Mieszalniki gazowe serii MEM+ firmy WITT
1 Jan 1970 08:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowa generacja mieszalników gazów MEM+ firmy WITT to przede wszystkim lepsza łączność. Do wyboru jest aż siedem różnych interfejsów. Pozwala to na bezproblemową integrację mieszalników gazów z istniejącymi systemami, takimi jak maszyny pakujące, spawarki laserowe lub inne systemy, w których wykorzystywane są gazy ochronne lub technologiczne.

Mieszalniki gazu z elektrycznym zaworem mieszającym są przystosowane do niemal każdego powszechnie używanego gazu oraz wielu zastosowań. Podobnie jak w przypadku mieszania mechanicznego, zawory mieszające proporcjonalne lub niezależne (w zależności od liczby mieszanych gazów) stanowią podstawę całego procesu.

Działanie zaworów mieszających jest niezwykle proste: ruchomy tłok wraz z różnymi kryzami kontroluje natężenie przepływu gazów, tworząc w ten sposób pożądaną mieszaninę w mniej niż 3 sekundy. Technologiczna wyjątkowość mieszalnika gazu firmy WITT kryje się w wysokiej jakości materiałach, precyzyjnym wykonaniu poszczególnych podzespołów oraz prawidłowych obliczeniach związanych z kombinacją tłok-kryza.

W odróżnieniu od mieszalników z mechanicznym zaworem mieszającym, elektryczne zawory mieszające nie są sterowane ręcznie pokrętłem, lecz automatycznie niewielkimi silnikami elektrycznymi. Silniki te są sterowane elektronicznym urządzeniem sterującym WITT. Korzyści to przede wszystkim wyższa dokładność elektrycznej regulacji mieszalników w porównaniu z ręczną, co zapewnia efekt w postaci mieszaniny o jeszcze dokładniejszym składzie. Sterowanie elektroniczne umożliwia też łatwą odtwarzalność mieszanin gazowych. Dzięki sterowaniu zdalnemu systemy mieszania można łączyć w sieci, które można dogodnie kontrolować i monitorować z jednego punktu centralnego. Nie wolno również zapomnieć o stałej regulacji ciśnienia zapewnianej przez regulatory nastawiane kopułą połączone w mieszalnikach z elektrycznymi zaworami mieszającymi. W zależności od zastosowania, mieszalniki gazu nadają się do ekstrakcji stałej lub przerywanej (ze zbiornikiem gazu).

Do innych zalet mieszalników MEM+ należą:

  • Dokładna, bezstopniowa regulacja mieszanki w krokach co 0,1%
  • Łatwa odtwarzalność mieszanin gazowych, które można na stałe przypisać do danego produktu
  • Sterowanie zdalne — możliwość kontrolowania i wysyłania zapytań o wszystkie parametry i położenia zaworu w każdej chwili za pomocą komputera, sterownika PLC lub np. maszyny pakującej
  • 4 standardowe interfejsy: Analogowe 4-20 mA, Ethernet, CanBus, OPC-UA
  • 3 opcjonalne interfejsy: Profinet, RS232, analogowy 0-10V
  • Możliwość dokumentowania zmiany ustawień parametrów pod kątem kontroli jakości
  • Możliwość określenia zewnętrznych wartości zadanych
  • Tylko jedno urządzenie sterujące dla dowolnej liczby systemów mieszania
  • Możliwość ekstrakcji nawet minimalnych ilości gazu w przypadku używania zbiornika
  • Solidna konstrukcja i niskie koszty eksploatacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy WITT