Grupa VPK uruchamia maszynę papierniczą w Normandii
1 Jan 1970 11:15

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zakład przemysłowy w Alizay, nabyty w czerwcu 2022 r., został przekształcony przez VPK w centrum zrównoważonego rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Grupa zainwestowała 200 milionów euro, aby zamienić istniejącą maszynę papierniczą w jednostkę produkującą papier z recyklingu w oparciu o energię zeroemisyjną. Fabryka wzmacnia pozycję VPK na rynku francuskim i europejskim poprzez wyższą integrację pionową.

VPK Normandië papiermachine Centrum Alizay realizuje silną koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Rocznie zakład będzie ponownie wykorzystywać 550 tys. ton makulatury pochodzącej z obszaru o promieniu 250 km wokół papierni, minimalizując emisję CO2 związaną z produkcją i transportem. Z kolei kocioł na biomasę i stacja uzdatniania wody wytwarzają zieloną energię wykorzystywaną w procesie produkcji papieru.

Tymczasem nowa maszyna papiernicza jest w fazie rozruchu i przyczynia się dodatkowo do rocznej zdolności produkcyjnej 500 tys. ton papieru makulaturowego służącego do produkcji tektury falistej. Wraz z sześcioma innymi papierniami VPK, daje to roczną produkcję na poziomie 2 mln , z czego 1 mln ton we Francji.

Dzięki takiemu zintegrowanemu modelowi dodatkowa produkcja papieru Alizay znajdzie głównie rynki zbytu w zakładach przetwórstwa opakowań VPK we Francji i Wielkiej Brytanii. W ten sposób grupa wzmacnia swoją integrację i zmniejsza zależność od zewnętrznych dostawców surowca.

Z-Fold fit2size - najbardziej ekologiczne opakowanie e-commerce na rynku

W międzyczasie w Alizay uruchomiono również tekturnicę do produkcji innowacyjnej tektury falistej „Z-fold”. Technologia ta umożliwia produkcję opakowań dostosowanych do indywidualnych potrzeb, eliminując puste przestrzenie i zmniejszając koszty logistyczne.

Ponadto zainstalowano nową drukarkę cyfrową, która może drukować opakowania w wysokiej rozdzielczości z niezrównaną prędkością, pierwszą tego typu maszynę we Francji. Nowa linia oferuje szeroką gamę zastosowań, takich jak drukowanie we wnętrzu opakowań e-commerce, ekspozycje w punktach sprzedaży i inne działania marketingowe, dające szeroką gamę możliwości nadruku.

Dalsza ekspansja tulei w Portugalii i Hiszpanii

W marcu tego roku Grupa VPK sfinalizowała przejęcie grupy Arteche Paper. Dzięki temu dział tulei powiększył się o dodatkową papiernię w Porto i pięć zakładów przetwórczych w Portugalii oraz w Hiszpanii. Corex, odpowiedzialny za produkcję tulei w Grupie VPK, obejmuje 4 papiernie, które dostarczają surowiec do wykorzystania w 29 zakładach przetwórczych.

Zaangażowanie w transformację energetyczną

Firma wykorzystuje wyspecjalizowane zespoły do prac nad własną transformacją energetyczną, aby zwiększyć wkład w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, zgodnie z którymi do 2050 r. Europa ma stać się pierwszym kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

Aby osiągnąć ten cel, grupa wdraża kilka projektów związanych z energią odnawialną i dekarbonizacją. Między innymi stopniowo przechodzi na biomasę, kogenerację i efektywne wykorzystanie odzyskanego ciepła z procesów produkcyjnych we wszystkich swych zakładach.

Grupa VPK utrzymuje swoją silną i solidną pozycję

Pomimo trudnych warunków rynkowych, zapoczątkowanych kryzysem energetycznym i wysoką inflacją, Grupa VPK zdołała utrzymać swoją silną pozycję oraz osiągnąć solidny wynik z rocznym obrotem w wysokości 2,1 mld euro w 2022 roku. Wzrost o 22% wynikał głównie z wdrożonych podwyżek cen w celu odzyskania znacznie zwiększonych kosztów energii i wszechobecnej inflacji kosztowej. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (EBITDA) wyniosły 276 mln euro (13%). Grupa VPK zrealizowała program inwestycyjny o wartości 135 mln euro, którego znaczna część dotyczyła dalszej poprawy zrównoważonego charakteru działalności.

Opracowano na podstawie informacji Grupy VPK