FachPack: przemiany w branży opakowań
1 Jan 1970 16:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Między 27 i 29 września 2022 r. w norymberskim Centrum Wystawowym odbędzie się kolejna edycja FACHPACK, branżowych targów poświęconych technologiom i procesom w produkcji opakowań. Pod hasłem „Transition in Packaging” (w wolnym tłumaczeniu: „Przemiany w opakowalnictwie”) ponad 1100 firm zaprezentuje swoje innowacyjne produkty i rozwiązania opakowaniowe przyszłości w dziewięciu halach wystawowych. Organizatorzy tradycyjnie przygotowali też bogaty program wydarzeń dodatkowych towarzyszących stoiskom, przede wszystkim PACKBOX (w hali 9), TECHBOX (hala 3C) oraz forum wystawców INNOVATIONBOX (hala 5).

Fora FACHPACK zawsze przyciągają tłumy: w ubiegłym roku w PACKBOX i TECHBOX uczestniczyło blisko 10 tys. osób. W ich przygotowanie angażują się wyjątkowi partnerzy z branży opakowań, którzy zapraszają nie tylko do wysłuchania prezentacji, ale również do aktywnego udziału w dyskusji. Na forach poruszane będą aktualne zagadnienia branżowe takie jak: zrównoważony rozwój, digitalizacja, niedostatek wykwalifikowanego personelu, wąskie gardła w łańcuchu dostaw, kryzys energetyczny, zwyżkujące ceny surowców i wiele innych.

Każdego dnia fora PACKBOX i TECHBOX będą koncentrowały się na innej tematyce. W PACKBOX, które jest poświęcone drukowi i uszlachetnieniu opakowań, będą to: „Doświadczenia i oczekiwania rynku” (27.9), „Zrównoważone wzornictwo i materiały” (28.9) oraz „Opakowania: cyfrowe i inteligentne” (29.9). Wśród jego partnerów warto wymienić choćby: bayern design, Niemiecki Instytut Opakowań (dvi), Niemieckie Stowarzyszenie Fleksografów (DFTA), Europejskie Stowarzyszenie Projektantów Opakowań (EPDA), Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Kartonów Składanych (FFI), Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów i Tektury ProCarton, Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Opakowań i Folii z Tworzyw Sztucznych (IK), Światową Organizację Opakowań (WPO) oraz Zukunftsinstitut (Instytut Przyszłości).

Tematami poruszanymi w trakcie forum TECHBOX, które skoncentruje się na kwestiach technologicznych i logistycznych w opakowalnictwie, będą: „Innowacje i strategie klimatyczne” (27.9), „NOWA PRACA: przyszłe modele pracy w opakowalnictwie” (28.9) oraz „Wydajność i cyfryzacja” (29.9). To forum organizują i prezentują m.in. następujące podmioty: Niemieckie Stowarzyszenie Inżynierów Opakowalnictwa (bdvi), Deutsche Bank AG, FNR (Agencja ds. Zrównoważonych Zasobów), University of Applied Sciences Vienna Campus, Instytut Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofera (IML), Inżynierii Procesowej i Opakowaniowej Fraunhofera (IVV).

Imprezom PACKBOX i TECHBOX towarzyszyć będzie forum wystawców INNOVATIONBOX w hali 5, gdzie zarejestrowani wystawcy będą mogli zaprezentować swoje innowacje i projekty gościom targowym w trakcie 30-minutowych wystąpień na żywo.

Także w tym roku cyfrowym uzupełnieniem imprezy odbywającej się w fizycznym śro-dowisku centrum wystawowego będzie myFACHPACK – przeniesione do świata wirtualnego miejsce kojarzenia i transferu wiedzy między wystawcami, partnerami, prelegentami i zwiedzającymi. Już od połowy września – czyli przed rozpoczęciem targów – umożliwi ono nawiązywanie kontaktów z wystawcami, partnerami i klientami. Również tutaj będzie można obejrzeć transmisje na żywo z PACKBOX, TECHBOX i INNOVATIONBOX (lub odtworzyć je w późniejszym czasie). Narzędzie myFACHPACK może być używane na komputerze i jako aplikacja na urządzeniach mobilnych (dostęp: www.fachpack.de/en/myFACHPACK)

Wystawcy są najważniejsi

Niezależnie od tego, jak wygodnym rozwiązaniem jest myFACHPACK, sensem istnienia targów branżowych pozostają bezpośrednie spotkania wystawców z klientami na stoiskach i możliwość zapoznania się osobiście z przygotowanymi z tej okazji nowościami i innowacjami. Spośród ponad 1000 firm, które pojawią się w tym roku w Norymberdze, wybraliśmy niektórych wystawców, by bliżej zaprezentować ich targową ofertę.

Heidelberg. Niemiecka firma zaprezentuje swoje kwalifikacje czołowego partnera dla producentów opakowań i etykiet wykorzystujących technologie druku offsetowego, fleksograficznego i cyfrowego. Zespół firmowych ekspertów z chęcią odpowie na wszelkie pytania zwiedzających związane z drukiem opakowań i etykiet.

Znalezienie wykwalifikowanych specjalistów i stałe zwiększanie ogólnej efektywności sprzętu (OEE) to kluczowe wyzwania w druku opakowań. Dotyczy to również produkcji etykiet i pudełek składanych. Z tego powodu Heidelberg – wprowadzając na rynek swoją maszynę Speedmaster generacji 2020 – wdrożył cały szereg systemów wspomagających opartych na sztucznej inteligencji, które skracają proces narządu i znacznie ułatwiają życie operatorom. Co więcej, firma w ubiegłym roku znacząco poprawiła możliwości Speedmastera XL w zakresie produkcji etykiet na mokro i IML, wprowadzając nowy pakiet Performance. Z kolei zawarcie w kwietniu 2022 roku globalnej umowy dystrybucyjnej z japońską firmą AN Corporation na zautomatyzowane systemy postpress Kawahara wzbogaciło jego portfolio o kolejne opcje. Tym samym drukarnie mogą teraz zrealizować kompleksową produkcję etykiet/pudełek składanych, korzystając dodatkowo z rozwiązań postpress dla etykiet klejonych na mokro i IML, które Heidelberg już od lat oferuje klientom we współpracy z Polar-Mohr.

Heidelberg nie zapomina również o ofercie Gallusa, szwajcarskiej spółki zależnej, która oferuje wiele innowacji dla producentów etykiet wąskowstęgowych, zwłaszcza w odniesieniu do maszyn Labelmaster do druku konwencjonalnego (dostępnych od niedawna w formacie o szerokości 570 mm) oraz cyfrowej Labelfire, która łączy najnowocześniejszą jakość druku atramentowego UV z wydajnością technologii flekso i sitodrukowej w linii.

Heidelberg dostrzega wzrost zainteresowania również w obszarze opakowaniowego postpressu. Wprowadzenie nowej przemysłowej sztancy Mastermatrix 106 CSB oraz liczne nowe systemy robotyczne automatyzujące obsługę sklejarek Diana podkreślają wspólne zaangażowanie MK Masterwork i Heidelberga w ten kluczowy segment rynku.

Fakt, że Heidelberg wystawia się na targach Fachpack 2022 pokazuje, jak ważny jest druk opakowań i etykiet dla naszej firmy – mówi dr David Schmedding, globalny szef sprzedaży i marketingu w Heidelbergu. – W ostatnich latach znacznie zwiększyliśmy nasze inwestycje w ten segment rynku i obecnie oferujemy naszym klientom zróżnicowaną, zaktualizowaną ofertę coraz bardziej inteligentnych i oszczędnych, opartych na danych rozwiązań dla całego łańcucha wartości.

Mondi. Firma zademonstruje, w jaki sposób podejście skoncentrowane na klientach wspiera ich działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Oprócz pokazów na firmowym stoisku Mondi wystąpi również z 30-minutową prezentacją na forum INNOVATIONBOX.

Na stoisku Mondi będzie można zobaczyć wiele nagradzanych rozwiązań: Advantage StretchWrap, papierową owijkę do palet zastępującą plastik; RetortPouch Recyclable, rozwiązanie monomateriałowe, które przyczynia się do budowania gospodarki obiegu zamkniętego; oraz Mono Formable PP, w pełni nadającą się do recyklingu termoformowalną folię plastikową o optymalnych właściwościach barierowych. Zespół zaprezentuje również własną gamę papierów FunctionalBarrier Papers stosowanych jako zamiennik dla różnych folii z tworzyw sztucznych. Produkty te ilustrują zaangażowanie firmy Mondi w tworzenie zrównoważonych opakowań zgodnie z ideą „użycia papieru tam, gdzie to możliwe, a plastiku, gdy jest to przydatne”.

Johannes Klumpp, dyrektor ds. rozwoju i handlu w Mondi Flexible Packaging, mówi: Chociaż nasz świat ciągle się zmienia, nie możemy spuścić oka ze zrównoważonego rozwoju, ponieważ jego znaczenie stale rośnie. (…) Celem Mondi jest wsparcie naszych klientów w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniej drogi. Czynimy to poprzez współpracę i dalsze inwestowanie w nasze możliwości.

