Jak uczynić recyklingowalnymi opakowania z tworzyw sztucznych?
1 Jan 1970 14:36

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z powodu ograniczenia możliwości organizacji tradycyjnych konferencji i szkoleń, w tym roku Polska Izba Opakowań podjęła decyzję o organizacji cyklu tematycznych webinariów, podczas których zamierza szukać odpowiedzi na nurtujące rynek opakowań pytania.

Z dotychczasowych kontaktów z członkami PIO wynika, iż niezwykle ważnym i aktualnym tematem jest obecnie recyklingowalność odpadów z tworzyw sztucznych. Dotyczy to w szczególności opakowań elastycznych, które dla uzyskania pożądanych właściwości barierowych przyjmują najczęściej postać laminatów złożonych czasem z bardzo różnych materiałów.

W związku z powyższym pierwsze, inauguracyjne webinarium będzie poświęcone poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Jak uczynić recyklingowlanymi elastyczne opakowania z tworzyw sztucznych?". Webinarium zostanie zorganizowane 6 maja poprzez platformę MS Teams, a udział w spotkaniu będzie bezpłatny.

W trakcie webinarium, w trakcie którego swoje prelekcje wygłoszą: Konrad Nowakowski z Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, Krzysztof Garman - Circular Packaging Design, przedstawiciel Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, oraz Andrzej Kornacki z firmy Futamura, poruszone zostaną następujące tematy:

- Jak wyglądają kwestie opakowań od strony prawnej oraz od strony podmiotów, które na co dzień zajmują się zbieraniem, segregacją i recyklingiem odpadów?

- Jak konstruować opakowania i jak dobierać warstwy laminatów tak, aby nadawały się do recyklingu i jednocześnie, nie tracąc nic na niezbędnych dla ochrony pakowanych wyrobów właściwościach, odpowiadały wdrażanym w życie zasadom Gospodarki o Obiegu Zamkniętym?

- Jak opakowania kompostowalne mogłyby być uzupełnieniem strategii właścicieli marek znajdując zastosowanie tam, gdzie opakowania z tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej, pomimo starań i wysiłków „nie dają rady”

Tak przedstawione tematy mogą dać rynkowi choć część podpowiedzi co robić, aby jak największa ilość opakowań nadawała się do recyklingu mechanicznego, a z uzupełnieniem recyklingu organicznego (kompostowania) pozwoliłaby zmierzać do osiągnięcia celu „zero waste”. Organizatorzy chcą również pokazywać, że opakowania z tworzyw sztucznych są potrzebne i muszą istnieć, że niesłuszne jest kreowanie atmosfery „antyplastikowej”. W tym celu jednak konieczne jest lepsze nimi gospodarowanie oraz dialog o potrzebie ich stosowania, w trakcie którego używane będą konkretne argumenty.

Formularz bezpłatnej rejestracji udziału w webinarium jest dostępny tutaj.

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Izby Opakowań