IST usuwa fotoinicjatory z druku UV
1 Jan 1970 10:30

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niemiecki specjalista w dziedzinie utwardzania UV, firma IST, połączyła siły z BASF, by wspólnie uwolnić druk UV i lakierowanie od kłopotliwych fotoinicjatorów. IST opracowała technologię utwardzania światłem UV, która działa bez fotoinicjatorów – również w przypadku lakierów i powłok na bazie wody. Otwiera to drogę do utwardzania światłem ultrafioletowym druku i powłok na opakowaniach giętkich, przy użyciu zarówno farb fleksograficznych, jak i potencjalnie atramentowych.

IST wykorzystuje specjalnie domieszkowane lampy rtęciowe, aby dostarczyć wyższe dawki energii UV-C w celu aktywacji sieciowania w powłokach na bazie wody i lakierach pigmentowych.

Technologia FreeCure została opracowana we współpracy z firmą BASF. Opiera się ona na potężnej dawce światła UV-C, która pozwala wyeliminować konieczność stosowania fotoinicjatorów, inertyzacji lub wiązek elektronów do aktywacji procesu sieciowania, co zapewnia korzyści konwencjonalnego utwardzania UV bez jego głównych wad.

IST zwiększyła procentowy udział promieniowania UV-C generowanego przez jej własną technologię BLK LampCure, opracowaną z myślą o bardzo wymagających zastosowaniach przemysłowych. Zapewnia to 70-proc. wzrost ilości energii UV-C (do 280 nm), wytwarzanej dzięki pakietowi obejmującemu optymalizację plazmy wewnątrz rury, nowe reflektory oraz jednostki sterujące.

W przypadku lakieru wodnego szybkie wysychanie powierzchni zapobiega nadmiernej inhibicji tlenu, co umożliwia tworzenie konwersji wiązań podwójnych bez konieczności stosowania fotoinicjatorów. Otwiera to drogę do drukowania opakowań zgodnie z wytycznymi GMP dla opakowań bezpiecznych dla żywności, które mogą wchodzić w bezpośredni kontakt w produktem. Fotoinicjatory są niepożądane nawet w przypadku pośredniego pakowania żywności.

IST uważa, że pojedynczy system lamp o dużej mocy będzie wystarczający do dostarczenia energii zdolnej do całkowitego utwardzenia. Lampa rtęciowa Freecure jest umieszczona w łatwej do zainstalowania kasecie. Znajdują się w niej również specjalne reflektory zaprojektowane do odbijania energii UV, umożliwiające przedostanie się promieni podczerwonych do chłodzonej powietrzem aluminiowej obudowy.
Pomimo wysokiego profilu mocy lamp, IST daje 2500 godzin gwarancji na lampy i czterokrotnie więcej na reflektory.
Technologia zostanie zaprezentowana przez firmę IST na targach drupa w hali nr 1.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business