HERMA ze „złotym standardem” w zakresie kompostowania
1 Jan 1970 12:40

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwa samoprzylepne materiały etykietowe firmy HERMA, które mogą być kompostowane w domu i w ogrodzie, przeszły ostatnio krytyczny test toksyczności dla dżdżownic zgodnie z australijską normą AS 5810. To wyjątkowe osiągnięcie, ponieważ norma ta uchodzi za „złoty standard”, jaki mogą otrzymać materiały opakowaniowe przeznaczone do kompostowania w warunkach domowych oraz przydomowych. AS 5810, ze względu na jego surowe wymagania, stanowi najwyższy standard środowiskowy dla opakowań w skali globu. Oznacza to, że HERMA oferuje obecnie prawdopodobnie jedyne materiały samoprzylepne, które spełniają ten standard - mówi dr Stefan Kissling, kierownik ds. rozwoju klejów i powłok specjalnych w dziale materiałów samoprzylepnych HERMA. Certyfikat został przyznany przez instytut DIN CERTCO, spółkę zależną TÜV Rheinland.

U podstaw tego sukcesu tkwi nowy klej 62Q, który firma HERMA wprowadziła na rynek na początku bieżącego roku. Certyfikat dotyczy jego połączenia z dwoma materiałami etykietowymi HERMAextracoat (klasa 242) i HERMAtherm Bio (klasa 909). Test na dżdżownicach zgodny z australijską normą wyklucza ryzyko zanieczyszczenia gleby przez te materiały. W roli „testerów” wykorzystuje się kompostowce różowe (łac. Eisenia fetida), jeden z najpopularniejszych rodzajów dżdżownic występujących w Europie, oraz doniczkowce (Enchytraeus albidus), często używane jako żywy pokarm dla ryb. Uznaje się, że jeśli po 14 dniach przebywania w testowanym kompoście zachorowalność lub przeciętna masa dżdżownic, które przeżyły, zmienia się w przedziale powyżej 10% w porównaniu z czystym kompostem, kryterium certyfikacji nie zostało spełnione.

Inne elementy australijskiej normy są zgodne z międzynarodową normą NF T51-800:2015. Oznacza to, że badany materiał nie przekracza określonych limitów dla substancji lotnych, metali ciężkich i fluoru. Sprawdzono również całkowitą biodegradowalność, kompostowalność i ekotoksyczność. Dwa materiały samoprzylepne HERMA już wcześniej spełniały te wymagania i dlatego mogły być opatrzone etykietą „DIN geprüft - gartenkompostierbar” (Przetestowane przez DIN - kompostowalne w ogrodzie) - przynajmniej poza Australią i Nową Zelandią. Teraz certyfikacja dotyczy również tych dwóch krajów. Dodatkowa certyfikacja potwierdza przy okazji po raz kolejny wysoki potencjał kompostowalności kleju 62Q i zapewnia dodatkową pewność użytkownikom etykiet, którzy przywiązują szczególną wagę do zrównoważonych materiałów opakowaniowych - podkreśla dr Kissling.

Opracowano na podstawie informacji firmy HERMA