Mondi ogłosiło niedawno program ekspansywnych inwestycji kapitałowych o wartości 1 mld euro w celu wzmocnienia swojej wiodącej pozycji na rynku zrównoważonych opakowań. Firma jest zintegrowana w całym łańcuchu wartości, zarządzając lasami i produkując masę celulozową, papier i folie, aby opracowywać i produkować zrównoważone opakowania konsumenckie oraz przemysłowe. Zarządzanie zasobami i współpraca z partnerami zapewniają jej wyjątkową rolę w branży opakowań.

Mosca. Na FachPack w hali 3C firma zaprezentuje na żywo zestaw składający się z maszyny wiążącej MOSCA KZV-321, systemu automatycznych pojazdów kierowanych (AGV) dostarczonych przez GEB-HARDT Intralogistics, paletyzera i owijarki stretch Saturn S-6 marki MOSCA Movitec zabezpieczającej palety do transportu lub magazynowania. W zależności od wymagań zabezpieczana paleta przechodzi przez cztery stacje; ręczne procesy, jak np. podwajanie palet, nie są już konieczne.

W demonstracji na żywo przygotowanej przez firmę MOSCA, zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV) dostarczone przez GEBHARDT, spółkę stowarzyszoną z MOSCA, transportują produkty na paletach przez kilka stacji przeładunkowych. Poszczególne palety są najpierw pionowo spinane taśmą przez urządzenie MOSCA KZV-321. Ta w pełni zautomatyzowana maszyna do wiązania może być wyposażona w maksymalnie sześć lanc do wiązania na trzech różnych wysokościach, co umożliwia spinanie do 65 pojedynczych lub podwójnych palet na godzinę. Zintegrowany stół obrotowy pozwala na poprzeczne wiązanie palet w celu dodatkowej stabilności, zanim KARIS AGV przetransportuje je do paletyzera Movitec. Jednostka ta podnosi palety o maksymalnej masie do 2000 kilogramów i odkłada je ponownie po podłożeniu drugiej palety. W ciągu godziny można w ten sposób ułożyć do 70 pojedynczych palet. Następnie AGV przenosi podwójną paletę ponownie do KZV-321, który spina palety w wiązkę, a potem transportuje paletę do owijarki pierścieniowej Saturn S6, która owija ją folią górną w celu ochrony przed wilgocią, kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Owijarka typu stretch przetwarza do 120 palet na godzinę.

System, który prezentujemy na targach Fach-Pack, stanowi przykład maksymalnego poziomu rozbudowy – wyjaśnia Christian Zwieb, kierownik sprzedaży inżynieryjnej MOSCA. – Ale przede wszystkim chcemy pokazać opcje bezpieczeństwa transportu dla wszystkich firm pracujących z paletami. System obejmuje owijanie taśmą, z którego MOSCA jest najbardziej znana, wraz z owijaniem folią stretch i rozwiązaniami kombinowanymi. W zasadzie każda maszyna do owijania taśmą MOSCA od klasy 2. wzwyż może być zintegrowana z w pełni zautomatyzowanym systemem. Dotyczy to również owijarek stretch marki Movitec firmy MOSCA.

Pack Synergy. Po dwuletniej przerwie spowodowanej przez COVID-19 Europejska Sieć Opakowań PackSynergy Group powraca na targi FachPack, by na swym stoisku zaprezentować ofertę swoją oraz swych 21 firm członkowskich. Cieszymy się na możliwość prowadzenia podczas FachPack rozmów z wieloma zainteresowanymi stronami z sektorów handlu i przemysłu. Firmy handlowe, które zdecydują się zostać członkami PackSynergy, mogą w pełni swobodnie, niezależnie i wszechstronnie prowadzić swą działalność zakupową, marketingową oraz w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ten sposób mogą osiągnąć znaczne korzyści i przewagę konkurencyjną w dłuższej perspektywie – wyjaśnia dyrektor generalny PackSynergy, Thomas A. Baur.

Według Baura wymierne przewagi konkurencyjne nie ograniczają się do europejskiej platformy sprzedaży i znacznych korzyści zakupowych; obejmują one w szczególności również interakcje w ramach sieci. Transfer wiedzy, dalsze szkolenia i wspólne prace rozwojowe zajmują wysokie miejsce na liście priorytetów w PackSynergy. Nasza Akademia Edukacyjna zapewnia możliwość uzyskania informacji i szkoleń w formie najlepszych praktyk, praktycznych warsztatów i sesji informacyjnych. Staramy się również angażować naszych dostawców i zewnętrznych specjalistów. Regularnie organizujemy dyskusje i panele eksperckie dotyczące aktualnych trendów i kierunków rozwoju, a także specjalne grupy zadaniowe, których zadaniem jest wymyślanie nowych rozwiązań. To całościowe podejście zespołowe stanowi dla naszych partnerów sieciowych niezwykłą i bardzo cenioną wartość dodaną – mówi Baur.

