Innowacyjna papierowa etykieta z certyfikatem RecyClass
1 Jan 1970 13:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma UPM Raflatac ogłosiła wprowadzenie na rynek innowacyjnego papierowego materiału etykietowego New Wave nadającego się do recyklingu. Jest to pierwszy tego typu materiał z certyfikatem RecyClass, który uzyskał deklarację zgodności (Letter of Compatibility) potwierdzającą możliwość jego stosowania na sztywnych pojemnikach z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) i z polipropylenu (PP). Wyniki testów potwierdzają kompatybilność nawet w przypadku strumieni materiałów w kolorach naturalnych lub białych, które wymagają najwyższej czystości recyklatu pochodzącego z procesów odzysku. Ten przełomowy nowy materiał na etykiety stanowi znaczący krok naprzód w recyklingu sztywnych opakowań z tworzyw sztucznych, pomagając właścicielom marek w dalszym dążeniu do zwiększenia skali obiegu zamkniętego. Obecnie New Wave jest jedynym uznanym przez RecyClass rozwiązaniem etykietowym dla sztywnych naturalnych i białych strumieni materiałów HDPE i PP.
Materiał etykietowy New Wave został zaprojektowany z myślą o funkcjonalności w całym cyklu życia produktów, głównie tych przeznaczonych do użytku domowego i higieny osobistej, takich jak butelki na mydło lub pojemniki na detergenty. Wspiera zachowanie czystości materiałów pochodzących z recyklingu, bowiem ulega zmyciu na czysto zwykłą wodą w temperaturze zaledwie 40°C, bez konieczności stosowania środków chemicznych. Dostępny już teraz dla klientów w regionie EMEIA, a następnie na rynku azjatyckim, materiał New Wave jest obecnie testowany pod kątem recyklingu bez utraty włókien, co ma zapobiegać zanieczyszczeniom w strumieniach materiałów. W ten sposób gwarantuje, że uzyskany recyklat może być ponownie wykorzystany w nowych opakowaniach bez uszczerbku dla ich jakości, oraz daje producentom większy wybór, jeśli chodzi o stosowanie materiałów etykietowych z odnawialnego źródła.
Do tej pory uzyskanie certyfikatu RecyClass przez naturalne i białe sztywne opakowania HDPE i PP było trudne ze względu na brak choćby jednej certyfikowanej przez tę organizację etykiety. Jednak wraz z wprowadzeniem papierowego materiału etykietowego New Wave marki mogą teraz uzyskać certyfikat dla końcowego opakowania wyposażonego w etykietę New Wave zaaprobowaną przez RecyClass. List zgodności potwierdza, że materiał etykiety jest kompatybilny z technologiami recyklingu stosowanymi na skalę przemysłową.
Marki, które wybiorą etykiety z materiału New Wave do swoich sztywnych opakowań HDPE lub PP, zyskują to, że całe opakowanie może otrzymać certyfikat RecyClass. Właściciele marek nie będą musieli dalej testować opakowania, jeśli wszystkie jego elementy posiadają deklarację zgodności, dokument zatwierdzający technologię lub jeśli wybrany materiał spełnia wytyczne RecyClass Design for Recycling - mówi Robert Taylor, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w UPM Raflatac.
Ta premiera stanowi znaczący przełom w naszych wysiłkach na rzecz zwiększenia skali obiegu zamkniętego opakowań z tworzyw sztucznych - mówi Sylwia Jurys, wiceprezes ds. laminatów papierowych w UPM Raflatac. Ponieważ przepisy w rodzaju europejskiego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) wciąż ewoluują, współpracowaliśmy z RecyClass, aby zapewnić rozwiązanie, które nie tylko spełnia surowe kryteria recyklingu, ale także wyznacza nowy standard dla zrównoważonych opakowań. Jesteśmy dumni, że możemy być liderem w dziedzinie rozwiązań opakowaniowych nadających się do recyklingu, pomagając właścicielom marek osiągnąć ich cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i zamknąć pętlę, aby wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Opracowano na podstawie informacji firmy UPM Raflatac