Metsä Board nie zainwestuje w papiernię Kaskinen
1 Jan 1970 12:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

15 września 2022 r. firma Metsä Board ogłosiła decyzję o uruchomieniu wstępnych prac przy tworzeniu nowej fabryki tektury na pudełka składane w Kaskinen w Finlandii. Faza wstępna obejmowała stworzenie projektu technicznego, projektu infrastruktury i rozwiązań logistycznych, zorganizowanie przetargu na niezbędny sprzęt, a także opracowanie analizy finansowej projektu. Na tym samym etapie stworzono również ocenę oddziaływania na środowisko i złożono wniosek o pozwolenia środowiskowe.
Prace wstępne dobiegły końca i obecnie Metsä Board zdecydowała się nie kontynuować inwestycji w fabrykę tektury w Kaskinen. Całkowity koszt planowanej inwestycji był znacznie wyższy niż pierwotnie szacowano, co oznacza, że cele dotyczące czasu zwrotu i odzyskania zaangażowanego kapitału nie zostałyby osiągnięte. Metsä Board dokona odpisu kosztów fazy wstępnej, łącznie około 8 mln euro, traktowanych jako inwestycja, pod postacią pozycji wpływającej na porównywalność w wyniku operacyjnym za styczeń-marzec 2024 roku.
Metsä Board podjęła decyzję o uruchomieniu programów dla nowych opcji produktowych, a także inwestycji w rozwój i rozbudowę istniejących zakładów, z myślą o wdrożeniu swojej strategii rozwoju w obszarze materiałów opakowaniowych na bazie włókien oraz odnowieniu swojej działalności przemysłowej. Programy te będą wspierać cel firmy, jakim jest produkcja wolna od paliw kopalnych nie później niż w 2030 r. Ponadto firma będzie nadal opracowywać rozwiązania opakowaniowe, które zmniejszają zużycie tworzyw sztucznych.
W zintegrowanym zakładzie Husum w Szwecji Metsä Board rozpocznie program wprowadzania nowych produktów na obecnej linii produkcyjnej białego kraftlinera (BM2). Celem jest znalezienie nowych innowacyjnych rozwiązań dla rosnącego segmentu opakowań żywności i usług gastronomicznych. Firma nadal planuje odnowienie linii włókien w celulozowni Husum.

Firma uruchamia również duży program inwestycyjny mający na celu modernizację tekturnicy w Simpele, który będzie realizowany etapami. Program obejmuje modernizację mechanicznej produkcji masy celulozowej, sekcji wstępnego suszenia i powlekania maszyny do produkcji tektury, a także strefy wykańczania. Program obejmuje również budowę nowej elektrowni. Wskutek programu poprawi się jakość, wydajność i konkurencyjność kosztowa składanego kartonu, a moce produkcyjne wzrosną.
W fabryce tektury Kyro uruchomiony zostanie program inwestycyjny mający na celu poprawę jakości obecnej tektury barierowej i rozszerzenie jej obszarów zastosowań końcowych.
Całkowity szacowany koszt inwestycji w papiernie Simpele i Kyro wyniesie 250 mln euro w ciągu najbliższych 10 lat.

Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board