Dzień po dniu wartościowe tworzywa sztuczne wypadają z systemu odzysku surowców. W tym samym czasie rośnie popyt na opakowania chroniące zasoby naturalne. Umożliwiając obróbkę folii wykonanej w całości z materiału pochodzącego z recyklingu na wszystkich swoich obkurczarkach, grupa KHS oferuje kolejne ekologiczne rozwiązanie do produkcji opakowań wtórnych. Tym samym dostawca z Dortmundu zapewnia operatorom szeroki zakres usług modernizacji istniejących systemów i testowania folii. Dzięki nowemu rozwiązaniu KHS realizuje swą strategię redukcji odpadów opakowaniowych i promuje na rynku zamknięty system odzysku na drodze recyklingu.
Patrząc przez pryzmat zrównoważonego rozwoju, tworzywa sztuczne cieszą się złą reputacją wśród wielu konsumentów. Problem nie leży jednak w samym ich wykorzystywaniu, ponieważ plastik ma wiele korzystnych własności. To nie tylko nietłukący i elastyczny materiał, ale również skuteczny sposób ochrony zapakowanych przedmiotów przed wieloma szkodliwymi czynnikami - mówi Martin Thyssen, ekspert ds. opakowań z kartonu, papieru i folii termokurczliwej w firmie KHS. Krytyka dotyczy natomiast obecnych problemów związanych z utylizacją i recyklingiem tworzyw sztucznych. Konsumenci, sprzedawcy oraz przemysł spożywczy i napojowy coraz częściej domagają się systemów opakowań przyjaznych dla środowiska, które nie tylko nadają się do recyklingu, ale także są wykonane z materiałów pochodzących z odzysku - kontynuuje Thyssen. Dzięki możliwości przetwarzania folii termokurczliwej wykonanej w 100% z recyklatu Grupa KHS wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i dodaje do swojego portfolio opakowań kolejną ekologiczną alternatywę.
Od teraz we wszystkich obkurczarkach firmy KHS serii TSP, WSP, SP oraz PSP możliwe jest wykorzystanie folii wykonanych w całości z recyklatów. Modułowa budowa sprawia, że nawet istniejące maszyny można w prosty sposób dostosować do nowego materiału. Folia pochodząca w 100% z recyklingu nadaje się do wykorzystania zarówno przy pakowaniu butelek z PET oraz szkła, jak również puszek na napoje.
KHS oferuje szeroki zakres usług producentom, którzy współpracują z własnymi dostawcami folii. W naszym wewnętrznym laboratorium możemy sprawdzić, czy folia przeznaczona do użycia jest kompatybilna z naszymi maszynami - wyjaśnia Thyssen. Do dyspozycji klientów pozostają również doświadczeni inżynierowie serwisowi KHS, gotowi wesprzeć ich przy uruchomieniu maszyny w zakładzie produkcyjnym lub poprzez zdalny kontakt.
Stosowanie folii pochodzącej z recyklingu ma wiele korzyści dla użytkownika. Z jednej strony - jak wynika z płynących od różnych producentów folii informacji - zmniejsza ona ślad węglowy nawet o 65% w porównaniu z materiałem pierwotnym, a tym samym przyczynia się do znacznej oszczędności zasobów - stwierdza Martin Thyssen (na zdjęciu z lewej). Z drugiej strony pozwala rozlewniom przygotować się na planowane w niektórych krajach zmiany w ustawodawstwie dotyczące stałych kwot surowców z odzysku. Na przykład w Wielkiej Brytanii do kwietnia 2022 roku opakowania z tworzyw sztucznych muszą zawierać co najmniej 30% recyklatu. Francja już teraz wyprzedza innych o krok: od 1 stycznia 2021 roku w całym kraju opakowania z tworzyw sztucznych muszą zawierać co najmniej 50% materiałów pochodzących z recyklingu pokonsumenckiego. W obu krajach firmom, które przekroczą te limity, grożą podwyższone podatki.
Nie da się zaprzeczyć, że stosowanie folii z materiału pochodzącego z recyklingu jest bardziej kosztowne niż w przypadku konwencjonalnych folii pierwotnych. Doświadczenia wskazują, że w przypadku materiału zawierającego 50% rPE ten wzrost wynosi 10%, a w przypadku folii wykonanej w 100% z rPE dopłata rośnie do 15%. Firma Thyssen uważa jednak, że korzyści płynące ze zrównoważonych działań polegających na stosowaniu folii z odzysku przewyższają straty związane ze wzrostem opłat – zwłaszcza gdy niespełnienie ustawowych progów oznacza konieczność płacenia w przyszłości podatku ekologicznego.
Zrównoważone opakowania, oprócz łatwej obróbki, niosą ze sobą wartościowe przesłanie. Ułatwiając stosowanie folii wykonanej w całości z materiałów pochodzących z recyklingu zajmujemy wyraźne stanowisko w sprawie ochrony środowiska - uśmiecha się Thyssen. W ten sposób firma KHS stara się w sposób szczególny ugruntować na rynku systemy przyjazne dla środowiska i promować gospodarkę obiegu zamkniętego.
Opracowano na podstawie informacji firmy KHS