FEVE: rośnie europejski popyt na szklane opakowania
1 Jan 1970 11:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Produkcja opakowań szklanych w Europie w pierwszej połowie 2018 r. wzrosła o 1% (zarówno w ujęciu tonażowym, jak i ilościowym) w stosunku do tego samego okresu roku 2017. Oznacza to utrzymanie trendu wzrostowego notowanego od 2012 r.

Adeline Farrely, sekretarz generalna FEVE: „To bardzo pozytywny trend, który potwierdza nasze przekonanie, że marki i konsumenci zwracają się ku szkłu z uwagi na kwestie ekologiczne”.

W latach 2012-2017 produkcja opakowań szklanych wzrosła o blisko 1,7 mln ton (+8,3%) lub o 6,4 mld opakowań (+8,9%). Szkło cieszy się największym popytem wśród producentów żywności i napojów, ale z opakowań szklanych chętnie korzystają również sektory: perfumeryjny, kosmetyczny oraz farmaceutyczny.

Problem zanieczyszczenia mórz i oceanów odpadami i towarzyszące mu zainteresowanie mediów i polityków sprawia, że wszystkie materiały opakowaniowe, w tym tworzywa sztuczne, znalazły się w centrum uwagi, a konsumenci przywiązują coraz większą uwagę do tego, jak pakowane są kupowane przez nich produkty.

Badanie przeprowadzone przez stowarzyszenie „Friends of Glass” pokazuje, że 73% Europejczyków postrzega szkło jako najbardziej przyjazny dla oceanów surowiec do produkcji opakowań. 78% przyznaje, że szczególnie chętnie kupują żywność i napoje w opakowaniach ze szkła, a 50% podkreśla, że zużywa dzisiaj więcej szkła niż 3 lata temu.

Jak dodaje Farrely: „Ciężko pracujemy nad udoskonaleniem technologii produkcji oraz cech produktów, nad zmniejszeniem zużycia energii oraz ograniczeniem negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez wykorzystanie szkła z odzysku.”

Na podstawie informacji FEVE opracował TK