Stowarzyszenie zaprezentuje na stoisku szereg wybranych produktów firm wchodzących w skład sieci. Grupa uruchomiła również na początku tego roku projekt PEAS (PackSynergy Environmental Assessment Scoring) i podzieli się jego pierwszymi wynikami właśnie na targach FachPack. Efektywność materiałowa i recykling to centralne aspekty PEAS. Celem jest zmniejszenie zużycia materiałów i utrzymanie ich w obiegu przez jak najdłuższy czas – informuje Baur.

Sappi. Firma pokaże najnowsze opakowania i etykiety z papieru, tektury litej i falistej, kładąc nacisk na ich innowacyjność, ekologiczność i możliwości recyklingu. Odwiedzający targi dowiedzą się, w jaki sposób można przekazać jeszcze bardziej wyrazisty wizerunek marki oraz które opakowania papierowe charakteryzują się silnymi właściwościami barierowymi, a jednocześnie chronią towary.

Niezależnie od tego, czy chodzi o papierowe opakowania funkcjonalne, giętkie papiery opakowaniowe, papiery etykietowe, kartony, czy tekturę – na targach FachPack firma Sappi zaprezentuje swoje portfolio rozwiązań, które są odpowiedzią na megatrend zrównoważonych opakowań – wyjaśnia Michael Bethge, dyrektor sprzedaży w dziale papierów specjalistycznych Sappi Europe.

Na targach Sappi zaprezentuje kilka przykładów zastosowań w branżach spożywczej i niespożywczej z wykorzystaniem tych papierów barierowych. Wśród nich jest nowy niewodotrwały papier etykietowy Parade Label Pro o wyjątkowo gładkiej powierzchni i wysokim stopniu białości. Nadaje się do wielu zastosowań w zakresie etykietowania i opakowań giętkich, takich jak etykiety na butelki jednorazowe, pojemniki na żywność i inne produkty, a także opakowania na różne produkty. Firma pokaże również gamę swoich papierów pokryciowych Fusion na opakowania z tektury falistej, które dzięki doskonałemu odwzorowaniu kolorów zwiększają wpływ produktu na półce i zapewniają prawdziwe wyróżnienie marki, a także popularne kartony Algro Design zapewniające swobodę projektowania i komunikowania wartości marki.

Zünd. Firma Zünd zaprezentuje producentom opakowań portfolio rozwiązań do efektywnej automatyzacji procesów produkcyjnych.

Istnieje wiele różnych sposobów optymalizacji produkcji oraz poprawy wydajności i rentowności – na przykład na drodze automatyzacji. Zünd posiada szeroką gamę rozwiązań w tym obszarze: od zautomatyzowanego i zestandaryzowanego przygoto- wania plików do druku i cięcia, poprzez zapewnienie producentom opakowań możliwości monitorowania i analizy produkcji, po usprawnienie procesu odbierania i sortowania odpadu oraz uproszczenie logistyki.

Na swym stoisku Zünd zademonstruje, w jaki sposób inteligentne, zautomatyzowane procesy produkcji mogą zapewnić znaczne oszczędności i wyeliminować błędy u źródła nawet w małych i średnich przedsiębiorstwach. Branżowi specjaliści zobaczą, jak gotowe wycięte elementy części są pobierane całkowicie automatycznie i umieszczane we wcześniej zdefiniowanych miejscach za pomocą robota Porta-Table 130 sterowanego przez interfejs Pick&Place i współpracującego z wycinarką Zünd G3 M-2500.

Usuwanie części i śledzenie zadań jest bardziej efektywne dzięki opcji wizualizacji, kolejnego elementu interfejsu użytkownika i oprogramowania Zünd Cut Center. Oprócz wizualnej pomocy przy pobieraniu i sortowaniu części opcja ta umożliwia również etykietowanie gotowych elementów, jeśli jest to wymagane, a drukowane kody QR zapewniają prostą i efektywną logistykę.

Goście poszukujący rozwiązań do dalszej optymalizacji procesów produkcyjnych znajdą odpowiedź w internetowym oprogramowaniu do monitorowania i analizy, Zünd Connect. Przechwytuje ono kluczowe dane statystyczne dotyczące wydajności i dostępności dla zintegrowanych wycinarek Zünd i na podstawie tych informacji oblicza całkowitą efektywność sprzętu (OEE). Zünd Connect identyfikuje spadek wydajności i dostarcza kluczowych wskaźników, aby pomóc użytkownikom w optymalizacji operacji cięcia.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora i wystawców