Hug&Hold firmy Mondi przyjazny dla środowiska
1 Jan 1970 10:34

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Mondi, czołowy producent opakowań i papieru, zleciła i zrealizowała ocenę cyklu życia (LCA) swojego przełomowego papierowego rozwiązania Hug&Hold, pragnąc porównać, czy jego wpływ środowiskowy jest mniejszy od konwencjonalnego opakowania termokurczliwego wykonanego z LDPE, przeznaczonego do przenoszenia sześciu 1,5-litrowych butelek napojowych wykonanych z PET.

Hug&Hold to innowacyjne, zrównoważone i w pełni nadające się do recyklingu rozwiązanie zastępujące plastikową folię termokurczliwą na opakowaniach butelek wykonanych z PET. Składa się z dwóch elementów - rękawa z papieru pakowego zapewniającego bezpieczny transport oraz zintegrowanego uchwytu z tektury falistej, który mocno trzyma butelki wokół szyjki, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo.

Mondi zleca krytyczne przeglądy LCA zgodne ze standardem ISO w celu oceny wpływu produktów na cykl życia, przy użyciu metody śladu środowiskowego (EF). Łącznie oceniono 16 wskaźników, począwszy od pozyskiwania surowców i produkcji, a skończywszy na przetwarzaniu zużytego opakowania (w warunkach typowych dla krajów Unii Europejskiej).

Ocena wykazała, że Hug&Hold ma mniejszy wpływ na zmiany klimatyczne, zużycie zasobów kopalnych, fotochemiczne tworzenie ozonu, zakwaszenie, promieniowanie jonizujące, zużycie wody i eutrofizację wód słodkich. Ogólny ślad węglowy jest o 43% niższy od przeciętnej folii termokurczliwej LDPE z pierwotnego tworzywa sztucznego i o 15% niższy od folii termokurczliwej LDPE wykonanej w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, co oznacza, że rozwiązanie Mondi można polecić firmom chcącym zmniejszyć wpływ opakowań na zmiany klimatyczne, a jednocześnie oczekującym solidnego rozwiązania dla klienta i użytkownika końcowego.
Silvia Hanzelova, dyrektorka ds. sprzedaży w dziale Speciality Kraft Paper fimy Mondi, mówi: Mondi ceni sobie niezależne, krytyczne przeglądy i działania oparte na danych, tak by pomóc klientom ocenić wpływ ich produktów na środowisko. Ocena LCA dotycząca Hug&Hold to umożliwia. Wyniki odgrywają istotną rolę w procesie decyzyjnym naszych klientów, co skłania nas do tworzenia zrównoważonych rozwiązań zgodnych z naszymi zobowiązaniami MAP2030 (Mondi Action Plan 2030) i dostarczania skutecznych i kreatywnych rozwiązań, które są zrównoważone z założenia i skuteczne w zastosowaniu.
Opracowano na podstawie informacji firmy Mondi