Metsä Board nagrodzona w prestiżowym konkursie
1 Jan 1970 11:45

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Metsä Board, firma należąca do Metsä Group, została wyłoniona jako jeden ze zwycięzców nagrody WorldStar 2024 za projekt ultralekkiego pudełka na pizzę, zrealizowany wspólnie z Adarą Pakkaus i innymi ekspertami w branży opakowań. Do tegorocznego konkursu zgłoszono łącznie 435 projektów z 41 krajów.

Międzynarodowy panel ekspertów porównał zgłoszone projekty z podobnymi rozwiązaniami z całego świata i przyznał nagrody tym, które były najlepsze w swojej kategorii i na swoim rynku oraz okazały się lepsze pod względem wykonania lub innowacyjności w porównaniu z innymi.

Do produkcji nagrodzonego ultralekkiego pudełka na pizzę, wykonanego z kraftlinera MetsäBoard Natural WKL Bright, zużywa się znacznie mniej materiału niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, bez wpływu na sztywność, funkcjonalność czy jakość druku. Pudełko na pizzę było lżejsze o około 38%, a według analizy cyklu życia ślad węglowy pudełka na pizzę był nawet o 50% niższy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań z zastosowaniem włókien pochodzących z recyklingu. Porównanie wpływu na środowisko zostało przeprowadzone w odniesieniu do materiału i jego produkcji.

Projekt ultralekkiego opakowania został zrealizowany we współpracy z wiodącymi ekspertami z branży opakowań. Producent opakowań Adara Pakkaus wykonał tekturę falistą oraz nadruk na pudełku na pizzę, a płyty fotopolimerowe dostarczyła firma Marvaco. Oprawa wizualna została zaprojektowana przez Futupack. Badacz i ekspert w dziedzinie druku ECG Expanded Gamut, dr Kai Lankinen, wniósł nieoceniony wkład w przygotowanie projektu graficznego, przygotowanie do druku i spełnienie wymagań dotyczących druku fleksograficznego.

Światowa Organizacja Opakowań (WPO) przeprowadza konkurs WorldStar od 1970 roku, aby wyróżnić najlepszych z najlepszych w dziedzinie innowacji opakowaniowych z całego świata. Celem jest poczynienie postępów w projektowaniu i technologii produkcji opakowań, zwłaszcza odnoszących się do nowych wyzwań i globalnych trendów, takich jak zrównoważony rozwój.

Do udziału w konkursie mogą zostać zakwalifikowane jedynie rozwiązania opakowaniowe, które zostały wcześniej nagrodzone w uznanym konkursie krajowym lub regionalnym. Przed przyznaniem nagrody WorldStar, projekt pudełka na pizzę Metsä Board zdobył nagrodę ScanStar w konkursie organizowanym przez skandynawskie stowarzyszenia przemysłu opakowaniowego pod koniec 2023 roku.

Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board