Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego
1 Jan 1970 12:19

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Aby wyeliminować negatywne skutki dotychczas stosowanej gospodarki linearnej Unia Europejska zobowiązuje swoich członków do wdrażania rozwiązań GOZ. W odpowiedzi na potrzebę wsparcia przedsiębiorstw w tym obszarze oraz szerokiego promowania korzyści wynikających z gospodarki cyrkularnej, Stena Recycling organizuje konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Jego celem jest promowanie przedsiębiorstw wdrażających rozwiązania z obszaru Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) oraz aktywizacja innych firm i jednostek naukowych do stosowania dobrych praktyk w tym zakresie. Stena Recycling, upowszechnia wiedzę o korzyściach płynących z GOZ i wspiera transformację polskiej gospodarki z modelu linearnego na cyrkularny.

W konkursie przewidziano trzy kategorie: 1. dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli praktyki z obszaru GOZ; 2. dla przedsiębiorców, którzy podejmują działania na rzecz promocji idei GOZ; 3. dla studentów, którzy zaproponują sposób wdrożenia zasad GOZ. Partnerami merytorycznymi konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „RECONOMY”.

Projekty konkursowe oceni 8-osobowe Jury pod przewodnictwem Piotra Bruździaka, Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling. Wyłonieni przedsiębiorcy, niezależnie od kategorii, w ramach nagrody mają możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowe lub szkoleniowe, wśród których wymienić można m.in. audyt środowiskowy, plan ekoedukacji czy szkolenie z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Szczegółowa lista nagród dla firm stanowi załącznik do Regulaminu. Wyróżniony student lub grupa studentów wygrywają notebooki oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ.

Laureatami I edycji konkursu zostali:

w kategorii przedsiębiorstwo – praktyka: nagroda główna dla ZT Kruszwica za projekt „Przekwalifikowanie odpadów na produkt uboczny”; wyróżnienie dla Grupy VELUX za projekt „Wykorzystanie surowca drzewnego do produkcji energii cieplnej”;

w kategorii przedsiębiorstwo – promocja: nagroda główna dla Studio 102 za projekt „Z GŁOWĄ / Pozbądź się wszystkiego co nie jest ci potrzebne”;

w kategorii dla studentów: nagroda główna dla Karoliny Ceglarz z Politechniki Śląskiej za projekt „Kompostomat”; wyróżnienie dla Mateusza Perzanowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za projekt „Śmieci w sieci”.

Druga edycja konkursu, do której nabór będzie trwał od 15 października 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku, odbywać się będzie pod hasłem „Cyrkularny potencjał do wykorzystania”. W tym roku, odwołując się do najciekawszych i najbardziej efektywnych rozwiązań z rynku polskiego i międzynarodowego, firma Stena Recycling chce zwrócić uwagę na realne korzyści dla przedsiębiorstwa, wynikające z wdrażania modeli biznesowych zgodnych z zasadami GOZ.

Więcej szczegółów na stronie: http://www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award.

Źródło: Stena Recycling