwłocznie zająć się przeszkodami pozatechnologicznymi, aby pobudzić nowe inwestycje w rozwiązania i technologie niskoemisyjne.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Portal