Metsä Board zmienia odpady procesowe w ściółkę dla zwierząt hodowlanych
1 Jan 1970 09:09

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Soilfood, skandynawska firma wyspecjalizowana w gospodarce o obiegu zamkniętym, bada wykorzystanie włókien ze strumieni bocznych z zakładów Metsä Board i znalazła dla nich nowe zastosowanie jako surowiec do produkcji ściółki dla zwierząt. Zwiększanie wartości dodanej produktów wtórnych wytwarzanych ze strumieni bocznych to gospodarka o obiegu zamkniętym, w której surowce są wykorzystywane tak długo, jak to możliwe.

Zakłady Metsä Board produkują wysokiej jakości tektury z włókien pierwotnych, koncentrując się na lekkich i wysokiej jakości tekturach litych, tekturach dla gastronomii i białych kraftlinerach. Cząstki włókien powstałe w wyniku produkcji tych produktów mogą być obecnie wykorzystywane jako surowce do produkcji ściółki dla zwierząt.

Jednym z celów polityki zrównoważonego rozwoju Metsä Board do 2030 roku jest osiągnięcie 0 ton odpadów procesowych trafiających na składowiska. Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad znalezieniem nowych zastosowań dla odpadów powstających w wyniku naszej produkcji. Suche włókna na ściółkę dla zwierząt są dobrym przykładem na to, jak odpady procesowe mogą stanowić użyteczny strumień boczny, w którym cenne surowce pozostaną w użyciu przez dłuższy czas – mówi Kaisa Malinen, kierownik ds. jakości i ochrony środowiska w Metsä Board.

Nowe rodzaje włókien na ściółkę stanowią odnawialną alternatywę dla torfu powszechnie stosowanego w gospodarstwach hodowlanych w Finlandii, którego dostępność zmniejszy się w nadchodzących latach. Pierwsze produkty zostały wprowadzone na rynek wiosną 2024 roku.

Przewiduje się, że w nadchodzących latach dostępność torfu zmniejszy się o połowę. Nowa ściółka z włókien drzewnych, wykorzystująca strumienie boczne z procesu produkcji,  jest rozwiązaniem dla producentów, które będzie dostępne również w przyszłości. Ma ona właściwości konwencjonalnej ściółki i jest odpowiednia zarówno dla bydła, jak i koni – mówi Eljas Jokinen, dyrektor generalny Soilfood.

Po wykorzystaniu ściółka może być rozrzucana na gruntach ornych, zwiększając zasoby węgla w glebie. Podobne surowce na bazie włókien drzewnych opracowane przez Soilfood znalazły już zastosowanie jako włókna poprawiające właściwości gleby. Surowce na te produkty są wynikiem doskonałej współpracy pomiędzy Soilfood i Metsä Board.

 

Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board