Koenig & Bauer dostawcą offsetu arkuszowego w formacie jumbo
1 Jan 1970 08:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Rondo Ganahl AG inwestuje 36 milionów euro w swój zakład w St. Ruprecht w Styrii i otwiera jedno z najnowocześniejszych centrów druku opakowań z tektury falistej w Europie. Centrum wyposażone zostało między innymi w nową offsetową arkuszową maszynę drukującą Rapida 164 z sześcioma zespołami drukującymi, wieżą lakierującą i przedłużeniem wykładania.

  Nowa maszyna Rapida 164 drukuje z prędkością do 16 tys. arkuszy/godz. przy maksymalnym możliwym formacie arkusza 1.205 x 1.640 mm. W ciągu godziny urządzenie jest więc w stanie zadrukować materiał o powierzchni czterech boisk piłkarskich. Dzięki instalacji dodatkowego pakietu do zadruku tektury falistej maszyna jest przystosowana do druku na podłożu o grubości do 1,7 mm. Urządzenie zostało podniesione o jeden metr i zintegrowane z w pełni automatycznym systemem logistyki stosów tak, aby umożliwić płynną obróbkę sztywnych podłoży drukowych przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości pracy. W nowym centrum druku w St. Ruprecht obecnie będzie poddawanych obróbce dodatkowo 20 milionów metrów kwadratowych tektury falistej rocznie.

Jedyna w swoim rodzaju instalacja urządzenia

Podobnie jak produkty, które wytwarza, maszyna jest jedyna w swoim rodzaju i precyzyjnie dostosowana do wymagań firmy Rondo - od instalacji w hali wraz ze specjalną galerią i zintegrowaną windą wózka na formy drukowe, poprzez system chłodzenia, aż po podpodłogowy system logistyki służący do transportu stosów bez konieczności stosowania palet.

Ponadto maszyna Rapida 164 została wyposażona w liczne rozwiązania automatyzacyjne: system PlateStretch służący do kompensacji rozciągnięcia papieru za pomocą naciśnięcia przycisku na konsoli ErgoTronic, nakładanie bez stosowania marek bocznych DriveTronic SIS, system wymiany form FAPC oraz urządzenie myjące CleanTronic. Kontrola temperatury zespołu farbowego gwarantuje stałe warunki druku niezależnie od wielkości nakładu, wydajności produkcji czy temperatury panującej na hali. Dedykowane kałamarze farbowe ułatwiają drukowanie za pomocą farb specjalnych, takich jak np. farby UV.

Tektura falista jako wszechstronne rozwiązanie

Tektura falista jest niezwykle wszechstronnym materiałem wśród rozwiązań opakowaniowych: lekka, stabilna i znakomita dla różnorakich zastosowań - jest również naturalnie odnawialna. Właśnie dlatego przemysł spożywczy i liczni producenci marek coraz częściej stawiają na opakowania z niej wykonane. Hubert Marte, CEO Ganahl AG, tak wypowiada się na ten temat: Specjalizujemy się w produkcji opakowań z tektury falistej nadających się do zastosowania w obiegu zamkniętym. Tylko w St. Ruprecht mamy ponad 10 tys. artykułów, jakie mogą zastąpić plastik. Każdy z tych artykułów jest dopasowany do danego produktu końcowego, jak garnitur szyty na miarę. Otto Schweinzer, Dyrektor Zarządzający zakładu w St. Ruprecht, dodaje: Używając farb bezpiecznych dla żywności możemy produkować opakowania z tektury falistej, które są prawdziwą alternatywą dla plastiku.

Produkcja ekologiczna w St. Ruprecht

Zakład przetwarzania tektury falistej w St. Ruprecht opiera swoją produkcję na energii słonecznej. Na dachach hal zainstalowano około 2000 modułów fotowoltaicznych. Dzięki nim Rondo generuje około 2,5 miliona kilowatogodzin czystej energii elektrycznej rocznie, co prowadzi do rocznej redukcji emisji CO2 o 980 ton.

Firma rodzinna z bogatą tradycją

Korzenie rodzinnej firmy Rondo Ganahl sięgają 1797 roku. W 1911 roku w Vorarlberg założona została fabryka papieru, co oznaczało zainicjowanie przez firmę działalności w branży papierniczej. W 1954 r. został otwarty pierwszy zakład tektury falistej we Frastanz, a w 1972 r. kolejny zakład w St. Ruprecht. Oprócz nowego centrum druku cyfrowego i głównego zakładu, częścią zakładu Rondo Ganahl AG w Styrii są także MC-Box Austria oraz centrum montażowe w Albersdorf. Ponadto firma posiada zakłady na Węgrzech, w Rumunii, Turcji i Niemczech.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer

Podpisy do zdjęć: 1. Jedno z najnowocześniejszych centrów druku na tekturze falistej w Europie znajduje się w St. Ruprecht w Styrii. Podczas uroczystego otwarcia (od lewej do prawej): Robert Posch, Dyrektor Zakładu St. Ruprecht, Udo Nachbaur, Członek Zarządu ds. technicznych Ganahl AG, Hubert Marte, Prezes Zarządu Ganahl AG, Reinhard Marschall, Dyrektor Zarządzający Koenig & Bauer (DE), oraz Otto Schweinzer, Dyrektor Zarządzający Rondo St. Ruprecht./ 2. Logistyka surowca w modelu Rapida 164, który jest podniesiony o około metr, jest obsługiwana przez system w fundamencie./ 3. Widok nowoczesnego zakładu tektury falistej Rondo w St. Ruprecht.