kp wypuszcza na rynek 100% tackę rPET
1 Jan 1970 09:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Klöckner Pentaplast (kp) rozpoczęła sprzedaż pierwszych tacek przeznaczonych do opakowań żywności, które są wykonane w całości z tworzywa PET (rPET) pochodzącego z recyklingu wyłącznie innych tacek.

Do tej pory tacki na żywność były produkowane z coraz większą zawartością rPET, ale to produkt kp jest pierwszym na rynku, w którego skład wchodzi wyłącznie zrecyklowany PET. Ten kamień milowy to bezpośredni efekt inicjatywy Tray2Tray firmy Klöckner Pentaplast, której celem jest „przepisanie na nowo” zasad związanych z recyklingiem PET.

Jako odważny innowator jesteśmy podekscytowani, mogąc zaprezentować na rynku pierwszą tackę ze 100% rPET – powiedział Thomas Kure Jakobsen, prezes działu Opakowań Spożywczych w kp.

To osiągnięcie ma charakter przełomu w branży opakowań i idealnie pokazuje, co jest możliwe dzięki odpowiedniemu wymieszaniu wiedzy i technologii. Większość rPET krążącego w obiegu materiałowym pochodzi z butelek z tworzyw sztucznych, z zaledwie 30-proc. udziałem plastiku z tacek używanych w opakowaniach na żywność, z których większość nie jest odzyskiwana. W efekcie co roku niezliczone materiału na tacki rPET są marnowane.

Tray2Tray firmy kp radzi sobie z tym dzięki stworzeniu systemu obiegu zamkniętego płatków PET pochodzących z tacek. Współpracujemy z dostawcami przy tworzeniu wydzielonego strumienia dostaw zrecyklowanego PET z tacek, który może być wykorzystany do stworzenia jeszcze więcej tego samego materiału, nie zaś jego downcyclingu.

Dzięki temu przełomowi klienci firmy kp otrzymują dostęp do tacek na opakowania spożywcze o w pełni obiegowym charakterze. Łańcuch dostaw kp posiada certyfikat RecyClass, co gwarantuje bezpieczeństwo, jakość oraz możliwość śledzenia ich opakowań pochodzących z recyklingu odpadów pokonsumenckich. Jak przekonuje producent, rozwiązanie idealnie nadaje się dla firm pragnących kontrolować koszty związane opłatami ekologicznymi oraz przepisami dotyczącymi podatków od tworzyw sztucznych, a także tych, którzy chcą rozwijać swoje strategie ESG.

Thomas Kure Jakobsen dodał: Nie chcemy jedynie dokonać znaczącej zmiany w kwestii zrównoważonego charakteru plastikowych tacek; naszym celem jest zapoczątkowanie nowej epoki. Jedną z największych zalet współpracy z kp i korzystania z treści kp Tray2Tray jest fakt, że jest to idealne rozwiązanie typu „drop in”, w którym zmiana jest prosta, a możliwości opakowania się nie zmieniają. Nasze opakowanie 100% kp Tray2Tray to faktycznie w pełni funkcjonalna tacka, która oferuje wgląd w przyszłość obiegu zamkniętego tacek opakowaniowych.

Opracowano na podstawie informacji firmy Klöckner Pentaplast