Heidelberg kończy udany rok finansowy
1 Jan 1970 08:30

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) jest dobrze przygotowana na nadchodzące targi drupa (28 maja - 7 czerwca). Świadczą o tym wstępne dane za miniony rok obrotowy 2023/2024, potwierdzające, że firma osiągnęła prognozowane cele. Pomimo trudnych warunków gospodarczych i geopolitycznych, a także presji kosztowej na materiały, energię i personel, przedsiębiorstwo zdołało utrzymać sprzedaż na stabilnym poziomie około 2,4 mld euro (w poprzednim roku: 2,435 mld euro), a skorygowaną marżę EBITDA na poziomie 7,2%.

Nowy Heidelberg Speedmaster XL 106

Wolne przepływy pieniężne wyniosły około 50 milionów euro, przy czym w roku sprawozdawczym nie uwzględniono żadnych pozycji specjalnych, takich jak sprzedaż aktywów nieoperacyjnych. Oznacza to, że w minionym roku obrotowym osiągnięto najwyższe wolne przepływy pieniężne od ponad 10 lat, jeśliby skorygować te z poprzednich lat o zawarte w nich pozycje specjalne. Uzyskane wyniki podkreślają udane wdrożenie programu zwiększania wartości, który jeszcze bardziej poprawił odporność finansową firmy.
Dyrektor generalny Heidelberga, dr. Ludwin Monz ocenia: Byliśmy w stanie osiągnąć nasze cele finansowe w trudnym otoczeniu gospodarczym. Finansowe wyniki firmy były solidne. Nasz program zwiększania wartości jest ważnym elementem pozycjonowania Heidelberga w przyszłości.

Program zwiększania wartości: większa swoboda finansowa dla dalszego rozwoju firmy
W ramach programu zwiększania wartości Heidelberg zidentyfikował ponad 250 działań mających na celu podniesienie wydajności i wzmocnienie bazy finansowej, które są na bieżąco wdrażane. W roku obrotowym 2023/2024 działania zainicjowane na wczesnym etapie z powodzeniem zrekompensowały znaczny negatywny wpływ spadku wielkości produkcji i rosnących kosztów na zyski. Działania mające na celu optymalizację kapitału obrotowego netto również korzystnie wpłynęły na na wolne przepływy pieniężne.
Tania von der Goltz, dyrektorka finansowa Heidelberga, mówi: Prężny rozwój rentowności i wolnych przepływów pieniężnych jest dowodem naszej dyscypliny finansowej i zdolności do osiągania wiarygodnych wyników nawet w trudnym otoczeniu. W roku finansowym, który charakteryzował się spadkiem zamó

Nowy co-robot "StackStar C"

wień w całej branży, osiągnęliśmy nasze cele i spełniliśmy nasze prognozy dzięki programowi zwiększania wartości, który zainicjowaliśmy na wczesnym etapie.
Napływające zamówienia także osiągnęły solidny poziom w minionym roku obrotowym 2023/2024. Chociaż w porównaniu z poprzednim rokiem ich spadek wyniósł ok. 6%, to dzięki dobrej pozycji rynkowej Heidelberga rozwijał się lepiej niż średnia w branży. Po słabszym trzecim kwartale (508 mln euro) sytuacja uległa znacznej poprawie w czwartym kwartale, w którym wartość zamówień wyniosła nieco poniżej 600 mln euro. Ten pozytywny rozwój był napędzany przez silny biznes w Azji, szczególnie w Chinach.
Innowacje na targach drupa - szeroka baza klientów mocną stroną firmy
Heidelberg przygotowuje się do udanych targów drupa, na których zaprezentuje innowacje technologiczne wspierające drukarnie w ich największych wyzwaniach. Automatyzacja i cyfryzacja łańcucha wartości, a także rozwiązania przeznaczone do oszczędzania zasobów znajdą się w centrum uwagi obu segmentów firmy. Prezentacja na nadchodzących targach innowacji w dziedzinie druku offsetowego, cyfrowego i fleksograficznego, uzupełnionych o co-roboty wykorzystywane do przetwarzania produktów po druku, dowiodą, że firma jest zorientowana na przyszłość. W osiąganiu sukcesu Heidelberg ma zamiar jeszcze silniej polegać na swojej szerokiej i ugruntowanej bazie klientów, a także na globalnie zorganizowanej i wiodącej w branży sprzedaży i usługach, tak by z zyskiem kształtować ambicje wzrostu w nowych segmentach rynku.
Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg