W dniach 24-26 września 2024 r. branża opakowań ponownie spotka się w niemieckiej Norymberdze podczas FACHPACK, europejskich targów przeznaczonych dla producentów opakowań, dostawców technologii i procesów.
Przygotowania do imprezy trwają w najlepsze. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 1400 wystawców, których stoiska zostaną rozlokowane w 11 halach wystawowych. Dotychczas rozdzielono blisko 90% powierzchni przeznaczonej na stoiska. Na stronie FACHPACK - znacznie wcześniej niż dotychczas - dostępne są, stale aktualizowane, informacje na temat wystawców oraz plany ich rozlokowania w halach. Dzięki temu firmy zainteresowane udziałem mogą znacznie łatwiej znaleźć dla siebie optymalne miejsce, choć – jak przekonuje centrum wystawowe NürnbergMesse – muszą się pośpieszyć. Oprócz odwiedzin na stoiskach zwiedzający targi mogą tradycyjnie liczyć na interesujący program towarzyszący, który w 2024 r. doczekał się pewnych zmian.
Za niespełna sześć miesięcy europejska branża opakowaniowa powróci do Norymbergii. I po raz kolejny FACHPACK 2024 zamierza pokazać cały przekrój opakowaniowego łańcucha dostaw w 11 halach wystawowych. Około 60% obszarów wystawowych zostanie poświęconych materiałom opakowaniowym, zaś 40% skoncentruje się na technologiach pakujących. Te dwa główne segmenty zostaną uzupełnione o druk i wykańczanie opakowań, a także intralogistykę – mówi Heike Slotta, dyrektorka wykonawcza ds. wystaw w NürnbergMesse. I dodaje: Tradycyjnie bogatą reprezentację ma segment opakowań z tworzyw sztucznych, który ponownie się rozrósł. Tym razem szczególnie cieszy mnie silna odpowiedź ze strony firm działających w obszarze opakowań z włókien, których będzie więcej o 4%.
Program wspierający z ekscytującymi nowościami
Oprócz kompleksowej prezentacji produktów, uczestnicy FACHPACK mogą spodziewać się zróżnicowanego programu wspierającego związanego z głównym tematem tegorocznych targów: "Transformacja w opakowaniach". Program forów FACHPACK dokona dokładnego przeglądu konkretnych strategii i podejścia marek, producentów i użytkowników do kwestii mających obecnie wpływ na sektor. Gospodarka o obiegu zamkniętym, marki i konsumpcjonizm, automatyzacja i sztuczna inteligencja, innowacje i rozwój technologiczny to główne nurty tematyczne forów PACKBOX i INNOVATIONBOX.
Inspiracji dostarczy również nowy pawilon tematyczny w hali 3, gdzie zostaną zaprezentowane innowacyjne opakowania wykonane ze zrównoważonych surowców oraz nowe rozwiązania alternatywne względem tradycyjnych materiałów opakowaniowych. Heike Slotta wyjaśnia: Jeśli chodzi o ten pawilon, to współpracujemy przy nim z BIOFACH, wiodącymi na świecie targami żywności ekologicznej, które odbywają się co roku w Norymberdze. Warto podkreślić, że dzięki jednej rejestracji zainteresowane firmy mogą w prosty i wygodny sposób uczestniczyć i prezentować swoje produkty na obu targach, korzystając z tej samej koncepcji. Co więcej - kontynuuje Heike Slotta – przy FACHPACK 2024 współpracujemy również z konferencją SOLPACK organizowaną przez firmę PACOON, która będzie gospodarzem moderowanego forum prezentującego kluczowe tematy związane z alternatywnymi i zrównoważonymi rozwiązaniami opakowaniowymi.
Pierwszego dnia targów FACHPACK 2024 kolejna nowość skieruje uwagę na kobiety w branży opakowań. Spotkanie „Women4Packaging” skoncentruje się na nawiązywaniu kontaktów z ekspertami w dziedzinie opakowań, odbywające się w miłej atmosferze. Wydarzenie to jest skierowane do kobiet-wystawców i odwiedzających targi. Poprzez ten format chcemy dać kobietom z branży opakowań - a jest ich wiele – miejsce do dialogu. Już w okresie poprzedzającym targi poruszamy ten temat online na naszym portalu informacyjnym FACHPACK360°. Spotkanie twarzą w twarz jest tego logicznym przedłużeniem i nie mogę się go doczekać - mówi Heike Slotta. Zainteresowani uczestnicy mogą zarejestrować się na to wydarzenie za pośrednictwem strony internetowej FACHPACK.
Start-upy - zarejestruj się i zostań częścią społeczności!
Dla młodych i innowacyjnych firm z Niemiec przeznaczony będzie pawilon „Young Innovators”, dotowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Klimatu (BMWK), który umożliwi lokalnym start-upom i nowym przedsiębiorstwom zaprezentowanie przed profesjonalną publicznością targową siebie i swoich innowacji produktowych. Międzynarodowe start-upy, mające siedzibę poza Niemcami, będą mogły pochwalić się swoimi pionierskimi produktami i procesami przed zainteresowanymi specjalistami z dziedziny opakowań w pawilonie Newcomer Pavilion.
Opracowano na podstawie informacji organizatora targów FACHPACK