Zaledwie w ubiegłym tygodniu inicjatywa HolyGrail 2.0 poświęcona cyfrowemu znakowi wodnemu informowała, że jej pierwsze prototypowe urządzenie wykrywające do sortowania odpadów zostanie poddane próbom półprzemysłowym, a już dowiadujemy się, że osiągnęło ono kolejny kamień milowy, przechodząc pomyślnie proces walidacji.
Stworzony przez producenta maszyn Pellenc ST i dostawcę technologii cyfrowych znaków wodnych Digimarc prototyp - który łączy technologię cyfrowych znaków wodnych i podczerwieni NIR/VIS do sortowania odpadów opakowaniowych - podobno osiągnął współczynnik odrzutu wyższy od 95%.
Sortownik czeka obecnie na instalację w kopenhaskim centrum Amager Resource Center (ARC), gdzie rozpocznie się faza testów półprzemysłowych. Przez kolejne cztery miesiące około 125 tys. części opakowań dostarczonych przez członków HolyGrail 2.0 – w sumie 260 różnych SKU – zostanie poddane testom i demonstracjom.
Inżynierowie będą mogli sprawdzić szereg parametrów, w tym prędkość i dokładność systemu, aby upewnić się, że urządzenie będzie radzić sobie w standardowych warunkach przemysłowych.
Jeśli testy zakończą się sukcesem, już w I połowie 2022 r. produkty z cyfrowym znakiem wodnym mogłyby trafić na półki sklepowe w Danii, Francji i Niemczech w celu przeprowadzenia badań rynkowych i testów na skalę przemysłową.
Opracowano na podstawie informacji inicjatywy HolyGrail 2.0