Hologramy dostępne dla każdego
1 Jan 1970 10:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podrabianie produktów, powodujące straty na poziomie 6,9 mld euro rocznie (źródło: badanie Censis 2017), jest bolączką każdego sektora produkcji. Ubrania, kosmetyki, elektronika, żywność i biżuteria – nie ma takiego produktu, którego nie da się podrobić i sprzedać jako oryginału. Z tego powodu każda marka – duża lub mała – potrzebuje ochrony przed fałszerzami, a najpopularniejszą metodą zabezpieczania produktów stały się hologramy zabezpieczające na opakowaniach. Mały kwadracik z personalizowanym motywem graficznym, trudny do skopiowania i rozpoznawalny na pierwszy rzut oka, stał się współczesnym synonimem autentyczności. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji hologramów są folie trójwymiarowe; jednak ze względu na konieczność wykonania matrycy i nieopłacalność produkcji niskonakładowej dotychczas korzystały z nich głównie duże firmy.

Dzięki firmie Albertin, czołowemu producentowi płyt drukowych i fleksograficznych, firmy z sektora MiŚP oraz małe zakłady rzemieślnicze nareszcie mogą zabezpieczyć swoje produkty w pełni personalizowanymi hologramami.

Mikrograwerunki zabezpieczające

Pokazane przez Albertin podczas ostatniej edycji targów Labelexpo Europe mikrograwerowane płyty – które cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających – mają wielki potencjał. Wykonany z magnezu lub mosiądzu, ten typ płyt ma bardzo drobną fakturę powierzchni i wykorzystuje przypadkowe lub powtarzalne, całkowicie zindywidualizowane wzornictwo. Logotypy, teksty lub grafiki – firma Albertin przekonuje, że jest w stanie stworzyć nieskończoną liczbę optycznych efektów refrakcyjnych, które zmieniają się w zależności od kąta patrzenia.

Dzisiaj wystarczy pojedyncza płyta drukowa do zabezpieczenia produktu” - wyjaśnia Ferruccio Albertin, dyrektor generalny firmy Albertin. „Mikrograwerunki otwierają zupełnie nowe możliwości i umożliwiają tworzenie dwuwymiarowych efektów holograficznych z użyciem konwencjonalnej folii. To wielka korzyść, nie ograniczająca się do redukcji kosztów, ale również czasu. Grawerowanie płyt jest znacznie szybsze od produkcji folii specjalnych, a my gwarantujemy czas dostaw nie dłuższy od 24 godzin, jeśli tylko plik docelowy jest gotowy.”

W zależności od nakładu druku oraz oczekiwanego efektu (jaśniejszy lub bardziej szczegółowy obraz), możliwe jest wyprodukowanie płyt magnezowych o grubości od 1 do 7 mm lub mikrograwerowanych laserowo płyt mosiężnych o grubości 3-7 mm. Bez względu na podłoże efekt końcowy jest zawsze taki sam: hologram, który zmienia wygląd w zależności od kąta patrzenia, idealnie nadający się do zabezpieczania butelek, opakowań, tagów i etykiet – i zawsze dostępny.

Pod adresem: info@cliches.it można zamówić próbniki prezentujące możliwości nowej technologii.

Na podstawie informacji Albertin opracował TK