IP i DS Smith: połączenie jeszcze w tym roku
1 Jan 1970 23:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W połowie kwietnia br. firmy International Paper oraz DS Smith osiągnęły porozumienie w sprawie warunków rekomendowanego scalenia swoich akcji w celu stworzenia rzeczywistego globalnego lidera w sektorze zrównoważonych opakowań. Oczekuje się, że połączenie zostanie sfinalizowane do czwartego kwartału 2024 r. Obie firmy mają zakłady produkcyjne i biura w Polsce.

O zgodzie na transakcję obejmującą objęcie wszystkich udziałów w DS Smith poinformowała spółka International Paper, która wyceniła brytyjskiego producenta opakowań na 5,8 mld funtów (7,2 mld dol.). Tym samym odrzucona została oferta brytyjskiego Mondi, który w lutym także złożył propozycję wykupu akcji DS Smith za 5,14 mld funtów. Spółki zarekomendowały transakcję obu grupom akcjonariuszy, podkreślając korzyść z połączenia przedsiębiorstw o uzupełniającym się portfolio produktów i „wiodącej pozycji w branży w dwóch najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach geograficznych Europy i Ameryki Północnej”.

Logiczny krok

International Paper wyceniany na 12,7 mld dol. jest jedną z największych firm papierniczych i celulozowych na świecie. Z kolei DS Smith to europejski lider w branży opakowań i wyrobów papierowych, który działa w 30 różnych krajach, w tym w Polsce.

Połączenie z DS Smith to logiczny kolejny krok w strategii IP mającej na celu napędzanie rentownego wzrostu poprzez wzmocnienie naszej globalnej działalności w zakresie opakowań – powiedział Mark S. Sutton, prezes i dyrektor generalny IP. – DS Smith jest liderem w dziedzinie rozwiązań opakowaniowych o szerokim zasięgu w całej Europie, co uzupełnia możliwości IP i przyspieszy wzrost dzięki innowacjom i zrównoważonemu rozwojowi. Jesteśmy przekonani, że to połączenie przyniesie znaczącą wartość naszym pracownikom, klientom i akcjonariuszom.

Andrew K. Silvernail, CEO elekt w firmie International Paper, dodał: Połączenie możliwości i wiedzy obu firm zapewni zwycięską pozycję w dziedzinie opakowań odnawialnych w całej Europie, jednocześnie wzmacniając działalność IP w Ameryce Północnej. Jestem głęboko przekonany, że to strategiczne połączenie oferuje wyjątkową i bardzo atrakcyjną okazję do stworzenia ogromnej wartości dla akcjonariuszy. Jestem również zaangażowany we współpracę z zespołami w celu osiągnięcia oczekiwanych synergii, wraz z trwającymi inicjatywami poprawy zysków w całym portfolio IP.

Optymalizacja kosztów

W wyniku umowy powstanie zatem spółka produkująca opakowania z tektury falistej, generująca do 90% przychodów ze sprzedaży „zrównoważonych” opakowań na bazie włókien. Elementem porozumienia obu firm ma być również włączenie 500-600 tys. ton tektury falistej produkowanej przez DS Smith do systemu dystrybucji International Paper, co powinno podnieść wskaźnik integracji do ok. 90%.

Połączenie stworzy szansę na oszczędności poprzez optymalizację kosztów fabryk, łańcuchów dostaw i kosztów transportu. IP spodziewa się, że dzięki wspólnej sieci papierni, zakładów produkcji opakowań oraz łańcuchów dostaw, nastąpi większa koncentracja nowej spółki na segmentach szybko zbywalnych towarów konsumpcyjnych (FMCG) i e-commerce; dodatkowym skutkiem ma być zjednoczenie wysiłków obu firm na kwestiach odpowiedzialnego rozwoju: zarządzania środowiskowego, zaangażowania na rzecz lokalnych społeczności oraz silnego ładu korporacyjnego. Uczestnicy transakcji liczą, że do końca czwartego roku po przejęciu będą mogli uzyskać oszczędności w wysokości co najmniej 413 mln funtów rocznie.

Planowana fuzja spowoduje również konieczność zwolnień; zredukowanych ma zostać około 400 stanowisk w centrali i wśród wyższej kadry kierowniczej. DS Smith zatrudnia 30 tys. osób na całym świecie, a International Paper 39 tys. Obie firmy są spółkami publicznymi. International jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku, a DS Smith w Londynie.

Zgodnie z warunkami przejęcia inwestorzy DS Smith otrzymają 0,1285 akcji International Paper za każdą akcję DS Smith. Po zakończeniu połączenia akcjonariusze DS Smith będą mieli ok. 33,7% połączonej firmy, a akcjonariusze International Paper 66,3%. International Paper oświadczyła, że jej akcje wejdą do obrotu także na giełdzie w Londynie.

Połączona firma będzie miała siedzibę główną w Memphis, w stanie Tennessee, a w planach jest utworzenie siedziby głównej na region EMEA w istniejącej siedzibie głównej DS Smith w Londynie.

Obie spółki mają swoje lokalizacje w Polsce. International Paper ma zakład produkcyjny w Gdańsku, specjalizujący się w przetwarzaniu włókien celulozowych oraz Globalne Centrum Usług Biznesowych w Krakowie, gdzie w sumie pracuje ponad 400 osób. DS Smith prowadzi produkcję w ośmiu fabrykach zlokalizowanych w pięciu miastach: Kielcach, Oławie, Kutnie, Kwidzynie oraz Bełchatowie. Dysponuje również pięcioma centrami usług. W sumie zatrudnia ponad 1250 osób.

Opracowano na podstawie materiałów firmy International Paper

Tłumaczenie: TK