Koenig & Bauer na Konferencji Fleksografów
1 Jan 1970 11:06

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Gamechanger” – takim mianem Paweł Krasowski, Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE), określił podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów najnowszą maszynę fleksograficzną XD Pro z oferty tego producenta. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer bazujące na technice fleksograficznej, skierowane na rynek produkcji opakowań kartonowych i tekturowych. Firma znalazła się jednocześnie wśród Srebrnych Sponsorów zorganizowanego przez Polską Izbę Fleksografów wydarzenia, którego tegoroczna edycja zgromadziła ok. 300 osób z Polski i z zagranicy.

Paweł Krasowski podczas prezentacji (fot: Polska Izba Fleksografów)

Portfolio Koenig & Bauer dla rynku opakowań jest od wielu lat systematycznie rozbudowywane. Oprócz rozwiązań bazujących na technice offsetowej, stanowiących „DNA” tego producenta, coraz więcej miejsca zajmują w nim maszyny i urządzenia fleksograficzne oraz inkjetowe, ale też hybrydowe, uwzględniające różne technologie druku i wykańczania/uszlachetniania. Prezentacja przygotowana z myślą o uczestnikach Konferencji Fleksografów koncentrowała się na nowej maszynie XD Pro, bazującej na technologii z centralnym cylindrem dociskowym (CI Flexo).

Od pewnego już czasu maszyny wcześniej oferowane przez przejętą przez nas firmę Flexotecnica, są budowane w zakładach Koenig & Bauer w Würzburgu, wyposażonych we własną odlewnię – mówił Paweł Krasowski. Dzięki temu możemy bazować nie tylko na wieloletnich, włoskich korzeniach tej marki, ale też doświadczeniach i kompetencjach niemieckiej załogi, jak również techników i inżynierów dbających o rozwój naszych rozwiązań i wprowadzanie nowych modeli na rynek. Przykładem tych działań jest zbudowana w 100% w Niemczech maszyna XD Pro.

XD Pro - „gamechanger” na rynku CI Flexo

XD PRO to maszyna wyposażona w zespoły drukujące w technice fleksograficznej (może ich do 10) oraz w dodatkowe – instalowane inline – stacje fleksograficzne i rotograwiurowe do aplikowania specjalnych lakierów (wodnych, UV). W maszynie tej znajdziemy wiele rozwiązań automatyzujących i usprawniających produkcję – mówił Paweł Krasowski. Jednym z nich jest PrintTronic – system automatycznego ustawiania docisku. Ważnym elementem, zwłaszcza dla drukarń stawiających na ekologię i energooszczędność, będą z pewnością: system odzysku energii i opatentowany system suszenia. Oferowany przez nas pakiet ESP (Energy Saving Package) uwzględnia napędy regeneracyjne, które ładują system odzysku energii w czasie, gdy produkcja jest zatrzymana. Zgromadzona w ten sposób energia jest wykorzystywana przy ponownym uruchomieniu maszyny.

Paweł Krasowski podkreślał, że obecnie co czwarta sprzedawana przez Koenig & Bauer maszyna fleksograficzna uwzględnia dodatkowe opcje uszlachetniania inline: To pokazuje wszechstronność zastosowań naszych rozwiązań, które zadrukowują i wykańczają zarówno podłoża kartonowe, jak i foliowe o grubości minimalnej 10 mikronów z prędkością – jak w przypadku XD Pro – dochodzącą do 500 m/min..

Poświęcił też kilka słów stosowanym przez Koenig & Bauer, także w kontekście produkcji fleksograficznej, innowacyjnym rozwiązaniom cyfrowym, zgodnym z założeniami Przemysłu 4.0. Z myślą o drukarniach, którym tego typu idee są bliskie, mamy do zaproponowania system zarządzania energią – VisuEnergy X, produkcyjny system analizy – Kyana Data oraz portal klienta – myKyana. Narzędzia te służą analizie, optymalizacji produkcji i zapewniają wszechstronny wgląd w proces produkcyjny.

Trendy na rynku CI Flexo

Na zakończenie Paweł Krasowski przedstawił obecne trendy na rynku CI Flexo. Z zebranych przez nas w skali globalnej informacji wynika, że właściciele marek coraz częściej oczekują rozwiązań umożliwiających produkcję opakowań zrównoważonych i zgodnych z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. W praktyce oznacza to tendencję do wprowadzania na rynek funkcjonalnych powłok w materiałach mono- i biodegradowalnych, zawierających barierę przed tlenem, wodą, wilgocią, olejami i tłuszczami. Część z nich uwzględnia dyspersję na bazie biosurowców, a także akrylu bądź lateksu. Coraz częściej też folia jest zastępowana kartonem, chociaż – w kontekście CI Flexo – pierwszy z wymienionych materiałów wciąż stanowi ponad 50% produkcji.

Paweł Krasowski podkreślał, że na rynku obserwuje się również trend w kierunku inwestowania w maszyny wielozespołowe. W USA mamy przewagę instalacji uwzględniających 10 zespołów – mówił – podczas gdy w Europie najczęściej sprzedawane są maszyny 8-zespołowe. Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem są też rozwiązania hybrydowe, uwzględniające technologie konwencjonalną i cyfrową. Ich przedstawicielem w naszej ofercie jest model RotaJET. Jest to cyfrowa maszyna zwojowa, w której wstępne przygotowanie wstęgi odbywa się w zespole fleksograficznym, a bazowy druk – w modułach inkjetowych (CMYK). W maszynie tej znajdują zastosowanie papier i karton (oba mogą być powlekane polietylenem), a w niedalekiej przyszłości będzie tu możliwy zadruk na folii.

Paweł Krasowski zaprosił też uczestników konferencji do odwiedzenia stoiska Koenig & Bauer (w hali 16) podczas zbliżających się targów drupa 2024 w Düsseldorfie.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer