Kompleksowa współpraca na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości
1 Jan 1970 13:09

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

UPM Raflatac współpracuje z WWF Polska od 2012 roku, wspierając działania Fundacji w kluczowych obszarach środowiskowych.

Kiedyś była to ochrona rzek, dziś jest to wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonego zarządzania lasami. Obecnie współpraca skoncentrowana jest na dwóch obszarach:
1) Zmniejszenie, poprzez odpowiednią gospodarkę odpadami, ilości odpadów opakowaniowych zanieczyszczających środowisko 
2) Znalezienie innowacyjnych sposobów ochrony przyrody w Polsce i promowania zrównoważonej gospodarki leśnej.

Wyzwanie Nr 1: Odpady opakowaniowe

Ilość odpadów w Polsce rośnie z roku na rok. Odpady, które nie są poddawane recyklingowi, powodują szereg negatywnych konsekwencji takich jak zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza, zwiększone emisje gazów cieplarnianych, pożary oraz niszczenie cennych przyrodniczo obszarów. Kolejnym wyzwaniem jest wszechobecność plastiku i mikroplastiku, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia około 8 milionów ton plastiku, a około 150 milionów ton już unosi się na ich powierzchni (Parlament Europejski, 2018).

Tylko zmiana systemowa może wpłynąć na tę sytuację. Dlatego nasza współpraca skupia się na przeprojektowaniu opakowań i ograniczeniu odpadów opakowaniowych poprzez:
– Monitorowanie i konsultowanie rozwiązań pod względem zgodności z prawem krajowym w zakresie gospodarki odpadami i gospodarki obiegu zamkniętego, z naciskiem na zamknięcie obiegu materiałów opakowaniowych.
– Współpracę z przedsiębiorcami w celu określenia najlepszych praktyk i obszarów do rozwoju.
– Edukowanie społeczeństwa, aby było częścią dobrej zmiany.

Wyzwanie Nr 2: Ochrona przyrody

W Polsce najskuteczniejszą i najtrwalszą formą ochrony przyrody jest utworzenie parku narodowego. Jednak parki narodowe zajmują tylko 1% powierzchni Polski. Ostatni park powstał ponad dwie dekady temu, a prawo jest tak skonstruowane, że założenie nowego parku jest niezwykle trudne. Dlatego WWF Polska i UPM Raflatac współpracują, aby rozwijać i promować ideę Prywatnych Obszarów Chronionych (POC). Są to tereny będące własnością podmiotów prywatnych (firm, organizacji, osób fizycznych), a głównym celem ich tworzenia jest ochrona przyrody. To bardzo dobry i skuteczny sposób wspierania krajowych systemów ochrony środowiska.

Firma UPM Raflatac wspiera w szczególności następujące działania:
– Mapowanie obszarów zdegradowanych, ale cennych z perspektywy przyrodniczej.
– Tworzenie przewodnika, zbioru wytycznych dla prawidłowego zalesiania.
– Stworzenie pakietu informacyjnego dla biznesu w tym zakresie.

Firma UPM Raflatac aktywnie rozwija nowe rozwiązania, aby przyspieszyć przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego i promować zrównoważone wykorzystanie materiałów odnawialnych. Nie jest jednak w stanie dokonać tego w pojedynkę. Dlatego UPM Raflatac współpracuje z wieloma organizacjami, z którymi dzieli wspólną wizję przyszłości opartej na działaniu obiegu zamkniętego materiałów. Jedną z nich jest właśnie WWF Polska.