KE proponuje opóźnienie terminu wdrożenia EUDR
7 Oct 2024 11:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

4 października Komisja Europejska zaproponowała projekt poprawki, która odroczy o rok wdrożenie rozporządzenia mającego na celu ograniczenie wylesiania związanego z towarami: nie tylko importowanymi, ale także produkowanymi i eksportowanymi z Unii Europejskiej (tzw. rozporządzenie EUDR). Sektor celulozowo-papierniczy z zadowoleniem przyjął tę zapowiedź, traktując ją jako szansę na takie dopracowanie prawa, by lepiej zapobiegało procesom trzebienia obszarów leśnych. Opóźnienie wprowadzenia rozporządzenia będą musiały jeszcze potwierdzić Parlament Europejski i Rada UE.

Choć zapowiedzi towarzyszyła publikacja długo oczekiwanych wytycznych dotyczących wdrożenia EUDR, to jednak system informacyjny zbudowany przez UE w celu egzekwowania śledzenia materiałów i towarów nie jest jeszcze gotowy. Nie opracowano ciągle także systemu analizy porównawczej oceniającego poziom ryzyka w poszczególnych krajach. W związku z tymi opóźnieniami unijny sektor celulozowo-papierniczy reprezentowany przez Cepi głośno mówił o potrzebie wprowadzenia okresu przejściowego dla EUDR.

Stosowanie przejściowych okresów wdrażania prawodawstwa UE nie jest niczym niezwykłym. Poprzednik EUDR, rozporządzenie UE w sprawie drewna (EUTR) miało 3-letni okres przejściowy, chociaż jest znacznie mniej skomplikowanym systemem od EUDR. EUTR pozostaje w mocy i gwarantuje, że drewno z nielegalnych źródeł nie jest wprowadzane na rynek UE.

Zgodnie z zapisami EUDR to na firmach spoczywa obowiązek udowodnienia, że ich produkty nie zostały wyprodukowane na obszarach wylesionych po 2020 roku. Wymaga to przekazywania informacji o śledzeniu poszczególnych ogniw złożonych łańcuchów wartości, co jest szczególnie trudne, gdy na produkt końcowy składają się surowce pochodzące z różnych źródeł, jak jest w przypadku papieru. Opóźnienie rozporządzenia powinno umożliwić jego skuteczniejsze wdrożenie i lepsze zapobieganie wylesianiu.

Jak powiedział Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi (Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego): EUDR jest zbyt ważne, by wdrożyć je źle. Naturalnie nie ignorujemy kryzysu środowiskowego i zagrożenia klimatycznego, które EUDR ma pomóc rozwiązać. Nasza branża nie jest też źródłem wylesiania. Z biznesowego punktu widzenia wylesianie stanowi poważne ryzyko dla reputacji każdej branży; co więcej, przyszłość naszej zależy od zdrowych lasów. W pełni popieramy cele EUDR i uważamy, że dzięki nowemu harmonogramowi Unia Europejska i jej partnerzy handlowi zyskają znacznie większe szanse na ostateczne wyeliminowanie wylesiania.”

Opracowano na podstawie informacji Cepi