Fleksograf studio prepress podwaja liczbę lamp Shine LED
1 Jan 1970 13:23

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

To bardzo dobre rozwiązanie dla producentów płyt fleksograficznych, którym zależy na zwiększeniu wydajność produkcji poprzez przejście na naświetlanie LED z technologii lamp fluorescencyjnych przy bardzo konkurencyjnych kosztach – tak Adam Malengowski, kierownik ds. przygotowania do druku w polskiej drukarni fleksograficznej Fleksograf studio prepress, opisuje swoje doświadczenia z innowacyjnym zestawem lamp Shine LED od Miraclon. W rzeczywistości firma była tak zadowolona ze swoich doświadczeń w testach beta tej nowej technologii, że natychmiast zainstalowała drugi zestaw lamp Shine LED w drugim zakładzie produkcyjnym.

Wykorzystując posiadane przez klientów oprawy do naświetlania wyposażone w lampy fluorescencyjne, zestaw lamp Shine LED stanowi prosty, opłacalny sposób na skorzystanie z zalet LED, a modernizacja u klienta trwa zaledwie kilka godzin – w przypadku Fleksograf studio prepress zajęła mniej więcej trzy godziny. Korzyści obejmują spójną, przewidywalną intensywność w znacznie dłuższym okresie eksploatacji (do 5000 godzin w porównaniu do 800 godzin w przypadku świetlówek), krótszy czas naświetlania (o 20% lub więcej) oraz bardziej ekologiczną pracę dzięki mniejszej ilości odpadów i mniejszemu zużyciu energii. Na maszynie zwiększona spójność płyt prowadzi do bardziej wydajnego drukowania.

Założona w 2001 roku przez ojca Adama, Krzysztofa, firma Fleksograf studio prepress posiada dwa zakłady produkcyjne, w Drużynie i Wągrowcu, wytwarzając wysokiej jakości płyty fleksograficzne dla europejskich klientów z branży opakowań szerokowstęgowych, działających głównie na rynku spożywczym i produktów higienicznych. Produkcja jest w 100% realizowana przy użyciu płyt FLEXCEL NX i FLEXCEL NX Ultra. Po tym, jak w 2010 roku firma stała się jednym z pierwszych polskich użytkowników technologii FLEXCEL NX, w 2018 roku dodała drugi system z procesorem FLEXCEL NX Ultra, zgodnie ze strategią Krzysztofa, która brzmi „innowacyjne myślenie, ciężka praca i bezkompromisowa koncentracja na jakości”.

Spójna jakość, szybsze naświetlanie

Jednym z powodów inwestycji w zestaw lamp Shine LED jest zapewnienie klientom płyt o spójnej jakości – mówi Adam Malengowski. Lampy LED pozwalają uniknąć jednego z głównych problemów związanych z lampami fluorescencyjnymi – sposobu, w jaki ulegają one degradacji w czasie i w różnym tempie. Oznacza to, że operatorzy mogą poświęcać sporo czasu na kontrolę procesu, sprawdzanie i ponowną kalibrację świetlówek. Natomiast lampy Shine LED można po prostu „ustawić i zapomnieć”, mając pewność, że naświetlanie będzie spójne przez wiele godzin produkcji, zarówno między poszczególnymi lampami, jak i w każdej pojedynczej lampie. Dodaje, że ponieważ lampy LED błyskawicznie nagrzewają się i stygną, naświetlanie jest znacznie szybsze – około 12 minut w przypadku naświetlania głównego w porównaniu do średnio około 22 minut w przypadku lamp fluorescencyjnych. To naprawdę duży wzrost wydajności.

Bardziej ekologiczna produkcja płyt

Szerokie zastosowanie technologii obróbki płyt FLEXCEL NX Ultra bez rozpuszczalników i lotnych związków organicznych potwierdza zaangażowanie firmy Fleksograf studio prepress w bardziej ekologiczną produkcję płyt, co jest kolejnym powodem przejścia na technologię LED. Adam Malengowski: Zestaw lamp Shine LED zużywa mniej energii, zniknęły problemy i koszty związane z utylizacją świetlówek pod koniec ich znacznie krótszego okresu eksploatacji, a spójniejsze naświetlanie eliminuje wadliwe płyty. Wszystko to składa się na bardziej ekologiczną ofertę dla nas i naszych klientów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Miraclon